anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

MB disponibili in roaming SEE se pot folosi și în România?

o_irimia
Începător
Daca termin internetul național pot folosi internetul inclus în SEE (sa il folosesc tot in Romania), avand in vedere ca Romania face parte din UE
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat

Da, pentru ca pachetul de data disponibil in SEE face parte din pachetul national de date inclus in abonament.

Daca termini pachetul de date din abonament sau optiune prepay NU ai cum sa-l utilizezi pe cel din SEE din simplu motiv ca nu-l mai ai la dispozitie.

 

Spre exemplu ai 10 GB de internet national din care 7,68 GB pot fi folositi si in roaming SEE. Nu este ca si cum ai avea 10 GB national + inca 7,68 GB in roamig, adica nu ai 17 GB in total.

 

@Jay Cel din SEE scade odata cu cel national pentru ca depind unul de altul. Din moment ce consumi din internetul national automat scade si cel disponibil in roaming SEE.

 

Sistemul aplica automat formula de calcul: costul abonamentului lunar fără TVA / costul de roaming reglementat în Regulamentul European pentru 1 GB de date (fara TVA) x 2.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Jay
Campion certificat
Cred ca da. La mine a început să scadă cel din SEE pe masura ce scade cel național.. Am atasat o poza, unde se vede ca sunt egale, deși în SEE am mai mult de atat.. Pe masura ce folosesc netul cele două secțiuni scad împreună si au aceeași valoare.. Dar, eu nu cred ca netul disponibil este cel național + SEE, ci este cel național, din care un procent poate fi folosit in SEE..

FaraUnID
Campion certificat

Da, pentru ca pachetul de data disponibil in SEE face parte din pachetul national de date inclus in abonament.

Daca termini pachetul de date din abonament sau optiune prepay NU ai cum sa-l utilizezi pe cel din SEE din simplu motiv ca nu-l mai ai la dispozitie.

 

Spre exemplu ai 10 GB de internet national din care 7,68 GB pot fi folositi si in roaming SEE. Nu este ca si cum ai avea 10 GB national + inca 7,68 GB in roamig, adica nu ai 17 GB in total.

 

@Jay Cel din SEE scade odata cu cel national pentru ca depind unul de altul. Din moment ce consumi din internetul national automat scade si cel disponibil in roaming SEE.

 

Sistemul aplica automat formula de calcul: costul abonamentului lunar fără TVA / costul de roaming reglementat în Regulamentul European pentru 1 GB de date (fara TVA) x 2.

teacher_
#StarMember
Aceasta este ordinea de consum.a resurselor.... Resursele incluse in abonamentul tău (din oferta curentă) se consumă după cum urmează: 1. Minute Orange din opțiuni promoționale sau permanente 2. Minute naționale și internaționale din abonament. 3. Minute oferite prin programul Orange Thank You Daca ai avut alta optiune și ea s-a consumat, se continua cu consumul minutelor și MB Chiar daca scrie minute, e valabil și la MB! https://www.orange.ro/help/n-ce-ordine-se-consum-resursele-incluse-n-abonament-i-care-sunt-tarifele-161 https://www.orange.ro/help/in-ce-ordine-se-consuma-resursele-de-pe-cartela-mea-prepay-59 De regulă, MB valabili in SEE sunt incluși în cei naționali...de exemplu ai 20 de GB din care 5 valabili in SEE. Cei 5 sunt incluși în cei naționali, și dacă ai consumat 15 din cei naționali, se incepe consumul concomitent atât la cei valabili în roaming, cât și.la cei nationali rămași.

teacher_
#StarMember
@FaraUnID, ai dreptate, prima data se scad resursele naționale, iar apoi, daca inca se consuma, scad și resursele din roaming, care sunt incluse in cele naționale, formând o mica parte a lor. După ce s-au consumat și ele, se trece la cost suplimentar...

Razvan
#StarMember
Internetul în roaming SEE este deja inclus în pachetul de date național. Chiar, dacă prin calcul s-ar putea să ai mai mult internet în roaming SEE nu vei putea utiliza decât GB naționali incluși în opțiune. Dacă ai un abonament de 11 euro și 5Gb net național și în roaming vei avea 5,3Gb vei consuma doar 5Gb național și în SEE.

Vio73
#StarMember
Din GB-îții naționali, o parte pot fi disponibili și în roaming. Depinde de ce abonament/opțiune ai.