anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum vi se pare "moda de a sta pe telefon", in timpul intalnirilor cu prietenii?

Miha_Z
#StarMember
Tot vad persoane care se intalnesc in restaurante, cluburi, parcuri... si in loc sa socializeze intre ei, prefera sa discute pe telefon. Pe langa faptul ca e lipsa de respect fata de cei din grup care comunica direct, utilizarea intensa a mobilelor creaza si dependenta si implicit distantare fata de semeni.
Voi cum percepeti acest fenomen?
1 Soluţie acceptată‚

Anca07
#StarMember
Ce ma mira pe mine astazi, este faptul ca la o masa vad persoane care isi vorbesc fara sa utilizeze telefonul:) si nu vice versa. Desi nu imi place sa spun acest lucru, am devenit oarecum dependenti de tehnologie. Eu mereu las telefonul deoparte atunci cand sunt in oras, primesc mesaje si sunt atentionata de prieteni "ai primit un mesaj" si raspunsul meu "stiu, dar voi raspunde mai tarziu, acum vorbesc cu voi". Daca imi suna telefonul, raspund dar incerc sa scurtez conversatia. Dintre raspunsurile voastre imi dau seama ca suntem cam aceeasi generatie care inca mai avem respect si bun simt! Zi cu soare tuturor!

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

Vio73
#StarMember
Destul de nepotrivită, dar astea sunt timpurile pe care le trăim. Tehnologia este cea care ne acaparează foarte mult din timpul nostru. O spun cu destul de multă strângere de inimă, pentru că văd foarte mulți în jurul nostru care fac asta. Oricum, e ceva neplăcut să vorbești cu cineva care nu este atent la ceea ce spui, fiind atent/ă la telefon. De aceea se produce o răceală în comunicarea dintre noi, se pot produce accidente, etc.

Jay
Campion certificat
Urâtă moda!.. Ori iesi cu prietenii, ori iesi cu telefonul... Mie imi place, daca scot telefonul din geanta, sa-l las pe masa cu fata in jos.. Ma uit la el doar daca suna, poate fi ceva important..

Ascary
Campion certificat
Am văzut tineri stand la masa dar toți cu telefoanele in mana. Nu e frumos.Eu nici la telefon nu răspund daca stau de vorbă cu cineva. Exclus să-mi verific FB sau alte rețele de socializare. Pentru astea îmi fac timp când sunt singur la cafea dimineața sau un ceai seara.

Romeo_
Senior certificat
Am gasit o rezolvare / Atunci cand iesim odata / Cel ce scoate telefonul / S-achite nota toata / Exceptie se admite / Doar de apelu-i urgent / Fie te suna sotia / Fie un amic “dement” / Poti raspunde,dar fi scurt / Nu lungi o convorbire / C-o sa lasi in jurul tau / Amar si dezamagire / Bucura-te cu-ai tai prieteni / Si trateaza-i cu respect / Ca-ti ofera timpul lor / Cel mai de pret...ca aspect / Lasa moda si cu selfie / Faceti poze impreuna / Sa aveti ca amintire / Cand grupul nu se aduna 😉

Miha_Z
#StarMember
:))) Cand facem o intalnire de grup? Si voi ruga alti amici sa posteze zeci de intrebari in Comunitate sa vad cine cedeaza tentatiei de a da raspunsul fulger? :)))

Jay
Campion certificat
Ce nu stii (nu vezi, în cazul de fata) nu-ti face rau :D... Deci si amicii au rolul lor.. Hmm.. Tocmai am descoperit dezavantajul de a fi singură pe aici :D...

Vio73
#StarMember
Interesant, dar cam greu de realizat o astfel de întâlnire.

Miha_Z
#StarMember
Am remarcat....Ati fost cativa pe faza :)))

Laura_cio
Senior
Ținând cont ca este un viciu, pentru unii este normal. Însă, este o lipsa de respect. In limba romana, se numește ascultare pasiva. Cineva vorbește cu tine, iar tu, in loc sa îl privești in ochi, sa îl asculti, sa ii răspunzi la întrebări, sa ii adresezi întrebări suplimentare, stai pe telefon. Din păcate, sunt tot mai multi oameni pasivi in acest aspect. Eu as propune sa dam câteva sfaturi pentru a petrece cât mai puțin timp pe telefon, cu ce am putea sa înlocuim. (Nu conteaza vârsta)

Anca07
#StarMember
Ce ma mira pe mine astazi, este faptul ca la o masa vad persoane care isi vorbesc fara sa utilizeze telefonul:) si nu vice versa. Desi nu imi place sa spun acest lucru, am devenit oarecum dependenti de tehnologie. Eu mereu las telefonul deoparte atunci cand sunt in oras, primesc mesaje si sunt atentionata de prieteni "ai primit un mesaj" si raspunsul meu "stiu, dar voi raspunde mai tarziu, acum vorbesc cu voi". Daca imi suna telefonul, raspund dar incerc sa scurtez conversatia. Dintre raspunsurile voastre imi dau seama ca suntem cam aceeasi generatie care inca mai avem respect si bun simt! Zi cu soare tuturor!

imch
Cunoscător certificat
Eu cred ca fiecare grup isi stabileste propriile norme. Eu fac parte din grupuri in care telefonul este lasat deoparte, dar si din grupuri in care acesta este utilizat. De placut nu pot sa imi spun ca imi place, pentru ca mi se pare mai normal contactul uman direct, dar telefonul a devenit un instrument prin care ne ascundem stanjeneala, frustrarile, nesigurantele.. Nu cred ca grupurile in care se foloseste telefonul sunt de condamnat, pentru ca in cadrul lor este acceptabil sa faci asta. Ce este de condamnat, este sa folosesti telefonul intr-un grup in care esti singurul care o face. Asta este de-a dreptul lipsa de respect fata de tine in primul rand si apoi fata de ceilalti. Cu siguranta, telefonul a devenit un drog pentru multi si va fi din ce in ce mai acuta problema, dar nu cred ca avem ce face.

FaraUnID
Campion certificat
Cred ca totul se rezuma la educatia primita, la bunul simt al fiecaruia si nu in ultimul rand la anturaj. Adolescentii din ziua de astazi au ajuns atat de dependenti (unii chiar spalati pe creier) de tehnologie, incata au devenit "salbatici" atunci cand trebuie sa se manifeste in public sau sa socializeze in viata real cu o persoana care se afla fizic langa ei. Nu cu foarte mult timp in urma a fost o problema generala cu serviciile Orange le nivel national si au aparut si unele glume pe seama asta, glume de genul: Internautii au iesit din case, s-au intanlit cu prietenii, au socializat si au ramas socati de faptul ca au o viata reala. O alta gluma spunea ceva de genul: Sa vedem peste 9 luni cati copii se vor naste! Trist, dar adevarat.

mariussruben89
Explorator entuziast
Aceeași părere am si eu, atâta vreme cat esti cu cineva, lași orice fel de gadged deoparte, doar in caz de suna utilizezi sau arati o poza, o piesa.

Sv18Kim
Junior
Lipsa de bun simt‍♀️