anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Problema ping router ZTE F6600R

Blue82
Junior

Salutare!

Am citit tot ce am gasit pe aici dar fara sa ma ajute, asa ca expun problema, poate gasim o rezolvare:

Am routerul din titlu. Dupa instalare, nu am mai avut acces la camera ip si NAS (din ce am descoperit recent merge doar pe ip v6). Am conectat dupa router un switch gigabit in care am toate echipamentele dar problema  ramas. nu pot accesa nimic cu ip v4, doar cu v6. Ping-ul nu functioneaza :))

Ceva solutii?

11 Răspunsuri 11

delfinas
#StarMember

Blues, bun venit in Comunitate!!!

Topicul acesta l-ai citit?

La serviciul tehnic ai apelat?

Blue82
Junior

Am citit topicul respectiv si altele conexe. Nu ajuta la ce problema am eu. Luni voi incerca si la suportul tehnic dar e ciudat sa nu se vada dispozitivile intre ele!

Cine știe ce setări trebuie făcute și cineva de la tehnic ar putea să te ajute.

Daca rezolvi, să revii, te rugăm, cu un răspuns în care sa detaliezi soluția, poate le e și altora de folos.

@Blue82: informațiile sunt superficiale pentru răspunsuri clare. Totuși, atât timp cât un router pe DHCP la care ai conectat NAS-ul nu-și ia IP corect (sau deloc), atunci problema e la NAS. Situația persistă similar și la cameră? Routerul din amonte ar trebui să îți permită configurații și pe IPv4. Deci nu te complica în LAN, dacă vrei să funcționeze. Succes.

Salve! Problema este ca device-urile nu se vad intre ele, chiar daca am schimbat porturile (am pus  in primul port si pe urma in celelalte, pe rand). Am trimis un mail la tehnic si vedem ce iese. Chestia interesanta este ca pe ip v6 pot accesa camera linistit 😄

Poate pt că IPv6 admite un număr nelimitat de adrese IP, iar IPv4 doar clasele de la A la E.

IPv6 este o adresă IP de 128 de biți care acceptă în total 2^128 de adrese de internet.  Utilizarea IPv6 nu numai că rezolvă problema resurselor limitate de adrese de rețea, dar rezolvă și barierele pentru conectarea la Internet a dispozitivelor de acces multiple. 

DETALII: https://community.fs.com/blog/ipv4-vs-ipv6-whats-the-difference.html

@delfinas: Corect, și "teoria" este frumoasă, dar ce te faci când device-urile nu știu toate să "vorbească aceiași limbă", adică de IPv6? În acest caz mă refer la cameră sau NAS. 😉

Vio73
#StarMember

Salutare!

Am routerul ( ont-ul) respectiv în 2 locații ( deci am două) și îmi merg lejer camerele de supraveghere pe ele. E adevărat că nu sunt că ale tale, ci sisteme clasice, cu vizualizare și din aplicația de pe telefon. Și în ambele locații îmi funcționează perfect! Din păcate, nu mă pricep la detalii să explic și sunt mulțumit de cum stă treaba.

Părerea mea este că trebuie să suni la Tehnic sau la o firmă specializată în instalări sisteme supraveghere și să le ceri ajutorul. Sunt detalii pe care putini le cunosc!

Referitor la ping, cum ai formulat titlul topicului,   eu am într-o locație, prin fibra proprie Orange, ping 4, iar în altă, prin fibra fostului Telekom, ping 9. Atașez și două teste de viteză, din cele două locații, ca să fiu mai concludent.

Baftă!

@Vio73: Ale tale nu-s pe IP configurate, ci pe baza acelui scan QR unic asociat modelului de pe cameră și conectate la serverul "chinezesc" asociat aplicației de pe telefon. Majoritatea noilor camere IP funcționează pe acest principiu tocmai din cauza problemelor de IPv4, dar și pentru o integrare mai ușoară cu smartphone-ul.😉😀

Blue82
Junior

După ce am citit răspunsurile voastre, care sunt ok dar nu rezolvă problema, momentan,tin sa mai precizez ca totul se intampla in spatele routerului care imi da ip-uri v4 prin dhcp. Din moment ce el imi asgneaza un ip v4 la device, logica ar fi sa si comunice intre ele cu ip v4. Revin cu raspunsul de la tehnic, cand va fi 😄

datan
Începător

@Blue82  a scris:

Salutare!

Am citit tot ce am gasit pe aici dar fara sa ma ajute, asa ca expun problema, poate gasim o rezolvare:

Am routerul din titlu. Dupa instalare, nu am mai avut acces la camera ip si NAS (din ce am descoperit recent merge doar pe ip v6). Am conectat dupa router un switch gigabit in care am toate echipamentele dar problema  ramas. nu pot accesa nimic cu ip v4, doar cu v6. Ping-ul nu functioneaza :))

Ceva solutii?


Suni la relații și clienți și ceri dezactivarea dslite vei primi ip public routabil dinamic. Dacă ai nevoie de ip fix te va costa 2 euro și ceva.