anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange vs. Digi ( Internet Fix )

Deyu23
Explorator

Salutare !

De curand imi va expira abonamentul la servicii fixe, unde in momentul de fata sunt abonat la Digi (RDS). Sunt multumit de ei dar, parca ma tenteaza Orange.

Cei care aveti Internet Fix si TV de la Orange, ce parere aveti despre serviciile lor ? Multumesc !

Mentionez ca stau in oras ( Timisoara )

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Depinde foarte mult de zona. Noi ne-am rugat cativa ani de cei de la Digi sa vina cu fibra la adresa (in TM) sa faca upgrade de la ADSL (client existent). Aveam internet 100 pe abonament, dar viteza de 50.

Nu s-au miscat, motiv pentru care am renuntat la serviciile lor si am trecut pe Orange, fibra 1000. Foarte ok. N-am nimic de reprosat. Singura chestie la care sa fii atent este factura. Pentru ca s-au marit abonamentele si notificarea a fost trimisa pe factura.

Deci...doar o chestie de retinut daca vrei sa treci la Orange. Cu toate astea, daca esti multumit de Digi, ai viteza ca lumea si n-ai avut probleme cu ei, si nu ai niciun motiv pentru care sa treci la Orange, poti ramane la fel de bine si la Digi.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Depinde foarte mult de zona. Noi ne-am rugat cativa ani de cei de la Digi sa vina cu fibra la adresa (in TM) sa faca upgrade de la ADSL (client existent). Aveam internet 100 pe abonament, dar viteza de 50.

Nu s-au miscat, motiv pentru care am renuntat la serviciile lor si am trecut pe Orange, fibra 1000. Foarte ok. N-am nimic de reprosat. Singura chestie la care sa fii atent este factura. Pentru ca s-au marit abonamentele si notificarea a fost trimisa pe factura.

Deci...doar o chestie de retinut daca vrei sa treci la Orange. Cu toate astea, daca esti multumit de Digi, ai viteza ca lumea si n-ai avut probleme cu ei, si nu ai niciun motiv pentru care sa treci la Orange, poti ramane la fel de bine si la Digi.

Client Orange

Multumesc pentru sfat !

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Cu mare drag. Sa-ti fie de folos! 🙂

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Depinde de la zonă la zonă! Eu am avut și Digi și am acum ( de vreo 5 ani ) Orange. La Digi am avut ceva probleme ( avarii), routere praf, etc. La Orange nu am avut niciodată probleme care să necesite intervenție, routere inclus, plus că au și oferte locale atractive de care poți întreba pe la magazinele partenere din localitatea ta sau din județul tău.

Eu recomand Orange, unde există pachete și de 40 lei cu net de 500 +tv esențial și telefonie mobilă ( fun 6).

Sigur, dacă există infrastructura fixă și semnalul care trebuie!

Baftă!

CristianP13
Explorator

Daca zici ca esti multumit, de ce sa schimbi? Chiar daca te tenteaza oferta Orange, sa iei foarte serios in calcul ca suportul tehnic tinde spre zero barat. Aici, insa, Digi exceleaza. Au personal foarte bine pregatit si echipa de interventii permanenta, cel putin in Bucuresti. In foarte rarele situatii cand am avut probleme (cred ca o data la 2-3 ani), daca nu au putut sa ma rezolve din call center au trimis echipa instant, indiferent ca era duminica. Deci mare atentie la detaliile astea care uneori fac diferenta.

La mine, echipa Digi era praf, și tot veneau la intervenție aproape săptămânal pe scara blocului, unde aveau defecțiuni când unul, când altul. Cred că depinde de la caz la caz! Da, au suportul mai bun, dar să nu ai nevoie de el!

Blue12
Senior

Am Fibra 500 si Tv Premium. Ceva nu e in regula cu ele, dar nu stiu ce. Router-ul e la etaj, unde am si doua tv-uri, la parter am un tv. Televizoarele de la etaj merg ok (sa zicem) doar din cand in cand mai face "purici" sau ceva dungi, dar pe cel de la parter apare o data la cateva minute "lipsa semnal", sau purici, sau dungi. Am sunat la 300, au venit, au schimbat conectorii de la cabluri, a mers ok cateva zile, apoi din nou purici.

Eu cred ca routerul oferit e foarte slab calitativ. Ma intreb, oare nu are atata "putere" sa emita semnal prin cablul ce merge la parter, acesta fiind conectat la cel de la etaj printru-un split. Daca ma joc cu conectorii din router sau din split-uri atunci isi revine cel de jos, nu mai merg cele de sus, sau pier si cele de sus si cel de jos. Interesant mai e ca in fundul ograzii am semnal la wifi, dar nu am pe terasa 🤣 Eu cred ca e cu router-ul cam slabut, deci de aici or fii eventualele probleme. Dar, in afara de asta, nu am nimic de reprosat.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pentru purici, avem solutie. :))

arsradu_0-1695035361222.jpeg

 

Problema cu TV-ul....tind sa cred ca ar putea sa fie distanta. Cablul prea lung. Ai incercat cumva sa le pui mai aproape, cu un cablu mai scurt, sa vezi (pentru test) daca problema persista? Acuma, sper ca nu sunt niste TV-uri de cate 5 metri fiecare. :))) Ar fi dificil de testat in conditiile astea. Dar daca se pot muta usor...poti incerca, zic.

Client Orange

Eu am un ONT de la ei si cu functie wifi, jale semnalul. Mi l-au trecut in bridge si am pus un router TP-Link. Acum semnalul e ce trebuie in orice colt de casa.