anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange ptr abonamentul "Fibra 2000", problema cu viteza de upload

free2air
Junior entuziast

Buna ziua, 

Am un abonament business la Orange, am servicii fixe de internet si am zis sa fac update de abonament la fibra 1800 unde ei spun ca poti ajunge la viteze de upload de 940 Mbps viteza de upload maxima iar viteza normala este de 571 / 407 Mbps.

Cand am vazut oferta am zis ca suna foarte bine, chiar am vrut sa am un upload mai mare de 500 si ceva Mbps.
Dupa ce am facut upgrade-ul de abonament, ce sa vezi, viteza de upload nu a crescut absolut deloc.
Dupa ce am vorbit cu cei de la support, mi-au spus clar ca viteza este in parametrii, 571 (viteza medie) iar ca ei pe upload nu pot oferi nimic garantat, deci este in parametrii :)) 
Interesant este faptul ca in momentul in care incep un speedtest, incepe upload-ul la o viteza de 900 ptr o secunda si instant scate la 571 Mbps, ceea ce ma face sa cred ca este un bandwidth cap la 571 si nicidecum o limitare de infrastructura in zona.

Interesant este faptul ca daca fac in acelasi timp speedtest pe doua dispozitive, unul legat pe ethernet, altul pe wifi6, cumva acumulat ajung undeva la 800 Mbps pe upload acumulat.

Overall mi se pare o mega teapa, o mega prosteala, sunt total dezamagit.

1 Soluţie acceptată‚

free2air
Junior entuziast
39 Răspunsuri 39

Da, pe cablu sunt.

https://www.speedtest.net/result/14192844670

Și mai prind pe un laptop, tot cam așa.

Am ont ZTE .

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Am inteles acum... Inseamna ca ai o frana (sau bottleneck) undeva... Ori in hardware, ori...la Orange. Zic si eu.

Client Orange

free2air
Junior entuziast

Si eu zic la fel.
In casa am echipamente SOHO, cabluri CAT 6A de la Schrack, etc
Cu siguranta bottleneck-ul este la Orange.

Ai ONT ZTE? Că pe Huawei nu merge!

free2air
Junior entuziast

Am ONT-ul Huawei HG8147X6
De ce nu ar merge pe Huawei? 

Nu știu detalii, doar că mie mi s-a recomandat ZTE.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Am făcut acum test de viteză prin cablu, pe ultimul laptop al meu cumpărat zilele trecute și am reușit să trec de 1000 Mbps pe fir:

https://www.speedtest.net/result/14192790048

Te sfătuiesc să suni la ei și să ceri o resetare de cont pentru abonamentul de internet.

free2air
Junior entuziast

Multumesc Vio!

AndreiSSS
Junior entuziast

Cere un ZTE, nu exista profile nici in ORO si nici in OROC deocamdata pentru limitarea bandei de internet, mai exact nu acepta echipamentul dw limit si se pregatesc cateva firmware-uri de test... in Buc deja se face roll-out 🙂 ... deocamdata se folosesc de porturi ca limitare.

@Vio73 Interesant, ai 1000+ doar pentru ca ti-a facut cache 🙂 not real .. nici daca ai avea MTU 9000 tot nu atingi 🙂 (1G link, ca 2.5G nu stie) dar arata frumos.

 Discuția era despre upload pe fir și acesta ajunge la peste 900. Mie îmi merge foarte bine pentru ceea ce îl folosesc, având și sistemele de supraveghere conectate. Și am în două locații. Restul nu știu să-ți spun, pentru că nu sunt de specialitate. Eu am pus doar ceva teste, care sunt destul de reale. Dar nu doar acum am făcut teste, ci fac de mai mult timp și sar pe fir de 900/900, iar prin wifi, pe telefon, ajung la peste 1700/ 900. Ăsta este adevărul și restul nu știu. 

La testul acela de 1200 pe fir posibil să fi fost vreo eroare de la speedtest, dar repet, discuția era despre upload.

AndreiSSS
Junior entuziast

@Vio73 Salut, eu doar ti-am zis ce se intampla, ti-am zis doar ca acel test nu este real din pct de vedere download pe link de 1Gbps, atat, nu m-am luat de tine, nu am zis ca celelalte test ar fi incorecte.

Stai liniștit, eu am pus ce mi-a ieșit.

Interesant, 

Intrebarea este: care este use case-ul pentru cei de la support daca eu ma duc catre ei sa le cer sa-mi schimbe ONT-ul cu un ZTE?  

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Use case-ul e foarte simplu. Vrei viteza promovata pe site. In principiu, nici n-ar trebui sa te intereseze cu ce echipament ar trebui sa atingi acea viteza. Ei trebuie sa-ti puna la dispozitie un echipament suficient de performant pentru asta. Daca acel Huawei nu poate, si ZTE-ul poate, atunci sa-ti dea ZTE-ul, astfel incat oferta de pe site sa poata fi transpusa in viata reala. Daca poate si acel Huawei, atunci sa-l faca pe ala sa mearga in parametrii promovati pe site.

arsradu_0-1673511806008.png

 

Client Orange

free2air
Junior entuziast

Total de acord cu tine, insa s-ar putea sa intru in acelasi loophole, de ce? 

Eu am mai avut cu cei de la support aceeasi discutie iar ei mi-au spus urmatoarele:

1. Orange nu ofera nimic garantat pe upload.

2. Conform cu vitezele "advertised" pe site, eu ma incadrez in viteza normala de upload :)) 

E posibil sa primesc acelasi raspuns si de data asta si sa-mi dea cu flit iar 😞 

arsradu scrie clar undeva ca acest echipament nu hardware nu poate ajunge la 900 Mbps (sa zicem) upload?