anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Acoperirea 5G va fi mai practică decât fibra optică?

Vio73
#StarMember
Mă gândeam că viitorul va fi wireless.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
În condițiile în care antenele 5G vor avea o larga acoperire consider că va fi mai practica. Fibra în vârf de munte sau in Deltă Dunării nu prea vad cum ar putea Orange sa tragă,însă niste antene puternice le vad montate mai ușor oriunde pentru a beneficia cat mai mulți clienți de avantajele rețelei 5G.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Ascary
Campion certificat
În condițiile în care antenele 5G vor avea o larga acoperire consider că va fi mai practica. Fibra în vârf de munte sau in Deltă Dunării nu prea vad cum ar putea Orange sa tragă,însă niste antene puternice le vad montate mai ușor oriunde pentru a beneficia cat mai mulți clienți de avantajele rețelei 5G.

Razvan
#StarMember
În zonele greu accesibile din punct de vedere al infrastructurii fixe va fi mai practica, însă în zonele urbane/rurale ușor accesibile fibra optica rămâne baza, deoarece congestiile sunt mai mici, comparativ cu spectrul radio care este o resursa limitata.

Florin_D
Cunoscător certificat
Din ce am citit despre noua tehnologie 5G, aceasta este una foarte buna si stabila, dar eu cred in momentul de fata ca daca ai un calculator, consola, telefizor sa le conectezi la o retea de internet prin cablu... Nimic nu este mai stabil decat un cablu!

Ascary
Campion certificat
Este adevărat,internetul prin fibra optica cum are in oferta Orange este cea mai bună soluție pentru internetul de mare viteză totuși 5Gul este wireless deci și acesta are un avantaj

catean
Junior entuziast
Din pacate, oricat de visatori am fi noi, legile fizicii sunt baza. Frecventele radio sunt finite, firicelele din fibra-optica sunt finite doar de ambitia celor care le instaleaza.

Ascary
Campion certificat
Dezavantajul este că fibra optica se mai taie din când în când,accidental sau voit.

Razvan
#StarMember
Daca se taie fibra optica, ramai si fara servicii mobile, vezi ultimele cazuri la Orange Romania.

Ascary
Campion certificat
Da am văzut dar nu-mi explic de ce. Înainte nu exista fibra optica și totuși serviciile mobile mergeau și fără ea.

catean
Junior entuziast
Pai da, fibra poate fi taiata, dar sa nu uitam ca in spatele fiecarei antene 4G/5G este tot o fibra optica.

Ascary
Campion certificat
Adică tot de fibra depindem chiar daca tehnologia wireless se dezvolta.