anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cand vor deveni OROC si ORO o singura companie?

Blue12
Senior

Buna!

Conform https://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-25892834-orange-inghite-telekom-fix-statul-cauta-consultan... data fuziunii celor doua companii este 31.12.2023, asta daca am inteles eu bine.

Vor fuziona cele doua companii in final? Tin minte cand am primit SMS atunci cand am fost preluati de Orange, ca in mesaj scria ca cele doua companii vor continua sa existe separat.

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Toată lumea normală la asta se gândește, și este normal să fie așa. Nu poți să mergi la infinit cu 2 companii, 2 structuri de management, 2 grile de cablu și /sau dth, etc. Ăsta a fost și scopul lor principal încă de la începuturi, doar că s-au lovit probabil de mai multe bariere birocratice decât s-au așteptat. Să nu uităm că la OROC este și statul acționar cu vreo 46%, lucru ce complică destul de mult treburile!

Să sperăm că se va finaliza mai repede decât acel termen și cred că și clienții vor fi mai mulțumiți!

Din câte știu (am citit pe undeva), se va face o companie denumită Orange România, la care statul va fi acționar în proporție de 20%.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember

Salutare!

Toată lumea normală la asta se gândește, și este normal să fie așa. Nu poți să mergi la infinit cu 2 companii, 2 structuri de management, 2 grile de cablu și /sau dth, etc. Ăsta a fost și scopul lor principal încă de la începuturi, doar că s-au lovit probabil de mai multe bariere birocratice decât s-au așteptat. Să nu uităm că la OROC este și statul acționar cu vreo 46%, lucru ce complică destul de mult treburile!

Să sperăm că se va finaliza mai repede decât acel termen și cred că și clienții vor fi mai mulțumiți!

Din câte știu (am citit pe undeva), se va face o companie denumită Orange România, la care statul va fi acționar în proporție de 20%.

Pololică
#StarMember

@Bripservcand Statul (in special Roman) are o cota parte din actionariat lucrurile nu sunt complicate destul, ci sunt complicate TERIBIL. Mi-a povestit o fosta colega (lucreaza cu fonduri europene si, printre altii, clientul principal e Statul Roman sau diverse Primarii) ca la Primarii mai e cum mai e (lucrurile merg un pic mai ... aerisite), dar cand Statul are este actionar (cu titlu de exemplu ("fara ca denumirile sa fie si reale"): CFR Infrastructura, CNAIR, etc), uneori mai bine stai in banca ta si ii lasi pe altii sa se ocupe (vorbim de domenii strategice, cum sunt Transporturile sau Telecomunicatiile).

Ontopic: De fuzionat vor fuziona, doar ca Orange nu va fi cea mai de invidiat firma (atat de actionari, cat si de contabilitate). Iti dai seama ca pentru clienti, fuziunea este (poate) cel mai dorit lucru din motive lesne de inteles: mai putina birocratie, stii al cui esti (nu mai intrebi daca esti ORO sau OROC), cui ii predai echipamentul vechi si iei unul nou, ai mobilul la o firma si serviciile fixe la alta, etc), aceeasi grila, acelasi Call Center, etc.

Salut!

Pe 30 septembrie 2021 Orange Romania a anuntat achizitia pachetului majoritar din Telekom Romania Communication. Acesta a preluat ulterior denumirea de Orange Romania Communication (OROC), in data de 28 martie 2022.
Momentan nu avem detalii suplimentare, insa iti recomandam sa urmaresti periodic canalele noastre de comunicare pentru noutati.