anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plata recurenta nesolicitata

irinucaunu
Junior

Salut! Ati patit sa vi se foloseasca datele cardului pentru plata recurenta desi nu ati solicitat asta niciodata?

20 Răspunsuri 20

S-ar putea ca aici sa fie "buba": la salvarea cardului sa se fi bifat si plata recurenta.

Nu poți activa plata recurenta fara a avea un card salvat.

Posibil ulterior salvării cardului sa se fi întâmplat ceva.

Este greu de spus și numai titularul poate ști.

NU am salvat nicăieri cardul, nici NU am autorizat vreodată plata recurenta din motive de siguranță, evidente. Lucrez in presa așa încât nu fac astfel de greșeli știind ce se poate întâmpla. Am print screen cu plata recurenta neactivata. Ceea ce mă deranjează este că au salvat datele cardului meu și le folosesc, evident, fraudulos.

 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Vezi să nu fi bifat din greșeală plata recurentă, când ai salvat cardul. Altfel, nu prea văd cum se putea întâmpla așa ceva!

mihai_13
Maestru

mai este si varianta ca banca dumneavostra sa "fi invatat" ca plata dumneavoastra catre anumiti  distribuitori (apa-gaze-electrica-gsm-etc) sunt "safe" si sa nu mai ceara tokens-parola-sms-etc cand faci tranzactia .... 

eu personal patesc asta din cand in cand  - dupa ce introduc datele cardului plata se face imediat !!!  cu toate ca nu am bifat plata recurenta  si nu mai cere securitatea 2D ...

DanielaH
Moderator

@irinucaunu, ai luat legatura cu colegii noștri? S-a rezolvat situația?