anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Fost chirias cu datorii la abonamentul Orange

Robert000
Începător

Hello,

Am si eu o intrebare, va rog. Am avut un fost chirias care aparent poate sa isi faca abonament la adresa, fara aprobarea proprietarului. Normal ca nu a platit abonamentul si acum primesc notificari de plata de la firma de executare CREDITEXPRESS. Suma este de aproximativ 2000 de lei.

Exista ceva risc pentru mine ca proprietar, daca el a declarat ca locuieste la adresa la momentul semanrii contractului? Acum nu mai locuieste la adresa dar a declarat si firmei de recuperare ca are domiciliu acolo.

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Am avut si eu chiriasi care tot asa, si-au facut diverse abonamente de servicii fixe de internet si tv fara acordul meu. Inca nu am primit notificari de genul asta, dar oricum nu ai ce sa patesti, pentru ca toate abonamentele sunt contractate pe numele lor, nu pe al tau. Deci nu ai ce probleme sa ai tu, chiar daca au domiciliul declarat la tine. Totul se indreapta impotriva lor, nu a ta. Tu primesti notificarile pe adresa ta, deoarece aia e adresa declarata de ei la incheierea abonamentului. Cel mai bine ar fi sa suni la CreditExpress si sa le explici situatia ca sa nu iti mai trimita tie notificari, crezand ca le vede fostul chirias, sa il caute pe el. Si nu e obligatoriu, dar daca ai si contractul de inchiriere este un plus

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

BlackWolf
Senior certificat

Salut!

Am avut si eu chiriasi care tot asa, si-au facut diverse abonamente de servicii fixe de internet si tv fara acordul meu. Inca nu am primit notificari de genul asta, dar oricum nu ai ce sa patesti, pentru ca toate abonamentele sunt contractate pe numele lor, nu pe al tau. Deci nu ai ce probleme sa ai tu, chiar daca au domiciliul declarat la tine. Totul se indreapta impotriva lor, nu a ta. Tu primesti notificarile pe adresa ta, deoarece aia e adresa declarata de ei la incheierea abonamentului. Cel mai bine ar fi sa suni la CreditExpress si sa le explici situatia ca sa nu iti mai trimita tie notificari, crezand ca le vede fostul chirias, sa il caute pe el. Si nu e obligatoriu, dar daca ai si contractul de inchiriere este un plus

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă nu sunt pe numele tău, nu te vizează direct. Vorbește cu cei de la firma de executare și explică-le situația concret, că ai avut chiriași cu abonamente pe numele lor, care au nume și prenume, CNP, etc în contractele avute. Cred că îi găsesc, dacă vor!

Baftă!

Razvan
#StarMember

Scrie mail la credit express să nu îți mai trimită notificări, că persoana vizată nu mai locuiește la această adresă. Ne fiind pe numele tău, nu prea are ce să-ți facă, doar dacă vei vrea să contactezi servicii fixe la digi și înregistrezi datorii pe adresă nu vei putea încheia un nou serviciu.