anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G pe ambele deviceuri cu number share

D_Uctilul
Junior entuziast

Buna ziua! Am un abonament 5G, deviceul principal 5G, iar tableta pe care am activat number share este varianta cu celular 5G. Pe telefon am semnal 5G, dar pe tableta doar 4G. Este normal asa sau este undeva o problema? Multumesc anticipat. 

1 Soluţie acceptată‚

D_Uctilul
Junior entuziast

Le-am scris si, cu o promptitudine de nota 10, mi-au raspuns. Jos palaria. 

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Tableta e cu SIM fizic sau eSIM? Telefonul e cu SIM fizic sau eSIM? Pentru ca daca ambele sunt cu SIM fizic, nu trebuie decat sa introduci SIM-ul fizic in tableta, si vezi daca ai 5G.

Daca da, inseamna ca problema este Number Share-ul sau SIM-ul pe care il folosesti la tableta.

Daca tableta functioneaza corect cu SIM-ul din telefon, incearca eventual si SIM-ul din tableta pe telefon. Vezi daca ai 5G si in cazul asta.

Daca esti pe eSIM....lucrurile se complica. Pentru ca nu poti sa faci toate testele astea. Si e posibil sa fie intr-adevar o limitare pentru cazul asta specific.

Intre timp, m-am uitat si in T&C serviciului Number Share. Nu am gasit nimic concret pentru cazul asta, dar e posibil sa fie o omisiune undeva.

Daca vrei, poti sa arunci si tu o privire aici. Poate mi-a scapat mie.

Client Orange

D_Uctilul
Junior entuziast

Ambele esim. 

D_Uctilul
Junior entuziast

M-am uitat si eu la termenii si conditiile serviciului anterior intrebarii comunitatii si nu, nu se precizeaza nimic. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ai putea sa pui o intrebare pe chat-ul Djingo, poate au o informatie mai actualizata decat cea din T&C. Pentru cazul asta, ca sa intri in legatura cu un operator, in timpul programului, trebuie sa scrii: "transfer operator".

Daca nu stiu nici ei...fie incerci intr-un Orange Shop sa rezolvi problema (presupunand ca se poate rezolva), fie astepti poate mai are cineva setup-ul tau si te poate ajuta cu o opinie, sau macar o comparatie.

Client Orange

D_Uctilul
Junior entuziast

Djingo mi-a spus ca nu intelege ce vreau de la el iar operatorul...pana ajung sa vorbesc cu el inchide la non stop😁. Am incercat odata dar am clacat. O sa mai fac o tentativa. Multumesc pentru sugestii. O zi frumoasa!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

In weekend nu am incercat. Dar in timpul saptamanii nu am avut nicio problema. Djingo intr-adevar mai are multe de invatat, dar la operator nu am avut niciodata de asteptat mai mult de 5 minute... Si asta in zilele de aglomeratie. In general se raspunde dupa 1 minut. 

Eventual, daca nu reusesti sa iei legatura cu cineva zilele astea, revino de luni incolo. Banuiesc ca vor fi mai multi angajati la munca si atunci ai sanse mai mari sa fii preluat de cineva.

Client Orange

D_Uctilul
Junior entuziast

Le-am scris si, cu o promptitudine de nota 10, mi-au raspuns. Jos palaria. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Foarte clar si la subiect. Deci, altfel spus..."e de la ei". :))

Bine ca te-ai lamurit. 😄

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Salutare, 

Știu ca s-a mai discutat acest lucru in comunitate si in trecut: https://comunitate.orange.ro/t5/esim-%C8%99i-number-share/5g-pe-ambele-deviceuri-cu-number-share-esi...
Asa cum spune @OrangeAssistant:
Serviciul 5G nu este compatibil cu Number Share. Doar SIM-ul fizic se poate conecta la 5G, in zonele unde acolo exista acoperire.
Este si normal, serviciul Number Share este mai mult destinat ceasurilor smart care in acest caz nu au nevoie de o conexiune 5G si nici nu consuma mai mult de 10GB lunar. 

De acord cu afirmatiile tale, @RafaHelper cu urmatoarele precizari:

1. Serviciul 5G ESTE compatibil cu number share. Atata vreme cat un abonament este 5G si are posibilitatea activarii number share, pe cale de consecinta... intelegeti. Presupun ca ai avut in vedere deviceurile secundare;

2. Nu doar sim-ul fizic este compatibil cu 5G - eu am esim si sunt, fara probleme, pe 5G. 
Sanatate. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, contextul la care se face referire este: SIM fizic pe device-ul principal + eSIM pe device-ul secundar. Si da, in general, device-ul secundar este un smartwatch care poate are, poate nu are 5G. Majoritatea nu au, si atunci nu e nici foarte multa "graba" cu integrarea asta.

Dar in cazul in care ai fie doua telefoane, fie un telefon si o tableta, nu vad de ce nu ai avea 5G pe ambele device-uri, indiferent ca sunt pe SIM fizic (amandoua), SIM fizic unul, si celalalt eSIM, sau eSIM amandoua.

eSIM-ul nu e altceva decat un SIM...virtual. Programabil. Cu suport hardware la nivelul telefonului. Atata tot. Nu adauga nimic in plus. Ba din contra, as zice ca scade din mobilitatea si flexibilitatea unui SIM fizic.

Deci, problema pentru device-ul secundar nu e una de compatibilitate, sau de SIM fizic vs eSIM. E o limitare a abonamentului in sine.

De ce se face acea limitare, nu stiu. Pana la urma sunt datele tale pe care le imparti cu dispozitivul secundar. La fel de bine poti sa-ti faci hotspot de pe telefon si sa conectezi dispozitivul secundar la WiFi-ul creat.

Parerea mea, dublata si de lipsa acestei mentiuni din T&C Number Share, este ca 5G-ul este inca nou, si nu a fost adaugat, integrat peste tot. Atata tot. Nu cred ca e o limitare de ordin tehnic a retelei. Poate fi a device-ului, daca nu stie 5G, binenteles, dar nu vad de ce ar fi a retelei. Deci....probabil ca nu sunt foarte multe cazuri de clienti care folosesc Number Share in contextul asta.

Banuiesc ca la un moment dat se va adauga pentru toata lumea, asta daca nu se poate deja activa cumva din sistem.

Client Orange

D_Uctilul
Junior entuziast

@arsradu : total de acord. Si eu sper ca intr-un viitor nu prea indepartat, 5G sa fie si la deviceul principal, cat si la cel/cele asociate.