anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Schimbarea routerului

Sdiionel
Începător

Bună ziua, am 2 routere în casa, pe nume diferite 

Unu intr o camera și celalalt intr o alta camera

In camera 1, am router cu net și tv

In camera 2, am router doar cu net

As avea nevoie de tv doar în camera 2

Daca schimb rooterele între ele, care pe ce cod de abonat se activează?

O sa imi citească cablu în camera 2 dacă fac acest lucru? 

10 Răspunsuri 10

dragosbrm
Explorator entuziast

Salut! De ce nu faci totul sub un singur nume? Ca să inteleg, in prima camera ai internet prin fibra și in a 2-a net prin cartela? Sau in ambele camere prin fibra?

Ambele net prin fibra

In teorie ar trebui sa meargă, cipul este în rooter nu pe firul de fibra

Nu am înțeles de ce să ai 2 abonamente separate pe FO de la același operator, în aceiași locație (adresă). Eu zic mai degrabă renunță la unul din ele și îl configurezi pe unul singur unde și cum dorești, cu un altul în bridge sau ca extender pentru cealaltă cameră.

Salut,

Cu un splitter TV ai incercat? In-ul (cablu coaxial, "antena") ar trebui sa iasa din router si sa intre in splitter, out-urile ar trebui sa iasa din splitter catre TV-urile la care ai nevoie de semnal.

Singura problema de rezolvat ramane a decodorului/cardului CI+, pentru ca doar unul e in custodie, pe al doilea il platesti. Daca nu iti trebuie toate canalele, s-ar putea sa fie foarte ok si fara.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Sdiionel: Teoretic DA. Dar ce routere ai? Pe FO sau direct conectate pe cablu UTP? Sunt conectate independent sau în bridge? În funcție de infrastructura pe care o ai, se poate configura sau nu. 

Ce fel de abonamente deții?

Unul de 1000 Mbps și unul de 500 Mbps cu tv

O sa încerc și dacă nu merge le schimb la loc, voiam doar sa nu stric ceva dacă încerc asta direct ca dupa sa nu ma trezesc ca nu mai merge nici unul nici altul

Ambele rootere sunt la fel ZTE ultimul model de la orange, nu știu exact denumirea

Posibil doar să nu funcționeze TVul, sau NETul să funcționeze la viteze inferioare (adică de 500Mbps).

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Eu cred că merge, dacă nu folosești cam. Adică doar cu firul, nu ar trebui să fie probleme.

Și fă în așa fel încât să le simplifici, ca să nu plătești de 2'ori pentru același lucru.

Baftă!

MCostel
Explorator

Normal ar trebui să meargă însă vitezele net se vor inversa funcție de profilul setat de furnizor.

Daca nu funcționează ia legătura cu serviciul clienți.

DanielaH
Moderator

@Sdiionel, s-a rezolvat situația? Te-au ajutat răspunsurile primite aici?