anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange sprijin pentru Ucraina?

bogapostu
Explorator
Locuiesc in nordul tarii, cca 30 km distanta de vama Siret si 40 km Radauti Prut, clar ca de o luna de zile am vazut tot felul de refugiati si actiuni care au venit in sprijinul lor, multi au plecat mai departe, foarte multi au ramas si in apropiere cu speranta ca se vor intoarce in curand acasa, daca mai exista.
Am discutat cu 2 familii din apropiere, la o singura familie sunt cateva, poate chiar zeci, de drame pe care le traiesc, morti, disparuti, raniti din familie, vecini, prieteni, colegi etc. Ceea ce le lipseste multora este informatia, mai ales cea in care au ei incredere.
Laudabil ceea ce Orange si Vodafone au facut (convorbiri gratuite catre Ucraina si Roaming gratuit pentru cei de acolo)
Din 28 februarie am propus atat Orange cat si Vodafone ca in grilele lor (macar cele din zonele cu afluenta mare, Suceava, Botosani, Maramures, Iasi, Tulce - unde exista puncte de trecere pe unde vin in tara refugiati) ca in grila de programe sa existe cateva canale uciniene, macar cele de stat si cateva de stiri. cu sigiranta s-ar primi acordul acestora pentru retransmisie.
Raspuns Orange
"De aceea, doresc sa va comunic faptul ca solicitarea dumneavoastra se afla in atentia Departamentului de Marketing in vederea solutionarii."
Vodafone a venit cu un raspuns mai elaborat, si, poate mai exact
"Canalele ucrainiene, din pacate nu au licenta UE si nu avem posibilitatea de a le transmite daca nu au formele legale de difuzare pe teritoriul Romaniei."
AM transmis si catre CNA un mesaj cu o sugestie de eliminare temporara a regulilor cu privire la canalelor straine, este, torusi o situatie deosebita
Dar CNA este o institutie de stat, nu raspunde nimeni (mesaj din 28.02.2022)
Acum intreb si eu, chiar nu exista nimeni care sa poata escalada situatia aceasta?
Sunt totusi peste 1.600.000 de oameni veniti de acolo, poate chiar peste 10% din romanii care traiesc in Romania, si nu se poate face un efort? (chiar si o propunere comuna catre CNA)
PS Telekom Ungaria intriduce de astazi cateva canale ucriniene in grila.....
8 Răspunsuri 8

mihai_13
Maestru
sa nu exageram, nu sunt 1.600.000 de refugiati Ucraineni intrati in Romania si mai mult decat atat sa fi ramas .. si din ce citesc deja vi s-a raspuns (din pacate raspunsul nu este cel dorit de dumneavoastra)

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu știu ce să zic, dar Orange are un stil de a nu spune și a face. Nu pot să spun ce se va întâmpla și în acest caz, dar sper că așa va fi. Doamne ajută!

delfinas
#StarMember
Orange a făcut din primele zile un gest deosebit, a oferit cartele refugiaților, pt a lua legătura gratuit cu rudele rămase acasă. Nu au intrat în Romania 1600000 de ucraineni, doar vreo 500000, mulți dintre ei doar au tranzitat tara noastră, puțini au rămas. Nu știu dacă se justifică transmiterea unor canale ucrainene. In plus, nu știu dacă mai funcționează vreunul. Despre Ucraina se vorbește pe toate canalele românești destul de mult, cat să-și facă o idee, chiar daca nu înțeleg românește unii dintre ei. Eu înțeleg că e o situație teribilă, dar sa nu exageram! Romania a ajutat cu ce a putut, destul de mult, acomodarea refugiaților.

Viocat
Senior certificat
Poate reusiti sa transmiteti solicitarea catre europarlamentarul ales in zona dumneavoastra. Am vazut ca se dau mai repede derogarile direct de la ue decat din tara. Bafta la solutionare!

bogapostu
Explorator
320.000 intrati in Romania pana pe 06.03 saptamana trecuta cca 500.000 numai pe la Siret de cand a inceput nebunia, mai avem Sighetu Mamatiei MM, Isaccea TL si Radauti Prut BT (drumul radaito Suceava a fost in permanenta aglomerat) Poate ca nu au fost atati de multi, multi au si plecat mai departe, dar macar puteam veni si cu altceva. Deranjant este ca Vodafone a dat un raspuns exact si precis, Orange a oferit un raspuns standard, fara compliicatii. Si ca totul sa fie clar avem de la CNA "⚠️ În atenţia distribuitorilor de servicii de programe Ref. la retransmisia posturilor Espreso și Rada TV din Ucraina pe teritoriul României Întrunit în ședința publică din data de 24.03.2022, Consiliul Național al Audiovizualului a analizat solicitarea primită din partea Consiliului Național al Televiziunii și Radiodifuziunii din Ucraina, precum și pe cea a societații Limited Liability Company ”Goldberry”, de a retransmite pe teritoriul României postul Rada TV, respectiv Espreso. CNA informează distribuitorii de servicii de programe că pot retransmite cele două posturi fără a solicita acorduri de retransmisie din partea Rada TV și Espreso. ✔️ Semnalul postului RADA Tv poate fi accesat la: rtmp://83.142.234.243/20220224/pgm https://www.youtube.com/watch?v=CwQl49tDPTk Amos 7 (4°W), transponder 12 341, SR 17 900, polarizare (H), FEC ¾ Hotbird 13 (13,0°E) transponder 10 930, polarizare H, SR 30 000, FEC 2/3 Hotbird 13 (13,0°E) transponder 11 219, polarizare H, SR 29 900, FEC 3/5 ✔️ Semnalul postului Espreso poate fi accesat la: satelit Astra 4A, operator SES AB (Suedia), parametrii orbitali - 5° longitudine Est, frecvența 12 072 MHz, rata simbol 27,5 Msymbs/s, FEC ¾, polarizare orizontală, termen de distribuție a programului open-source, DVB-S, MPEG-4 (SD). Precizăm că, potrivit art. 5 din Decizia CNA nr. 72 din 02.02.2012 privind condițiile de eliberare și modificare a avizului de retransmisie: (1) Distribuitorii de servicii de programe au obligaţia să aducă la cunoştinţa CNA orice modificare în documentele şi datele declarate, altele decât cele prevăzute la art. 2 alin. (2) lit. c), în termen de 30 de zile de la data apariţiei modificării. (2) În cazul modificării structurii ofertei de servicii şi/sau a localităţilor în care se asigură retransmisia, distribuitorul de programe va depune următoarele documente: a) cererea conform modelului prevăzut în anexa nr.1; b) solicitarea de modificare a avizului de retransmisie, conţinând lista nominală cu localităţile şi serviciile de programe care fac obiectul modificării, conform modelului prevăzut în anexa nr. 4, care face parte integrantă din prezenta decizie; c)declaraţia distribuitorului, semnată de reprezentantul legal al acestuia, în original, privind deţinerea drepturilor legale de retransmisie pentru serviciile de programe înscrise în anexa nr. 4. (3) Modificarea structurii ofertei de servicii poate fi efectuată în condiţiile prevăzute la art. 74 alin. (3) din Legea audiovizualului. CNA va decide asupra modificării avizului de transmisie în termen de 30 de zile de la solicitare,'' Sursa: https://www.facebook.com/100922968928258/posts/177805097906711/ Totul e sa vrei si mai ales sa incerci

delfinas
#StarMember
Providerii telecom nu sunt societăți caritabile, ci merg pe criterii comerciale, de fezabilitate și profit. Poate cheltuiala ar fi prea mare și nu se justifică, plus că trebuie să respecte legislația în vigoare, nu pot prelua și difuza orice emisia oricărui post din lume. Există transmisiune online, poate unele canale ucrainene se pot urmări așa. Cred că pt refugiați e ultima lor problema că nu pot vedea la TV (dacă au acces la tv) posturile lor naționale. Important e sa se simtă bine aici, in siguranță și să ia legătura cu rudele rămase acasă. Statul român, diverse firme și ONG urî s au mobilizat exemplar ca să ajute refugiații, chiar mai mult decât ar trebui sa se implice pt ajutorarea sărmanilor din România. Cam suferim de ipocrizie. Când veneau refugiați sirieni, românii erau bășicați și ariciți că de ce vin păgânii ăia la noi, că de-abia ne putem ajuta pe noi, d-apai să-i mai susținem pe unii care, în capul multora, aduceau doar rele cu ei. Că ne violează femeile, că ne schimba religia, că sunt niște murdari și needucați, că vin teroriști printre ei, etc. Și sirienii fugeau de război, unul și mai agresiv. Siria era un stat laic, in care lumea era educată, mergea la școală, aveau un statut economic rezonabil, dovada că unii plăteau bani grei sa fie ajutați să ajungă în Europa. Am răsuflat ușurați când am aflat că sirienii "periculoși" ocolesc tara noastră, că vor să ajungă în vestul Europei, ca și mulți ucraineni. E adevărat că ucrainenii arata mai curăței, chiar unii români sunt uimiți de eleganță și cochetăria ucrainencelor (pt ca nu cunosc cultura ex sovietică, unde femeile sunt f cochete, chiar și cu bani puțini...sa le vedeți cum merg duminică la biserică, ca la nuntă, f elegante și cu tocuri înalte chiar dacă stau in genunchi). E firesc, nu au făcut pe drum cat sirienii și nu au trecut prin ce au trecut ăia pe drum. Credeți că printre refugiații ucraineni nu sunt oameni periculoși, interlopi, rackeți, care fac trafic de diverse sau ucid fara sa clipească? Uitați-vă cu ce mașini au venit unii! Vi se pare că au muncit cinstit pt ele? In concluzie, poporul român a fost extrem de empatic și a ajutat exemplar refugiații ucraineni, e îngrozitor prin ce trec vecinii noștri, au fost ajutați să se simtă cat mai bine la noi, dar să nu exageram acum și să cerem, pt puținii care rămân la noi, transmisia posturilor ucrainene. Cei care vor rămâne aici pe termen mai lung oricum ar fi bine sa învețe limba noastră, le e mai de ajutor pe viitor.

Viocat
Senior certificat
Ce sa zic. Poate ar fi mai ok sa bage un translator automat roman ucrainian la stiri si sa apara ca si subtitrare. Sunt oameni mai in varsta printre ei care se vor adapta mai greu. Nu stiu daca trebuie comparata situatia refugiatilor intre ei. Fiecare a intampinat diverse obstacole pana sa ajunga aici. Sa dea domnul sa se poata intoarce toti la casele lor, desi efectele razboiului vor fi resimtite de unii dintre ei din pacate toata viata!

Anonim
Neaplicabil
Îmi place propaganda și manipularea. Câtă afecțiune și câți bani se dau de la guvern pt. alții. Avem o grămadă de bătrâni uitați de soartă cu pensii între 3 lei și 20 lei, unii locuiesc în munți (vezi pe Youtube la Tvr). Nu degeaba suntem gunoiul Europei (si la propriu, gunoiul din Europa se depozitează in România cu vaporul, pe la Constanța).