anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum se activează VoLTE și wifi calling pe Nokia 7?

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. O cunoștință întreba pe o rețea de socializare cum se activează apelul wifi și VoLTE pe telefonul lui Nokia7. Îl putem ajuta? Mulțumesc
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Orange nu are in lista de telefoane compatibile VoLTE telefoane Nokia. Daca reteaua pe care persoana respectiva vrea sa se conecteze este Orange RO, din pacate raspunsul este nu. Nu putem sa-l ajutam, pentru ca, dupa cum ziceam in alte posturi, softul pentru Android-ele cu suport VoLTE in reteaua Orange este un soft customizat. Iar decizia de a cere sau nu acel soft customizat la producator pare sa fie facute pe motive de marketing, intrucat acel "upgrade" costa. Si daca nu se considera ca o sa faca foarte multa vanzare cu modelul respectiv, nu se da comanda de el. Si intrucat Orange ofera doar 3 modele de Nokia in Shop online, dintre care doar unul cu Android (Nokia 4.2), si nici ala cu suport VoLTE...nu prea e nimic de facut din pacate. Probabil ca telefonul ar suporta VoLTE in mod normal. Dar trebuie sa suporte si operatorul.

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

FaraUnID
Campion certificat
O alta cunostinta raspunde, tot pe o retea de socializare, sa verifice in cartea tehnica a produsului sau direct la sursa, pe pagina oficiala a produsului! Simplu ca "buna ziua" - Ai o problema cu un produs, primul lucru pe care-l faci este sa verifici cartea tehnica sau cauti informatia direct de la sursa.

teacher_
#StarMember
In ultimele 15-20 de minute m-am tot uitat pe internet și am căutat apel Volte, dar nu am găsit nimic. Pentru ca să fie disponibil Volte, trebuie musai sa fie in rețeaua 4G/+... Dacă nu este in 4G, nu va funcționa.

teacher_
#StarMember
Revin. Telefonul NU este certificat de rețea pentru apel Volte! Atașez SS cu lista telefoanelor pentru care se suportă apel 4G in rețeaua Orange. Acest telefon avea o problema din fabrică cu apelul 4G, despre care se spunea că va fi rezolvată printr-un upgrade, de care nu am mai auzit nimic, a apărut doar in India.

Vio73
#StarMember
Din păcate, nici eu nu-l găsesc în lista cu telefoane compatibile. https://www.orange.ro/tehnologii/apel-4g/ Poate lista nu este actualizată!

Razvan
#StarMember
Deocamdată niciun telefon Nokia nu are setări de Volte și Vo-wifi pentru ORO. În schimb are setari incluse pentru Digi mobil.

Neaplicabil
Orange nu are in lista de telefoane compatibile VoLTE telefoane Nokia. Daca reteaua pe care persoana respectiva vrea sa se conecteze este Orange RO, din pacate raspunsul este nu. Nu putem sa-l ajutam, pentru ca, dupa cum ziceam in alte posturi, softul pentru Android-ele cu suport VoLTE in reteaua Orange este un soft customizat. Iar decizia de a cere sau nu acel soft customizat la producator pare sa fie facute pe motive de marketing, intrucat acel "upgrade" costa. Si daca nu se considera ca o sa faca foarte multa vanzare cu modelul respectiv, nu se da comanda de el. Si intrucat Orange ofera doar 3 modele de Nokia in Shop online, dintre care doar unul cu Android (Nokia 4.2), si nici ala cu suport VoLTE...nu prea e nimic de facut din pacate. Probabil ca telefonul ar suporta VoLTE in mod normal. Dar trebuie sa suporte si operatorul.

Ascary
Campion certificat
Mulțumesc prieteni. Ii transmit.

Florin_D
Cunoscător certificat
Apropo de aceasta intrebare, As vrea sa stiu la cat timp se actualizeaza lista telefoanelor compatibile VoLTE si VoWiFi? Intreb asta intrucat am verificat lista si telefonul meu nu se afla in lista desi imi functioneaza VoLTE si VoWIFI. Aaaa si inca ceva, Mama mea, are un telefon NOKIA 4 daca nu ma insel si ei ii functioneaza VoLTE desi in aceeas lista de telefoane compatibile, nu exista marka NOKIA. Deci eu cred ca exista posibilitatea ca VoLTE sa functioneze pe mult mai multe telefoane decat lista publicata pe site Orange!

Razvan
#StarMember
Ce model de telefon ai? Am mai trimis PM la Orange_helper pe Softpedia și mai adaugă la lista de telefoane compatibile și modelul respectiv, din când în când.

Vio73
#StarMember
Nu am văzut modele de Nokia cu Volte la Orange, dar nu e imposibil. Trebuie întrebat la Helperi!

Razvan
#StarMember
Nu înțeleg de ce la digi, Nokia a pus setarile de volte în telefoane și la Orange nika.

Vio73
#StarMember
Fiecare operator cu strategia lui.

Razvan
#StarMember
Nu știu ce ii costa pe cei de la ORO sa testeze și Nokia, mai ales ca sunt multe modele disponibile la vânzare.

Neaplicabil
Razvan, ieri i-am luat pe chat pe cei de la Nokia, si raspunsul lor a fost cat se poate de standard: "lucram la adaugarea mai multor operatori din tara dvs." Initial mi-au zis ca tine exclusiv de Orange. Si in momentul in care le-am zis ca trebuie adaugat suportul si pe partea lor, intrucat operatorul ofera deja VoLTE, doar ca nu pe Nokia, mi-au zis ca lucreaza in permanenta la adaugarea de noi operatori... Deci...da. Nu stiu cine ar trebui sa faca primul pas in chestia asta. Dar sper sa-l faca, pentru ca Nokia nu are telefoane rele, sunt decente ca pret, si cred ca ar avea vanzare.