anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum aflu codul PUK simplu si rapid?

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Aceasta este una dintre cele mai întâlnite întrebări. Deci ai introdus greșit codul PIN de 3 ori și îți cere codul PUK? Atât pentru abonament cât și pentru cartela PrePay ai mai multe variante pentru a afla codul PUK. Una dintre ele este cu ajutorul ChatBot-ului Djingo sau poți alege altă variantă din răspunsul marcat ca soluție, mai jos.

 

Pașii pentru a obține codul PUK cu ajutorul lui Djingo:

  • Accesezi ChatBot Djingo din orange.ro - click aici
  • Te autentifici și începi discuția cu Djingo
  • Îi scrii că vrei să afli codul PUK (tastezi "cod PUK")
  • Adaugi numărul de telefon pentru care vrei sa afli codul PUK și aștepți câteva secunde.
  • Gata! 🙂

 

Tu ce alte modalități cunoști pentru a afla codul PUK?

1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat

Se mai poate afla codul PUK folosind una dintre variantele următoare:

  • apel gratuit la *100# (pentru abonament: selectat 3 - Abonamentul meu, opţiuni şi blocare număr, apoi 5 - Află codul PUK; pentru PrePay: selectat 3 - Detalii despre numarul tau, blocare numar si cod PUK, apoi 4 - Codul PUK))
  • contul My Orange - accesat în browser pe calculator (Urgențe - Servicii - Servicii Generale - Deblocare cartela SIM)
  • aplicația My Orange (Mai multe - Servicii - Deblocare cartela SIM - codul PUK)
  • serviciul clienții 300 sau 0374300300 (pentru cartele PrePay: ramura 3, tasta 4; pentru abonament: ramura 3, tasta 5)

Vizualizare soluţie în postul original

78 Răspunsuri 78

Alex_G_
Cunoscător
Mie mi s-a întâmplat sa introduc codul pin gresit de mai multe ori și mi s-a blocat sim-ul. Nu mai aveam cartela primită unde este scris codul puk și am sunat de pe un alt telefon care avea cartela de la Orange, la 300 și am aflat foarte repede și simplu codul puk. A trebuit sa apăs tasta 3, apoi 4, apoi numărul de telefon și tasta #. După ce introduci aceste date, vei primi pe telefon prin sms de la Servicii Clienti codul Puk. Astfel este foarte ușor de vizualizat.

gazdabolt
Începător
Am greșit Pinul. Puteți ajuta?

DanielaH
Moderator
@gazdabolt, ai reușit să deblochezi codul PIN? Cele mai simple modalități de a afla codul PUK sunt chatbot Djingo sau aplicația My Orange.

Romeo_
Senior certificat
Pentru toate aceste solutii trebuie un al doilea telefon / pc,laptop,tableta,la indemana ;)))

Jay
Campion certificat
Pai, daca a scris pe comunitate, ceva are la indemana.. si, daca n-a mai revenit, cumva a rezolvat, ca nu mai sta nimeni fara telefon in zilele noastre, intra lumea in fibrilatii :))

Ascary
Campion certificat
Nu e nevoie neaparat de un alt telefon ci de un alt SIM 🙂

DanielaH
Moderator
În cazul în care codul PIN este introdus greșit de 3 ori, cartela SIM se va bloca şi va fi necesar să introduci codul PUK pentru deblocare. Doar în situația în care şi codul PUK este introdus greşit de 10 ori, cartela ta SIM se va bloca definitiv şi va fi necesar să o înlocuieşti.

Ascary
Campion certificat
Pe anumite telefoane, cum ar fi Motorola sau Sagem, dupa blocarea codului PIN nu se solicita codul PUK, ci apare pe ecranul telefonului mesajul SIM blocat.Pentru a putea introduce codul PUK, este necesar sa tastezi in prealabil codul **05*.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Avem și un nou tutorial despre cum se poate afla simplu și rapid codul PUK din contul My Orange:

Neaplicabil
Multumim!!!MihaelaC!!!

Alex_53
Începător
vreau codul puk al tatalui meu nr 074xxxxxxx

Jay
Campion certificat
@Alex, în comunitate nu dăm informatii personale.. In titlul acestui subiect, gasesti modalitățile prin care poti afla codul PUK.. De asemenea, în primul raspuns găsești alte variante ajutătoare.. Te rog sa editezi ce ai scris si sa ștergi numărul de telefon..

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@Alex am șters numărul de telefon din răspunsul tău, fiind date personale și aceasta este o comunitate publică. Poți vedea în acest topic mai multe metode prin care afli codul puk, mai sus ai și un video. Să ne spui, te rog dacă ai reușit.

GEORGE25
Începător
Salut, Eu pentru a putea afla codul puk întru la *100# de pe orice telefon Orange ramura 3: abonamentul meu, opțiuni, blocare număr iar după ramura 5 Afla cod puk Multumesc

Mădălin
Cunoscător certificat
Dar dacă nu îmi aduc aminte numărul de telefon. Mai exista alt reper , altul decât introducerea numărului de telefon?