anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicatie Orange Manual Selector

Hapciu_1
Începător
Mi-a aparut pe telefon, s-a instalat aplicatia orange manual selector. La ce foloseste? Pot sa o dezinstalez? Multumesc!
37 Răspunsuri 37

FaraUnID
Campion certificat
"Aplicatia Orange Manual Selector nu poate fi dezinstalata" tradus in romana "Operatia a reusit, pacientul a decedat" @Helpere, Reteaua numarul 1 informeaza consumatorul asupra acestor aspecte legate de "soft-ul personalizat" si riscurile acestuia, inainta ca un client sa efectueze achizitia? Ca pe site nu am vazut nimic in acest sens! Daca eu merg la magazinul Orange Sohp din Piatra Neamt si achizitioneaz un telefon cu "soft personalizat" by reteaua numarul 1 sunt informat despre aceste aspecte, in speta existenta bloatware-ului in telefon + faptul ca aceste nu poate fi dezinstalat + faptul ca este posibil sa nu primesc in vechi update-uri si corectii de securitate? Astept un raspuns din partea ta @Orange Assistant! Intereseaza-te la colegii tai si vin-o cu un raspuns inteligent!

Hapciu_1
Începător
Aveti beneficii ca se instaleaza aplicatii de pe AppCenter? De ce fortati cu aplicatii preselectate automat si nu lasati la latitudinea posesorului de telefon.Inclusiv cu acest Orange Manual Selector...

FaraUnID
Campion certificat
@Hapciu_1 Din screenshot-ul adaugat de dine, pe la inceputul topicului, este evident faptul ca principlalul scop al acelei aplicatii este acela de a intra cu bocanii in viata privata a utilizatorului pentru a aduna cat mai multe date cu caracter personal despre acesta. Acele informatii ajung intr-o baza de date la care nu stim cine va avea acces si cu cine vor fi impartine. De asemena aceste date colectate vor fi folosite pentru a spama utilizatorul cu reclame la produse si servicii personalizate bazate pe obiceiurile si istoricul sau de navigara in www.

Hapciu_1
Începător
FaraunId :da,sunt constient. Ma ingrozeste cate permisiuni are acel orange manual selector,mai trebuia sa aiba acces la contul meu din banca.

Neaplicabil
Mda, dupa modelul "stim noi ce-i mai bine pentru tine". :)) Vezi, asta e unul dintre motivele pentru care eu nu-mi iau telefoane la abonament si prefer soft-ul curat de la producator, daca se poate direct de la Google (by the way, inca nu mi-e clar de ce nu exista Google Pixel in oferta Orange...). Un telefon la abonament vine din start cu 2 ani de plata, eventual si codare (daca vorbim de iPhone-uri), cu soft customizat de Orange pentru o "mai buna experienta" si cu valoare micsorata de resell, pentru ca nimeni nu vrea un telefon brand-uit Orange daca nu e in Orange, si daca mai e si codat in retea, cu atat mai putin. Deci da...nu prea vad avantajele.

Hapciu_1
Începător
Arsradu : imi expirase perioada contractuala si acest telefon l-am luat la fidelizare cu punct thankyou crezand ca daca il iau mai ieftin fac afacere. Mi s-a spus ca nu e codat si nu este,dar nu ma asteptam sa imi bage pe gat,pe romaneste,astfel de aplicatii. Destul ne bombardeaza astia cu cookie-uri pe internet si strang info ce pagini navigam,ce produse urmarim etc.

Neaplicabil
Asa zicem noi ca e destul. Ei ar zice: niciodata nu-i destul. :)) Eu inteleg perfect motivul, si nu judec pe absolut nimeni care decide sa-si faca abonament, cu sau fara telefon. E alegerea lor. Iar faptul ca eu nu mi-as face (si am dat deja cateva motive pentru care nu mi se pare o idee buna) nu inseamna ca ceilalti nu pot sa-si faca. Ceea ce ma deranjeaza pe mine e ca se push-eaza muuult prea mult pe creearea de noi abonamente. Ce-i mania asta cu abonamentele? Si se fac discriminari destul de naspa intre abonati si prepaid. De ce? Nu sunt amandoua surse de venit? Ba da! Binenteles ca da. Dar unul te obliga sa ii oferi servicii ca lumea, si poate sa plece oricand, pe cand pe celalalt il obligi tu sa ramana, tinandu-l "legat" prin contract! Dar ceea ce nu pare sa inteleaga Orange e ca nu asa tii un client in reteaua ta! Dupa cum ziceam si in alte topicuri, in loc ca scopul sa fie sa aiba clienti multumiti (indiferent ca sunt prepaid sau abonamente), scopul e sa faca cat mai multe abonamente. De ce?! E vreun concurs? Se da vreun premiu celui care are cele mai multe abonamente? Nu stiu ce castiga, pentru ca, daca userul ala e nemultumit, iti pleaca oricum. Iar daca e multumit, nu pleaca oricum. Deci...ideea nu e sa fie abonat, ci sa fie multumit de ceea ce-i oferi!! Dar nah, asta e parerea mea, iar deciziile de business vor ramane intotdeauna decizii de business. Indiferent ca au sau nu logica pentru noi, oamenii de rand.

Hapciu_1
Începător
Suntem urmariti din orice unghi.