anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Aplicatie Orange Manual Selector

Hapciu_1
Începător
Mi-a aparut pe telefon, s-a instalat aplicatia orange manual selector. La ce foloseste? Pot sa o dezinstalez? Multumesc!
37 Răspunsuri 37

mihai_13
Maestru
Am inteles 😉 ... Vio_73 ani in urma scria bine pe softpedia , in prezent pe comunitate multe raspunsuri sunt laconice , oricum ar fi este un om cu suflet mare 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Revenirea la setarile din fabrica ajuta doar temporar, deoarece la urmatorul update de retea o sa te trezesti iarasi cu bloatware in el.

Neaplicabil
E greu sa pui aplicatiile de genul asta in folderul /user astfel incat sa poata fi dezinstalate ca orice aplicatie. E musai sa fie in /system unde iti trebuie root ca sa o stergi. Offf offf...mai mai. Atata timp cat telefonul a functionat foarte bine pana acum fara ea, ma indoiesc ca ceea ce face (in afara de ocupat spatiul degeaba) este atat de important incat nu se putea "planta" in folderul dedicat userului. Dar nah, trebuie sa manance si dezvoltatorii aia o paine, nu? Ceea ce e perfect normal. Problema cred ca e din nou una de "business". Promovare fortata. Nu inteleg chestia asta. Sunt client Orange, am abonament Orange (nu eu, vb in general), am luat un telefon de la Orange, e clar ca vreau sa continui sa fiu client Orange. De ce trebuie sa imi bagi pe gat si bloatware de genul asta? De ce nu-mi lasi softul curat cum l-a facut producatorul? Si mai mult decat orice, DE CE iti pui gunoaiele in /system de unde stii bine ca nu se pot dezinstala? Da, da...stiu, decizie de business. Well, asta e unul dintre momentele in care imi doresc foarte mult ca Orange sa-si tina deciziile astea de business pentru ei insisi. Pentru ca nu ajuta pe nimeni. Solutia este una relativ simpla (si sper ca exista suport pe xda pentru tel tau): root si ROM default no-brand. Problema e ca, de obicei, asta inseamna si pierderea garantiei.

Hapciu_1
Începător
Solutia se poate mai explicita te rog? Xda e site?Mersi!

Neaplicabil
Da, XDA Developers este un forum (cel mai mare din cate stiu eu) de development si modding pentru Android. Pentru telefonul tau (A40), asta e sectiunea de ROM-uri: https://forum.xda-developers.com/f/samsung-galaxy-a40-roms-kernels-recoveries-ot.10669/ Fa un pic de research pe acolo, pune o intrebare, si daca asta este ceea ce vrei sa faci, fa-o. Ti-am zis, doar vezi ca s-ar putea (mai mult ca sigur) sa pierzi garantia pe produs facand asta. Te-am anuntat doar ca sa stii. :) Practic ceea ce vei face este sa inlocuiesti ROM-ul modat de Orange, cu cel default (no-brand) de la Samsung. Ultima data, chestia asta se facea cu un cablu de date, pe Windows, cu un soft numit ODIN. N-am mai avut Samsung de foarte mult timp, dar din cate imi amintesc, nici soft-urile stock nu erau lipsite de bloatware. Doar ca nu Orange bloatware. Ulterior, daca vrei si exista si ROM-uri custom, poti sa incerci si unele dintre ele. Pentru inceput, mai ales daca nu ai experienta, iti recomand sa mergi pe varianta ROM default (stock). Oricum, cand nu stii ceva, si inainte sa iei orice decizie, intreaba. 🙂 Ah, si inca ceva, nu te grabi! Citeste cu atentie instructiunile, si nu te grabi! Graba strica (de cele mai multe ori) treaba.

FaraUnID
Campion certificat
@Hapciu_1 Procesul de ROOT este o arma cu doua taisuri care poate duce la stricarea telefonului, dar care ofera utilizatorului control deplin asupra sistemului de operare. Asa cum vin telefonele din fabrica, Google nu ofera utilizatorului drepturi prea mari asupra sistemului de operare. Este ca si cum pe un PC cu Windows esti doar Guest si nu poti face prea multe dpv al setarilor de finete. Adica un utilizator cu drepturi limitate. Cam asa sta treaba si cu Android-ul. Este adevarat faptul ca odata aplicat acel ROOT pe un dispozitiv cu android utilizatorul devine un fel Super Utilizator sau Super Administrator cu drepturi si permisiuni depline asupra sistemului de operare. Avand ROOT poti modifica ORICE in sistemul de operare. Ca si revers al medaliei, prin acest ROOT telefonul devine extrem de vulnerabil cand vine vorba de virusi si modificari neautorizate in procesele de sistem. De aceea, foarte multe aplicatii mai sensibile, ca de exemplu aplicatiile de banking, portofel electronic, epayment, etc nu vor functiona pe telefoanele care au ROOT efectuat deoarece "vad" acel telefon ca fiind unul vulnerabil si care nu indeplineste cerintele minime de securitate.

Hapciu_1
Începător
Mersi de raspuns! Las telefonul in stadiul asta,oricum sunt si alte aplicatii care au fel de fel de "permisiuni", nu cred ca e singura. Doar am conectat telefonul la laptop si am sters fisierele enumerate intr-un com anterior. Pt aplicatia de banking mi-e teama si cand platesc facturi online.

Neaplicabil
Foarte corect ce zice FaraUnID. 🙂 Cu toate astea, daca nu ma insel, si in special in cazul ROM-urilor stock, cred ca poti sa faci unroot. Sincer nu mai stiu daca ai nevoie de root pentru stock ROM in primul rand. De cand cu Motorola al meu, n-am simtit nevoia sa modific nimic la sistemul de operare. Deci, eu zic asa: intreaba. Vezi ce zic si oamenii de pe xda. Vezi daca ai nevoie in primul rand de root (pentru ca s-ar putea sa nu fie nevoie, intrucat pui un ROM stock, nu custom), dar daca nu se poate decat cu root, intreaba eventual si de optiunile de unroot. Pentru ca asa cum zicea si FaraUnID, e intr-adevar o sabie cu doua taisuri. Si intr-adevar aplicatii precum cele bancare sau Netflix (probabil pentru DRM), nu vor mai functiona cu telefonul root-at. Exista workaround-uri si la asta (Magisk de exemplu), dar...dupa parerea mea, mai bine ramai la varianta stock, daca inca nu ai foarte multa experienta cu aplicatii de genul asta.

Hapciu_1
Începător
Nu,nu am experienta. De cand au aparut aparatele astea "smart" nu mi-am mai batut capul cu ele.

Neaplicabil
Ca sugestie generala, ce ti-as recomanda eu pentru urmatorul telefon este fie un telefon din seria Android One (https://www.android.com/one/), fie un Sony (si Sony vine cu aplicatii preinstalate, dar macar pot fi dezinstalate, si unele dintre ele sunt chiar utile), fie Motorola, fie Nokia. Astea vin cu Android-ul curat. E adevarat, si fara alte "facilitati" mai fancy pe care le introduce producatorul in ROM-urile lor, dar mai curat, mai rapid, si mai apropiat de ceea ce a vrut Google sa spuna cu Android-ul lui. Samsung din pacate a avut intotdeauna tendinta sa customizeze un pic prea mult si sa optimizeze prea putin soft-ul lor. Multe chestii sunt doar gimmicks. Le vezi o data, si nu le mai folosesti dupa aia. De-aia eu personal am renuntat la Samsung de ceva vreme. Mai degraba prefer un Motorola, un Sony, un Nokia, chiar si un Xiaomi daca vorbim de un Mi A3 cu Android One, decat Samsung. Dar nah, fiecare isi alege telefonul dupa buget, si in functie de ceea ce conteaza pentru el.

Hapciu_1
Începător
O sa ma orientez catre acele marci de telefon. Oricum dupa un an am avut ceva probleme cu el la incarcarea bateriei. Un coleg la fel.

mihai_13
Maestru
@arsradu & FaraUnID foarte frumos "povestit" despre root (m-ati scutit pe mine de explicatii) cu ceva precizari - se poate sa ai root la telefon si aplicatiile bancare etc nici sa nu viseze treaba asta , noile variante de magisk au hide(deep hide 🙂 ) poti ascunde root-ul de ele .eu personal nu le folosesc pe telefon acum dar le-am probat si functioneaza brici.. - la primele variante de android chiar puteai sa scoti ORICE din sistem si il "stricai" telefonul , lucrul acesta a fost rezolvat dupa gingerbread cu ICS (Ice Cream Sandwich) si cu actualizari de securitate oficiale cu nugat si oreo , in acest timp a aparut ROOT la android pe care il faci pe Raspunderea ta (esti intrebat daca vrei) - ps. iubesc acest enunt. cred ca stiti la ce ma refer 🙂 * Your warranty is now void. * * I am not responsible for bricked devices, dead SD cards, * thermonuclear war, or you getting fired because the alarm app failed. Please * do some research if you have any concerns about features included in this ROM * before flashing it! YOU are choosing to make these modifications, and if * you point the finger at me for messing up your device, I will laugh at you. */ - daca aveti AdAway instalat scapati de reclame si spamuri pe 99,99% din aplicatii(necesar root bine inteles)

Neaplicabil
Haha, da, cunosc mesajul. :)) Si da, cum ziceam si eu, exista workaround-uri la problema cu root-ul si aplicatiile bancare. Acuma, daca n-ai nevoie de root, si mai ales daca nu te pricepi, parerea mea e ca cel mai bine ramai la stock ROM pana mai capeti un pic de experienta. Ceea ce sunt eu curios, si scuze daca a fost explicat pe undeva si mi-a scapat acel mesaj, este ce anume face (sau ce ar trebui sa faca) aplicatia asta. Dupa nume, ai zice ca e un selector manual... Dar ce selecteaza, sau ce-ti da voie sa selectezi? Pentru ca judecand dupa permisiunile pe care le cere...pare sa faca mult mai mult de atat.

Salut! Ne-am interesat la colegii nostri despre aceasta aplicatie. Orange ofera, ca parte din software-ul customizat al telefonului si “companion” pentru App Center, aceasta aplicatie care este o solutie pentru distributia de aplicatii. Aplicatia Orange Manual Selector permite clientului aflat la prima experienta cu telefonul sa-si instaleze cateva aplicatii din App Center. Anumite aplicatii sunt preselectate si vor incerca sa se instaleze automat, dar poti sa nu-ti dai acceptul pentru aceasta. Aplicatia Orange Manual Selector nu poate fi dezinstalata.

Neaplicabil
@Orange Assistant, multumim de informatii. :) Avand in vedere ceea ce face aplicatia asta, este nevoie sa fie distribuita neaparat ca aplicatie de sistem? Nu functioneaza daca este adaugata in folderul dedicat userului (de unde se poate si dezinstala)? Pentru ca apk-ul poate fi descarcat si instalat separat (atata timp cat ai un ROM brand-uit Orange), deci tind sa cred ca poate sa functioneze fara probleme si ca aplicatie standalone, si deci nu cred ca e nevoie sa fie livrata ca aplicatie de sistem.