anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Eveniment Apple 14 septembrie 2021

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

 

Astăzi, 14 septembrie, la ora 20:00 (ora Romaniei) va avea loc evenimentul Apple.

O să-l urmăriți? Eu abia aștept să văd ce vor lansa. După eveniment voi reveni aici cu impresiile mele 🙂 Le aștept și pe ale voastre.

 

Evenimentul poate fi urmărit live pe canalul lor de YouTube sau pe site: https://www.apple.com/apple-events/

 

12 Răspunsuri 12

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver
Am înțeles că vor lansa ceva cu o capacitate de stocare de 1 TB.

arsradu
#StarMember
Ooooo, super! 🙂 Ma bucur foarte mult sa vad si thread-uri despre alte brand-uri decat Samsung. :P Da, eu unul o sa ma uit. Si eu sunt super curios cu ce o sa mai vina. iPhone 13, poate un MacBook Pro 14"...cu M1? Mac Pro cu M1X sau ceva? Vedem. Abia astept! 😄
Client Orange

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Am spus că revin cu impresiile mele post-eveniment 🙂

 

Îmi plac mult aceste evenimente de lansare, indiferent de brand, dar recunosc că am o sensibilitate pentru Apple pentru că sunt utilizator de ceva timp. Aceste evenimente mi se par incredibile din punct de vedere organizare, sincronizare, vizualuri și speech-uri.

 

În cadrul evenimentului de marți au anunțat lansarea de noi iPad-uri, Apple Watch-uri cu ecran mai mare și noile telefoane iPhone 13.

 

Recunosc că cel mai mult eram curioasă de seria iPhone 13, așa că voi începe cu acestea:

iPhone 13 și iPhone 13 Mini - din punct de vedere design sunt similare cu iPhone 12, doar că au un notch mai mic (zona din partea de sus în care este camera frontală) și așezarea camerelor principale este în diagonală. Procesorul este A15 Bionic și au menționat că este cu 50% mai rapid decât procesorul din cel mai rapid Android.

 

iPhone 13 Pro și iPhone 13 Pro Max la fel, din punct de vedere design sunt similare cu cele din seria 12 Pro, au adăugat o nouă culoare - Sierra Blue și au un notch mai mic. Ambele au o nouă capacitate de stocare disponibilă în premieră - 1TB. Asta mi s-a părut wow 🙂

Au 3 camere, wide, ultra-wide și 3xtelephoto și au făcut îmbunătățiri în zona de Night Mode. Procesorul este tot A15 Bionic.

 

Ce m-a impresionat la seria 13 este Cinematic Mode. În ceea ce privește video mi se pare genial să poți filma în acest stil, să se focuseze / defocuseze de pe o persoană pe alta în momentul în care identifică privirea. Și au mai menționat că poți ajusta focusul ulterior, un lucru în premieră pentru un smartphone.

 

Apple Watch seria 7

Vine în 2 variante noi cu ecran mai mare - 41mm si 45mm. Și au adaugat noi tipuri de antrenamente în Fitness Plus.

 

iPad

Noul iPad Mini are un design similar cu iPad Air, are un ecran mai mare, de 8.3 inch și opțiunea de conectivitate 5G.

iPad generația 9 are procesor A13 Bionic și o cameră frontală de 12MP.

 

În plus, au mai anunțat că luna aceasta se vor lansa noi update-uri de soft - iOS 15, iPadOS 15 și watchOS 8.

 

În concluzie, ce mi-a plăcut cel mai mult este opțiunea Cinematic Mode de la noile modele iPhone 13 și faptul că seria 13 Pro are și capacitate de 1TB.

Aici este filmarea cu Cinematic Mode:

 

 

@delfinas ai zis bine cu noua capacitate de stocare 🙂

@arsradu se pare că nu au lansat nimic în aria laptop-uri. Probabil la următorul eveniment 🙂

 

Sunt curioasă să aflu și parerea voastră. Cum vi s-a părut evenimentul?

arsradu
#StarMember
Buna, Mihaela! :) Multumim frumos pentru sumar, si pentru opinii! Da, e posibil sa lase Mac-ul pentru un eveniment separat. Asta inseamna si ca e posibil sa vedem mai mult hardware decat ar fi incaput in evenimentul din 14 (sau cel putin putem sa speram) :)). Posibil prin Octombrie sa mai faca unul, sau oricum, inainte de sarbatori, as zice eu. Ca utilizator de iPhone 12, upgrade-ul la 13 nu prea isi are rostul. Daca veneau cu fingerprint sub display, sau integrat in butonul de Power, si fara notch, atunci da. Dar asa...nu prea. Cu toate ca bateria ar putea fi un motiv bun de upgrade, in caz ca nu esti multumit cu ce ofera iPhone 12 in momentul asta. Eu unul sunt. Dar...nici nu pot sa zic ca stau toata ziua pe telefon. :)) In rest...a fost ok, dar nu mi s-a parut chiar cine stie ce. iPad Mini-urile sunt super dragute anul asta! 😄 Si vreau si eu un fingerprint sensor in butonul de power la iPhone-uri! Nu inteleg de ce nu au integrat deja functia asta pana acum. Per total, un piiicut dezamagit de event-ul de marti. Nu foarte surprins de lipsa Mac-urilor, intrucat mi se pare ca au mai lansat Mac-uri in eventiment separat si cu alte ocazii. Dar speram si eu. 😄 Asteptam sa vedem cu ce mai vin, poate in Octombrie...sau cand o fi urmatorul eveniment. Am testat zilele trecute un MacBook Pro 13" cu M1 si e super tare! E mai subtire decat al meu, nu ca asta ar fi un motiv sa-l cumpar. Dar este nice! 🙂 Mi-ar placea un MacBook Pro 16"...daca lanseaza. Cu M1 sau M1X sau ce procesor o sa puna pe el. Si poate nu sunt foarte zgarciti si adauga si ei un card reader incorporat. USB-ul m-am lamurit ca nu-l mai aduc inapoi la USB-A. Dar macar un cititor de carduri. Pentru restul oricum o sa ai nevoie de adaptoare de la USB-C la...whatever. Cel mai ciudat mi se pare trendul asta de a include USB-C pe unele produse, si a pastra Lightning pe altele... De exemplu, tabletele si MacBook-urile sunt pe USB-C, dar iPhone-ul ramane pe Lightning. Nu inteleg de ce. Mi se pare ca imparte ecositemul in doua, fara vreun motiv intemeiat (in afara de profit din vanzarea de accesorii). Din pacate, nu mai pot sa zic de mult ca "it just works", cand vine vorba de compatibilitatea intre iPhone si Mac de exemplu, sau alte device-uri din palmaresul celor de la Apple. Pentru ca...it just doesn't. :)) Ai un iPhone 12, nu poti sa-l conectezi la un MacBook ceva mai vechi, pentru ca n-ai USB-C pe el. Deci, fie iei un cablu mai vechi, fie cauti adaptoare de la USB-C la USB-A. Pe de alta parte, Mac-urile mai noi sunt toate pe USB-C. Deci, daca ai vreun stick cu USB-A...n-ai ce face cu el pe noul tau MacBook, fara adaptor. Era greu sa pastreze macar un port USB-A pentru compatibilitate cu accesoriile mai vechi? Adica, inteleg ca vrei sa fii "vizionar" si sa fii cu un pas inainte. Dar lumea inca nu e pregatita sa adopte USB-C peste tot. Asa ca...nu faci altceva decat sa creezi confuzie si frustrare. Daaar...pe de alta parte, cu ocazia asta, poti sa faci un profit frumusel din vanzarea de adaptoare. Ma rog, e doar parerea mea. :) Ca sa fac un rezumat: a fost ok. Da, sunt unele chestii cool in noul iPhone, dar per total, parca as fi vrut un pic mai mult.
Client Orange

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver
Da, foarte drăguț filmulețul și de calitate. Sa sperăm că nu e doar o chestiune de marketing și că e și în realitate așa! Niste preturi se cunosc?

arsradu
#StarMember
Nu stiu la ce pret vor ajunge in oferta Orange. Dar, ca idee, ar trebui sa fie aceleasi preturi pe care le-a avut si iPhone 12, cu versiunile lui, la lansare. Cu mentiunea ca acum storage-ul incepe de la 128GB, inclusiv pentru "regular" si Mini, iar Pro-urile au si varianta de 1TB storage, la $1499 si $1599.
Client Orange

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
În curând vom afla și prețurile din ofertă, colegii ne-au spus că începând cu 1 octombrie iPhone 13 va fi disponibil pentru precomandă.

arsradu
#StarMember
Mersi frumos, Mihaela! 🙂 Asteptam sa vedem si niste preturi. De curiozitate, ai idee cumva ce preturi a avut iPhone 12 la lansare/precomanda?
Client Orange

DanielaH
Moderator
@arsradu, e destul de complicat de răspuns exact la această întrebare pentru că preturile au fost/ sunt diferite în funcție de foarte multe criterii (preț standard sau abonament, persoană fizică sau juridică, culoare, model, capacitate etc.). Dacă te interesează un anumit model/ capacitate etc. spune-ne și încercăm să aflăm de la colegi.

arsradu
#StarMember
Asa e. Ai dreptate. :D Pai, m-ar fi interesat de exemplu iPhone 12 (simplu), 64GB, la abonament (cel mai mic abonament la care puteai sa-l comanzi, fara fidelizare, abonament nou), si la liber. 🙂
Client Orange

DanielaH
Moderator
@arsradu, dacă vrei să faci o comparație de preț pentru iPhone 12 (simplu), 64GB cu iPhone 13 care va apărea în curând, ea nu va fi foarte relevantă pentru că iPhone 13 vine cu cea mai mica capacitate de 128GB. Adică această comparație nu va fi foarte corectă deoarece 13 are memorie dublă. Am obținut totuși niște prețuri: iPhone 12 de 64GB a fost 816 euro cu abonamentul minim si 909 euro pret standard. iPhone 12 de 128GB a fost 864 euro cu abonamentul minim si 959 euro pret standard.

arsradu
#StarMember
Pai cam alea sunt preturile. :)) Si nu stiu, se poate sa ma insel, dar Apple stiu ca face doua chestii cand lanseaza un nou iPhone: 1. Ii scade pretul modelului mai vechi cu $100 2. Pastreaza noul model la aproximativ acelasi pret. Stiu ca parca au mai fost asa upgrade-uri de storage de-a lungul timpului, si parca nu a fost o diferenta de pret din cauza asta. Cel putin nu in US. La noi…lucrurile cateodata stau altfel. :)) Dar oricum, eram curios ca idee cat a fost 12-le la lansare. Nu ma bazez pe faptul ca va fi acelasi lucru si cu iPhone 13. Presupun ca o sa vedem. Mersi frumos de info! 🙂
Client Orange