anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Taxa schimbare numar telefon?

Jay
Campion certificat
Salut! Stie cineva cum pot sa procedez, daca vreau sa-mi schimb numarul de telefon, insa fara a pierde vechimea, implicit beneficiile pe care mi le aduce aceasta?.. Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Taxa de schimbare a unui nr. de telefon este 8.06 euro fără TVA.

 

Daca ai abonament schimbarea numarului de telefon iti permite sa pastrezi abonamentul pe care il ai, oferta de care ai beneficiat si toate avantajele date de vechimea în retea. Pentu a face acest lucru apelezi gratuit la numarul 300; fie poti trimite o cerere semnata prin intermediul sectiunii Contact sau la numarului de fax 021 203 34 13 atasand copia de buletin.

 

https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-schimb-numrul-de-telefon-78

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

Miha_Z
#StarMember

Taxa de schimbare a unui nr. de telefon este 8.06 euro fără TVA.

 

Daca ai abonament schimbarea numarului de telefon iti permite sa pastrezi abonamentul pe care il ai, oferta de care ai beneficiat si toate avantajele date de vechimea în retea. Pentu a face acest lucru apelezi gratuit la numarul 300; fie poti trimite o cerere semnata prin intermediul sectiunii Contact sau la numarului de fax 021 203 34 13 atasand copia de buletin.

 

https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-schimb-numrul-de-telefon-78

Alex_G_
Cunoscător
Se poate, însă E bine de ştiut că: - schimbarea numărului de telefon îți permite să păstrezi abonamentul pe care îl ai, oferta de care ai beneficiat şi toate avantajele date de vechimea în rețea. - schimbarea numerelor de telefon între ele nu este posibilă, din motive tehnice, chiar dacă ambele abonamente asociate acestor numere de telefon sunt active pe numele aceluiaşi titular. Poți însă să soliciți, apel la Serviciul Clienţi, modificarea abonamentului actual al fiecărui număr de telefon.

Razvan
#StarMember
He he, era bine dacă și Orange ar implementa ca la Digi România, posibilitatea sa schimbi numărul de telefon, chiar și cu portare peste abonamentul actual, sa nu mai fii nevoit sa iei alt număr. Cu alte cuvinte, ai un număr la care ții și te abonezi la Orange cu alt număr, sa îți ofere posibilitatea ca numărul X sa poate fi implementat peste Y, eu zic ca s-ar putea, deoarece tehnologia este disponibila la alții.

Vio73
#StarMember

Cum pot să îmi schimb numărul de telefon? Dacă eşti abonat, poți solicita schimbarea numărului de telefon:

- fie prin apel gratuit la numărul 300 - Serviciul Clienţi

- fie poţi trimite o cerere semnată şi/sau ştampilată prin intermediul secţiunii Contact (documentul trebuie scanat sau fotografiat şi trimis sub forma de fişier ataşat) sau prin intermediul numărului de fax 021 203 34 13 (in acest caz, cererea trebuie insotita de copia Cartii de Identitate)

 

mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-mi-schimb-numrul-de-telefon-78

 

Din câte știu, mai înainte, taxa era de 15 euro, dar nu se aplică tuturor clienților, unii putând face gratuit acest lucru. Cred că țin cont de anumite criterii cum ar fi: vechimea, numărul și valoarea abonamentelor deținute, etc.

Romeo_
Senior certificat
Cred ca nu strica sa dai o fuga intr-un centru Orange si acolo te va ajuta un consultant cu sfaturi daca se poate rezolva si cum trebuie procedat.

Vio73
#StarMember
Dacă te hotărăști să faci schimbarea asta, clar trebuie să mergi la un Shop.

Jay
Campion certificat
Nu este nevoie de deplasare la Orange shop, se poate face telefonic.. Nu cred ca se face schimbarea gratis pentru nimeni, parerea mea.. Importante e ca daca esti nevoit sa-ti schimbi numarul, nu trebuie s-o iei de la zero.. poti pastra vechimea si benefiicile platind o taxa pentru aceasta schimbare.. daca este un numar din ce au disponibil taxa este 8.06eur+tva, iar daca este un numar preferential taxa este (8.06+16.14) 24.2eur+tva.. N-as sti sa spun daca are importanta vechimea numarului in calcularea taxei, mi s-ar parea normal sa nu conteze..

Muchalucha
Explorator entuziast

Este curios de ce la unii merge cu numar preferential si la altii nu merge. Au spus ca nu au posibilitatea de a verifica un numar dat de mine, dar imi dau o lista cu 5-6 numere aleatorii si imi alegi de acolo. Normal ca am refuzat. 

Am impresia ca daca esti portat si vrei sa iti schimbi numarul cu ceva ales de tine, le este frica ca vei fugi la alt operator cu numarul lor minunat. Ar fi culmea ca am inteles ca platesti supra taxa la taxa. 

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Daca nu esti firma, nu vad rostul unui numar preferential. Nu stiu cata lume inca mai formeaza numarul de telefon manual. In general, cei cu care comunici des sunt si cei care au deja numarul tau salvat in agenda. Iar cei care nu te apeleaza des (curierii de exemplu), nu cred ca o sa se supere sa scrie numarul de mana o data la ceva timp.

Ce vreau sa spun e ca, daca nu cumva primesti foarte multe apeluri, si nu ai un motiv intemeiat pentru care vrei un numar usor de retinut, n-are rost sa te complici cu numerele preferentiale. Sunt greu de obtinut, presupun un cost suplimentar, si, in final, nu te ajuta cu nimic. Ba din contra, exista riscul ca unii cu chef de glume, sa inceapa sa formeze numere la intamplare, si intrucat al tau respecta anumite tipare, lucru care il si face usor de retinut, sa tot inceapa sa te spam-eze. Personal, nu vad rostul unui astfel de numar (cum ziceam, daca nu esti firma, sau nu ai un business care sa beneficieze de pe urma unui numar de telefon preferential).

Client Orange

Muchalucha
Explorator entuziast

Taxa de 25€ sau cat este, o poate achita o persoana fizica sau una juridica, banii nu au gust, miros si nu cred ca conteaza daca este firma sau nu. Important este sa achiti taxa. 

Pentru tine nu ar fi util, pentru mine este, ca daca patesc ceva sau cineva pateste ceva si nu are telefonul lui cu mine in contact, este util sa aiba in memorie un numar de telefon ca sa ceara ajutor. Nu totul tine de politie si 112. 

Eu inteleg ca firmele spera ca cineva sa le retina lor numarul de telefon, dar mai degraba oamenii trebuie sa isi memoreze reciproc numarul de telefon pentru ca exista situatii de urgenta. Firmele au resurse sa se faca cunoscute nu le plange de mila. Pot sa isi alega si numere scurte nu sa le ocupe pe cele preferentiale. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

De acord. E un punct de vedere valid. Eu ma gandeam doar ca, in general, apropiatii iti cunosc deja numarul. Doar prin simplul fapt ca il folosesc deja foarte des. :)) Dar da, pot exista situatii (altele decat business) in care ajuta sa ai un numar de telefon usor de memorat.

Client Orange

Muchalucha
Explorator entuziast

Si preferential nu inseamna insiruire de aceleasi cifre sau grupuri de cifre. Inseama si date istorice si multe altele care te ajuta sa memorezi mai usor un numar de telefon, date pe care te sprijini ca sa iti fie usor. Inclusiv sa dictezi unuia numarul tau de telefon.