anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange modifica unilateral abonamentul Orange Me 5

Razvan
#StarMember
Ați primit un sms, de modificare unilaterala a contractului, prin majorarea abonamentului de la 5 la 7 euro, deși sunteți în perioada contractuală? Îmi propun sa facem un fel de sondaj, pe acest subiect. Ce părere aveți? Ați mai continua abonamentul/trece pe prepay la orange/portare la alt operator?
530 Răspunsuri 530

teacher_
#StarMember
@Flo_1, să știi că se poate și în jos! Soția mea a trecut într-un abonament inferior ca și preț, și a obtinut resurse aproape identice ca și celalalt, anterior, fara nici un fel de problema. Se poate și în jos, daca este de unde. De exemplu, de la 16 la 13 euro... Nu de la 7 la 5 🙂

FLo1
#StarMember
Eu exclud din aceasta discutie abonamente cu zeci de euro luate de dragul unor telefoane. Ma refer strict la abonament. Si acesta unde e mai mult de 5-8€ strict pe resurse, e o pacaleala. Uite... nici Daniela nu ne mai contrazice....

Ascary
Campion certificat
Flo_1 Mi s-a întâmplat să pot coborî valoarea unui abonament,e drept nu cu mult dar a fost totuși în beneficiul meu. Am avut un Homepack,dacă-ți mai aduci aminte de acel tip de abonament cu internet fix și voce fixă. Cum nu mai aveam nevoie de acel net fix fiindcă îmi făcusem altul tot fix,tot la Orange,dar cu resurse mult mai mari. Homepack-ul costa 18 euro pe lună cu 12GB incluși,happy night și cost control,în două abonamente de voce a câte 5 și 7 euro. Adică 12 euro. Am scăzut 5 euro plus că de voce chiar aveam nevoie. Se poate,multe se pot la Orange, important este să găsești persoana potrivită cu care să discuți,că de oferte standard și limbaj de lemn sunt sătul. 🙂

teacher_
#StarMember
Și eu sunt de acord că sunt foarte importante atât capacitatea ta de a înțelege, cât și capacitatea consultantului de a negocia.. Trebuie să știi ce vrei, și cum sa pui problema.

Ascary
Campion certificat
Bine,eu am fost un caz fericit și cunosc sute de cazuri unde clienții au ieșit mulțumiți dintr-o astfel de negociere Din păcate nu întotdeauna se întâmplă așa 🙂

Vio73
#StarMember
Și eu am ieșit în ultima vreme mai bine cu costurile, dar în primă fază eram cam nemulțumit. Ideea este să fii calm și să discuți frumos, iar pentru orice lucru există o rezolvare în limita bunului simț.

mica_1
Începător
Imi declar nemultumirea fata politica Orange. Nu ma intereseaza avantajele noului abonament. O sa renunt la serviciilor lor dupa 20 ani. M-au dezamagit total.

Vio73
#StarMember
Fiecare alege ce și cum dorește. De aia ai această posibilitate!

Ascary
Campion certificat
Eu unul nu prea am de ales la voce. Orange este singurul care are acoperire buna in zona mea.Asa că îmi place nu îmi place merg înainte. Edit: și totuși eu inca nu am primit SMS-ul și nici în My Orange nu apare vreo modificare,să mă sara oare Orange de asta data? 🙂

Vio73
#StarMember
Probabil că având mai multe servicii pe cont, nu e același lucru ca și cel care are doar au două abonamente de voce.

FaraUnID
Campion certificat
1. Gargara asta ieftina cu economia mondiala, preturile au crescut peste tot, apa este uda, Papa este catolic, iarba verde, cerul albastru intra in categoria "prosteala pentru prosti" din simplu fapt ca pretul abonamentului este exprimat in euro si este calculat la cursul de schimb din data facturarii si nu la cursul de schimb din momentul semnarii contractului, si asta in conditiile in care salariil noastre sunt exprimate in lei. Prin urmare pretul abonamentului ar trebui sa ramana acelasi (in euro) pe toata perioada contractuala, indiferent de evolutia economiei mondiale, burse, piete de capital, curs valutar. 2. Manipularea cu "e vorba de doar 1 - 2 -3 euro lunar" poate functioneaza la grupa mare pregatitoare, pentru ca in astfel de situatii lucrurile trebuie privite dincolo de gard, adica la nivel marco. Cum a mentionat si @FLo_1 efectuati o "imulteala de 2 - 3 euro x 12, 16, 24, 36 de luni! Parca nu mai discutam despre doar 1 - 2 - 3 euro. Asa o mai auzem, in trecut, in momentul in care se majora pretul litrului de combustibil la pompa. "E vorba de doar 50 de bani / litru"! Corect, dar 50 bani x 1 plin de benzina x 2 plinuri lunar nu mai inseamna doar 50 de bani. 3. Referitor la plangerile catre ANPC si / sau actionarea in judecata a companiei, o gluma de prost gust din venita din partea celor care au semnat contractele "ca primarii" fara sa lecureze cu atentie clauzele contactuale. Conform TCG, operatorul poate modifica unilateral abonamentul in timpul perioadei minime contractuale sau dupa aceasta cu conditia oferirii unui preaviz de 30 de zile clientului, timp in care acesta poate lua o decizie: Fie accepta fie denunta contractul fara a plati penalitati. In cazul in care renunti, poti trece pe prepay sau poti porta numarul beneficiind astfel de oferte mult mai bune decat ofertele standard. In rest, vorbim vorbe... tribunale, plangeri, ANPC, etc.

barcod
Începător
Eu am avut un abonament de 5 euro, bineinteles, la fel ca majoritatea am primit SMS-ul buclucas. Eu le-am raspuns in scris, spunandu-le ca resursele din acel abonament imi sunt suficiente, nereusind niciodata sa le consum, in consecinta orice beneficiu in plus ce mi-l ofera noul abonament nu face decat sa platesc mai mult pentru ceea ce consum in mod obisnuit. In concluzie le-am comunicat ca nu sunt de acord cu modificarea abonamentului, ca nu sunt interesat sa trec pe cartela si nici nu doresc rezilierea contractului. Mai mult, avand in vedere lunga perioada in care am fost parteneri am solicitat scaderea costului abonamentului de la 5 la 4 euro .. precizand ca daca nu primesc raspuns in termenul legal voi considera ca au acceptat aceasta ultima solicitare. Ghiciti ce s-a intamplat ? Am obtinut Orange ME 6 la pret de 5 euro cu TVA, adica mai multe resurse la acelasi pret, cu conditia sa stau 2 ani. Cum nu aveam de cand sa schimb reteaua am acceptat.

FaraUnID
Campion certificat
Pai, asta am spus si eu mai pe la inceputul topicului. In astfel de situatii, persoanele care stiu ce vor au posibilitatea sa-si renegocieze, in favoarea lor, abonamente noi si cu resurse net superioare vechiului ME 5. Restul.... tribunale, ANPC, plangeri si poate si-au facut si timp sa lectureze cu atentie atat clauzele contractuale cat si TCG. Pentru cine nu stie acest TCG (Termeni si Conditii Generale) este disponibil gratuit oricui si se poate solicita pe e-mail, pe hartie in orice Orange Shop, lectura si descarca gratuit direct de pe site-ul Orange. In alta ordine de idei: facem pariu ca in continuare se vor gasit "experti" care sa afirme ceva de genul "mare branza, reducere de 1 euro lunar" ???

Ascary
Campion certificat
@barcod cred că ai făcut alegerea potrivită. Când (și dacă) voi primi SMS-ul voi proceda la fel ca tine. Eu chiar n-am alta varianta,portarea in altă rețea este exclusa fiindcă doar Orange are acoperire decenta in zona mea. Mulțumim pentru informație.

Nu am nevoie de resursele ce le-au oferit pentru cei 2 euro în plus. Am plecat cu cele două abonamente in rețeaua Telekom la un abonament de 14 lei pe lună ce conține minute nelimitate nationale , net 4g nelimitat și 100 SMS naționale. In Orange in stat 18 ani