anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange lansează noile abonamente FUN, Smart și Smart Plus începând de la 8 euro/lună

Razvan
#StarMember

Abonamentele Fun au net inclus pentru rețele sociale și chat.

Acestea sunt: Facebook, Instagram, Facebook Messenger, Pinterest, Snapchat, Tik Tok, Twitter.

 

  • Traficul de internet pentru rețele sociale și chat este gratuit atâta timp cât ai internet disponibil din traficul de internet inclus în abonament. După consumarea traficului de internet inclus, traficul efectuat în rețele sociale și chat va fi taxat la tarif standard.
  • Traficul efectuat prin accesarea linkurilor externe din aplicațiile și website-urile de rețele sociale și chat nu este inclus.
  • Traficul efectuat prin apelurile de voce și video în timp real nu este inclus.
  • Traficul efectuat în roaming în SEE pentru aplicațiile incluse în pachet și pentru rețele sociale și chat se scade din limita de consum a serviciilor de date în roaming în SEE. După consumarea resurselor de internet incluse în pachet sau după depășirea limitei de consum pentru servicii de date în roaming în SEE se va aplica tariful aferent serviciilor de date, conform abonamentului, pentru tot traficul, inclusiv pentru cel efectuat în aplicațiile incluse în pachet.


https://www.orange.ro/abonamente/

 

Roamingul în SEE este disponibil cu abonamentul FUN de la 10 euro, iar noutate vine de la abonamentul Smart Plus 25 care oferă resurse in roaming NON SEE în câteva țări și, anume:

  • 100 minute pentru apeluri efectuate sau primite și SMS-uri
  • 1 GB trafic de internet în roaming

Țările în care poți folosi aceste resurse sunt: Australia, China, Elveția, Israel, Moldova, Statele Unite ale Americii, Thailanda și Turcia.

 

Accesul în rețeaua 5G este disponibil cu abonamentul Smart 20 si Smart 25 plus.

 

Am vrut să fac o simulare, sa vad subvenția la telefoane, dar nu merge site-ul, este posibil ca noile abonamente să aibă regim sim only și telefon disponibil doar în rate.

 

Update 28.03.2022 (DanielaH - Moderator)

Traficul de internet pentru rețele sociale nu mai este gratuit, el consuma din traficul de internet inclus în abonament.

Accesul în rețeaua 5G este disponibil cu abonamentele Smart Plus 15, Smart Plus 20 si Smart Plus 25.

1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

Ne bucurăm că unii dintre voi au optat deja pentru noile abonamente.

 

Am trimis întrebările voastre către colegi și aici voi trece detaliile pentru fiecare:

1. Noile abonamente au regim sim only și telefon disponibil doar în rate? nu mai ofera subventie la telefoane?

Noile abonamente oferă în continuare prețurile speciale pentru telefoane, beneficiind de soluțiile de finanțare adaptate nevoilor voastre, fie prin rate pe factura Orange sau prin MyReserve oferit de Orange Money.

 

2. De ce nu este inclus la trafic gratuit și aplicația WhatsApp?

Noile abonamente includ unele dintre cele mai folosite rețele sociale și chat: Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Pinterest, Snapchat, Tik Tok, Twitter. Colegii au în vedere pentru viitor includerea de noi rețele cerute de clienți.

 

3. Schimbare perioadă contractuală din contul My Orange

Pentru versiunea My Orange desktop este posibilă schimbarea pachetului pentru clienții persoane fizice cu selecția perioadei contractuale de 1, 6, 12 sau 24 luni.

În aplicația mobilă MyOrange momentan este disponibilă migrarea pe 1, 6 sau 24 de luni și în curand va fi și pe 12 luni.

 

Dacă mai aveți întrebări sau nelămuriri suntem aici 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

36 Răspunsuri 36

Razvan
#StarMember
Dacă ai multe abonamente, în fine, voi vedea la negociere, ce o ieși.

Vio73
#StarMember
@Nimcid25, Felicitări! Eu cred că e foarte bine, trendul mergând spre un nelimitat curat, la un preț accesibil tuturor. Sper ca în curând să vină și cu 5g-ul peste cele mai ieftine abonamente cu internet nelimitat. Dar cum nu există încă acoperire largă la așa ceva, nu-i bai! Că nu se mai dau subvenții la telefoane, eu cred că nu e o mare pierdere, pentru că oricum nu erau prea mari reducerile și ai posibilitatea să iei în rate ce vrei.

Neaplicabil
Ieși mult mai ieftin dacă cumperi un telefon în rate cu cardul de credit. Abonamentul nu își mai are rostul decât dacă faci foarte mult trafic și îl faci pe cel de 15 euro. În rest cartela prepay e cea mai buna

Vio73
#StarMember
De acord, dar dacă faci pechete (eu așa am), ai reduceri consistente, iar cartela nu prea te ajută. Dacă ai doar telefon mobil de la ei, da , e o variantă ok cartela.

FLo1
#StarMember
Cand nelimitatul nu inseamna infinit si cand 5Geste doar un pas dincolo de 3G... ar trebui si creatorii ambalajelor sa se gandeasca pragmatic si realist. Altfel fabrica de vise se va intoarce impotriva lor la fel cu a aparut.

Razvan
#StarMember
Sunt scumpe abonamentele, fiind fără subvenție, oferta ar trebui să fie asemănătoare cu cea de la prepay, ca să determine oamenii să migreze și să consolideze baza de clienți actuală.

fortheworld
Junior entuziast
Internet nelimitat național la speeds 4G/5G? Am upgrade aproape instant :) PS: se poate din MyOrange pe 1 lună / 6 luni perioadă contractuală. Zâmbete!

Amelie
Explorator
Și eu am trecut de la un Me start 25 la smart plus 25. Mai multe beneficii, la același preț

Razvan
#StarMember
Ai obținut și 30% reducere la abonament, ca așa se oferă la retenție.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

Ne bucurăm că unii dintre voi au optat deja pentru noile abonamente.

 

Am trimis întrebările voastre către colegi și aici voi trece detaliile pentru fiecare:

1. Noile abonamente au regim sim only și telefon disponibil doar în rate? nu mai ofera subventie la telefoane?

Noile abonamente oferă în continuare prețurile speciale pentru telefoane, beneficiind de soluțiile de finanțare adaptate nevoilor voastre, fie prin rate pe factura Orange sau prin MyReserve oferit de Orange Money.

 

2. De ce nu este inclus la trafic gratuit și aplicația WhatsApp?

Noile abonamente includ unele dintre cele mai folosite rețele sociale și chat: Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Pinterest, Snapchat, Tik Tok, Twitter. Colegii au în vedere pentru viitor includerea de noi rețele cerute de clienți.

 

3. Schimbare perioadă contractuală din contul My Orange

Pentru versiunea My Orange desktop este posibilă schimbarea pachetului pentru clienții persoane fizice cu selecția perioadei contractuale de 1, 6, 12 sau 24 luni.

În aplicația mobilă MyOrange momentan este disponibilă migrarea pe 1, 6 sau 24 de luni și în curand va fi și pe 12 luni.

 

Dacă mai aveți întrebări sau nelămuriri suntem aici 🙂

Razvan
#StarMember
Mișto, poate și consultanții din Orange Shop să ofere migrarea la noile abonamente pe o perioada de minim 1 lună, nu pe 12 luni, cum am primit mesaj. Am trimis mail, sa vad dacă mă încadrez la reducerea de 30% și mi s-a comunicat "oferta este valabilă în ultimele 3 luni de contract și că mă poate ajuta să migrez la Orange Smart 17 pe o perioadă de minim 12 luni", lucru pe care pot să-l fac și singur din aplicația My Orange.

Vio73
#StarMember
E destul de interesant. Așa cum am mai spus-o, aștept să văd modificări interesante și la pachetele Home net 4g, care ar trebui să fie nelimitate la prețuri chiar mai mici de 15 euro. Hai că puteți!

FaraUnID
Campion certificat
@Orange Tocmai am efectuat o simulare de prelungire de contract si implicit migrare catre noile planuri tarifare. Ghici ce? Pretul telefonului ales este acelasi indiferent de valoare abonamentului ales. Dupa clarificarile de tipul "Noile abonamente oferă în continuare prețurile speciale pentru telefoane" aveti si o explicatie pentru faptul ca indiferent de valoare abonamentului ales, pretul este acelasi?

RstdWoo
Cunoscător
Sunt curios ce inseamna Nelimitat la abonamentele de la 15 EUR in sus, pt ca nu specifica nimic altceva. Au ceva limita la viteza pt depasirea unui anumit prag de GB? Sau au lasat viteza maxima, cat duce reteaua in zona ta, indiferent de cati GB consumi? (Evident cu mentiunea aia de utilizare rezonabila). Am incercat sa aflu raspuns pe chat de la un operator si nu prea stia domnisoara respectiva ce si cum :)). Lumea nu mai prea musca momeala cand vede nelimitat pana nu este totul clar. Si Telekom se lauda cu nelimitat la 5EUR, dar la o viteza de iti vine sa plangi, detaliu scris mic acolo ca sa fie numa :))) Deci, nelimitat ce inseamna din prisma vitezei de navigare <> trafic disponibil la viteza maxima.

Nimcid25
Explorator
Este nelimitat în adevăratul sens al cuvântului. La viteza maxima, fără nicio steluța! 🙂