anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Număr ascuns (“NO CALLER ID”)

Legian
Junior

Salut! 

De câteva zile mă tot sună un așa numit “NO CALLER ID” am încercat toate aplicațiile posibile însă fără rezultat. Deja e destul de agasantă treaba, are cineva vreo idee despre cum aș putea să aflu cine e? 

Mulțumesc frumos! 

1 Soluţie acceptată‚

Atunci e clar. Cel mai probabil e unu' cu chef de glume, sau care are numarul asta de mai demult si vrea sa vad la cine a mai ajuns. Si "tatoneaza" terenul. Daca ar fi fost un scammer, cu siguranta ar fi vorbit si incerca sa iti vanda ceva, sau sa te fure in vreun fel sau altul. 

Stiu ca e enervant si frustrant. Am avut si eu unul d-asta care cu toate ca nu suna cu anonimat, suna intr-una sa ma intrebe daca eu sunt X-ulescu pe care il cauta el. Dupa a 3-a oara cand i-am spus ca nu e persoana pe care o cauta, si vazand ca bo*l tot insista, ba imi mai si spune: "nu, ca stiu eu ca tu esti", m-am enervat si i-am blocat numarul.

Iar de curand unul tot asa incepuse sa ma sune cu anonimat. Si tot asa, se auzeau rasete pe fundal. Dupa ce mi-am inchis telefonul o perioada si mi-am redirectionat apelurile catre casuta vocala, i-a pierit cheful. Acum e totul ok. 

Deci, cam astea ar fi sugestiile mele. Vezi care dintre ele se aplica mai bine nevoilor tale, si mergi pe ea (sau combina-le dupa bunul plac, astfel incat sa aiba efect in cazul tau).

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

FLo1
#StarMember

@Legian: Bun venit în Comunitatea Orange. Prea multe nu ai de făcut ca alternative. Uite un topic similar discutat aici în Comunitate și sper de folos pentru tine. Numai bine. 

Mulțumesc frumos! Apreciez tare!

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, văd că în ultimul timp a ajuns o obișnuință acest fenomen, care a luat o amploare aproape incontrolabilă. Și pe mine mă apelează inclusiv numere de UK pe wathapp, îmi scriu tot felul de povești cu nu știu ce oferte, le blochez, îmi dau de pe altele, etc. Concluzia este următoarea: unde este număr, îl blochezi, unde sună  cu număr ascuns, îl ignori sau respingi. Nu prea văd alte variante.

Am găsit aici un material legat de blocarea numerelor ascunse, care poate fi util:

https://flip.ro/blog/blocare-numere-necunoscute-ascunse/

Nu l-am încercat, dar poate fi o soluție. Nu cred că poți afla cine este în vreun fel, dar poate nu te mai tracasează!

Succes!

Mulțumesc frumos!

arsradu
#StarMember

Salut,

Daca e doar unu' cu chef de glume (pr*aste), redirectioneaza-ti apelurile catre casuta vocala (sau catre alt numar, daca e tot al tau binenteles). O sa-i piara cheful de glume cat de curand. Alternativ se poate face blocare din telefon daca e Android si daca are functia asta. Dar dupa cum spui ca iti apare la apel, banuiesc ca e un iPhone. Si in cel mai rau caz poti face schimbare de numar. Eventual ia-ti un Prepay, treci comunicarile importante pe Prepay, daca ai sms-uri de la banca, deschizi telefonul doar atunci, sau din cand in cand, astfel incat sa fie inchis in majoritatea timpului. Si speri ca se plictiseste. Cam asta e solutia pe care o poti aplica si singur. Alte solutii sunt mai complicate si necesita ajutorul autoritatilor competente.

PS: sunt si cazuri legitime in care ar putea sa apara asa. De exemplu sunt firme care atunci cand suna clientii (am patit asta cu suportul Motorola de exemplu), suna cu numar ascuns. Evident, de obicei astepti sa te sune. Si oricum, nu devine agasant prin frecventa apelurilor. Dar voiam doar sa-ti spun ca uneori, apelurile de genul asta pot fi si legitime. Si binenteles, daca vrei sa afli cine e, cel mai simplu este sa raspunzi la apel. Asta presupunand ca nu sunt doar "bip-uri" sau ca nu vorbeste. Caz in care, nu prea ai cum sa comunici.

Client Orange

Mulțumesc frumos! Din păcate nu vorbește când răspund, are microfonul pe mute 

Atunci e clar. Cel mai probabil e unu' cu chef de glume, sau care are numarul asta de mai demult si vrea sa vad la cine a mai ajuns. Si "tatoneaza" terenul. Daca ar fi fost un scammer, cu siguranta ar fi vorbit si incerca sa iti vanda ceva, sau sa te fure in vreun fel sau altul. 

Stiu ca e enervant si frustrant. Am avut si eu unul d-asta care cu toate ca nu suna cu anonimat, suna intr-una sa ma intrebe daca eu sunt X-ulescu pe care il cauta el. Dupa a 3-a oara cand i-am spus ca nu e persoana pe care o cauta, si vazand ca bo*l tot insista, ba imi mai si spune: "nu, ca stiu eu ca tu esti", m-am enervat si i-am blocat numarul.

Iar de curand unul tot asa incepuse sa ma sune cu anonimat. Si tot asa, se auzeau rasete pe fundal. Dupa ce mi-am inchis telefonul o perioada si mi-am redirectionat apelurile catre casuta vocala, i-a pierit cheful. Acum e totul ok. 

Deci, cam astea ar fi sugestiile mele. Vezi care dintre ele se aplica mai bine nevoilor tale, si mergi pe ea (sau combina-le dupa bunul plac, astfel incat sa aiba efect in cazul tau).

Client Orange

Mulțumesc frumos! Ideea e ca bănuiesc pe cineva de asta voiam să văd dacă pot cumva să aflu apelantul, dar asta e, om vedea ce va fi și cum va fi pe viitor.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Daca esti abonat (cu roaming activ) si esti langa granita (preferabil UE) selecteaza manual o retea vecina si raspunde. Va aparea in desfasurator numarul. De aici te descurci daca il reclami sau nu.

Ar mai fi o varianta sa raspunzi si sa ceri desfasuratorul la Orange (doar sa fi cat mai precis la ora).

Mulțumesc frumos!