anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Model telefon diferit in contul MyOrange

iiioana23
Începător

In contul MyOrange, la sectiunea Telefonul meu, apare un anumit model de telefon, insa eu am un model de la o firma total diferita, iar telefonul nici nu a fost achizitionat din magazine Orange, ori partenere, nici nu am cumparat vreodata un alt telefon.

Care ar fi motivul? Stie cineva?

1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember

Buna @iiioana23

Daca telefonul nu a fost achiziționat de la Orange cu atât mai mult e posibil sa nu fie afișat modelul exact. 

Pentru modelul telefonului se face o identificare aproximativa si nu este garantat ca informația este reala.

Stai fără griji acest lucru nu afectează serviciile pe care le folosești. 

RafaHelper_0-1713869330091.png

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember

Salut,

Si la mine aparea aceeasi problema pana sa schimb telefonul. Ba mai mult, telefonul meu aparea ca “reconditionat” cu toate ca era nou nout. :)) Acum nu mai apare nimic la noul model. 

Motivul? Probleme de detectie pe partea Orange. Probabil tocmai din cauza ca telefonul nu a fost achizitionat de la Orange.

Iti recomand sa ignori acea informatie.

Client Orange

dragosbrm
Explorator entuziast

La fel si la mine! Scrie iPhone 11 Purple reconditionat. Eu am iPhone 11 Negru

Si eu am avut un iPhone 12 Midnight Blue detectat ca "iPhone 12 Green reconditionat". :))))

De ce "Green" si, mai ales, de ce reconditionat (telefon cumparat, de nou, de la iStyle)...nu stiu. E un mister.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salutare!

Din cate stiu, "citirea" telefonului se face pe baza IMEI-ului. Posibil sa fie mici necorcondante. In urma cu cativa ani, sora mea avea un Samsung pe care MyOrange nu-l "citea" si eu aveam un IPhone SE pe care sistemul il "citea". Niciunul din telefoane nu era cumparat de la Orange. La inceput de 2022 am cumparat un telefon de la Orange (Huawei Nova 8i), la fel, nu am avut probleme de identificare (era fix ce trebuie, nu conta in ce slot puneam SIM-ul de la Orange).

Cum zice si arsradu, nu pune baza prea mare pe informatia respectiva.

iiioana23
Începător

Va multumesc pentru raspunsuri 🙂 🥂

Cu placere! 🙂 Te mai asteptam in Comunitate!

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Buna @iiioana23

Daca telefonul nu a fost achiziționat de la Orange cu atât mai mult e posibil sa nu fie afișat modelul exact. 

Pentru modelul telefonului se face o identificare aproximativa si nu este garantat ca informația este reala.

Stai fără griji acest lucru nu afectează serviciile pe care le folosești. 

RafaHelper_0-1713869330091.png

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu cred că ai nicio problemă dacă nu-l identifică în mod corect. Probabil că este ,,greu de detectat " din partea sistemelor Orange!

匿名
Junior entuziast

Salut,

La mine Orange nici nu recunoaste telefonul.

Asa ae întâmplă daca cumpăr telefoane contrafăcute.🙂