anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce nu merge sa faci bilet pe autobuz după abonament?

Miha3-
Începător

Bună ziua! Știi cumva de ce nu merge sa faci bilet pe autobuz după abonament

9 Răspunsuri 9

And04
Senior

Salutare, @Miha3- 

Pentru ce oras / operator de transport mai exact? Apare vreo eroare sau pur si simplu nu primesti mesaj de confirmare?

Stiu ca poti trimite un sms la numarul mentionat pentru a achita calatoria ...

 

Transportul in comun în orașul Buzău îmi spune sa incerc din nou că nu a fost trimis

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Bun, deci pentru referinta, cam asa ar arata variantele de bilet/abonament pentru transportul in comun in orasul Buzau.

SMS la 7494 cu textul "L" urmat de numarul liniei. Banuiesc ca scris legat...? Gen L12 pentru Linia 12?

Miha3, esti pe Prepay sau Abonament? Daca esti pe prepay, ai credit suficient pentru trimiterea SMS-ului? De asemenea, esti client Orange Romania sau Orange Romania Communications (fostul Telekom Fix)?

arsradu_0-1671641777250.jpeg

 

Client Orange

FLo1
#StarMember

@Miha3- : Probabil dorești să validezi călătoria ”după” urcarea în autobuz și ”de pe” abonament. Detaliază de când nu poți folosi această metodă de validare a călătoriei și eventual chiar și numărul din patru cifre la care trimiți mesaj SMS. Dacă ești la prima utilizare, numărul este portat recent? Sper că nu trimiți mesajul ”gol”, pentru că de obicei acesta conține un anumit cod, în funcție de planul tarifar ales. Te așteptăm să revii pe topic cu detalii.

Pololică
#StarMember

Rugaminte: zi-ne la ce operator de transport public trebuie sa trimiti SMS pentru a primi biletul? Din pacate, in Romania nu exista un format standard (A[bonament de o zi], C[alatorie pentru o linie/toate liniile], O[ra pentru transportul de la punctul A la punctul B cu mai multe mijloace de transport) si poate nu trimiti textul pentru bilet cum trebuie.

De exemplu, pentru Bucuresti (STB), se trimite SMS la 7458 cu litera C (de la Costel) si se primeste un cod valabil 90 minute.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

In functie de oras si daca ai sau nu un card bancar, poti folosi aplicatia 24Pay pentru plata calatoriilor in autobuz. 🙂 Fie scanezi codul, fie apropii telefonul de acel tag NFC.

Dar daca ai incercat varianta prin SMS, o sa avem nevoie de:

1. oras sau numele firmei de transport

2. numarul la care trebuie sa trimiti SMS-ul.

3. rezultatul. Adica ce se intampla cand incerci sa trimiti acel mesaj. Primesti eroare? Daca da, ce eroare?

Client Orange

delfinas
#StarMember

Eu in București plătesc prin SMS, așa cum ți-a explicat Pololica, dar plătesc și direct cu cardul bancar Mastercard (e și o promoție in perioada asta), pt că sunt aparate noi de validare in majoritatea mijloacelor de transport în comun.

DanielaH
Moderator

@Miha3-, s-a rezolvat situația? Te-au ajutat răspunsurile primite aici?

Blue12
Senior

Buna!

Daca esti client fost Telekom, nu poti achita nimic prin abonament. Daca esti client Orange, atunci....nu stiu.