anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce se întâmplă cu nr. după ce închid un abonament?

Razvan
#StarMember
Ce se întâmplă cu numărul după ce închid un abonament la Orange?
Îmi pot păstra numărul sau rămân fără el?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
1. Îl poți păstra fie prin trecere la prepay la operatorul curent sau prin portare la alt operator pe abonament/ prepay 2. Daca nu vrei să-l păstrezi, numărul revine la operatorul care îl deține (Orange), sta 6 luni in carantina, apoi este realocat altui client Orange.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember
1. Îl poți păstra fie prin trecere la prepay la operatorul curent sau prin portare la alt operator pe abonament/ prepay 2. Daca nu vrei să-l păstrezi, numărul revine la operatorul care îl deține (Orange), sta 6 luni in carantina, apoi este realocat altui client Orange.

Ascary
Campion certificat
Numărul se dezactiveaza.Ca să fii sigur că nu ramai fara el,la închiderea abonamentului treci numărul pe Prepay.

Laura_cio
Senior
Dacă nu treci pe cartela Prepay la închiderea abonamentului, numărul nu mai este activ.

Romeo_
Senior certificat
Cred ca este o perioada de gratie in care sa poti trece la prepay...sau poate intr-o alta retea pana sa devina inactiv(la prepay ma refer)...la abonament dupa ce se inchide daca nu ceri sa treci nr la prepay cred ca devine inactiv

Jay
Campion certificat
Daca-l inchizi fara a fi vorba de portare sau trecerea la prepay, ramai fara el.. Eu am întrebat ce se intampla cu numarul la care am renuntat si mi s-a spus că va fi scos din circulatie câteva luni înainte de a fi dat altcuiva. Probabil pentru a evita ca o persoana sa tot fie sunata de cei care il cauta pe posesorul anterior..

imch
Cunoscător certificat
Mda, asta cu scoatere din circuit cateva luni nu functioneaza. Fiul meu a primit luni la rand SMS-uri de la firme de recuperare creante. Ii sunam pe unii sa le explic ca are 9 ani si ca sigur nu are datorii la ei, aia notau si se opreau si apoi incepeau altii. Acum avem 2 luni de cand n-a mai primit nimic. Sunt curioasa cat tine... Eu zic ca atunci cand un numar de telefon isi schimba proprietarul ar trebui marcat cumva intr-o baza de date care sa fie interogabila de cei ce cer facturi de utilitati sau mai stiu eu ce pentru a da credite. Pe mine m-au scos din minti...

Valadoryn
Junior entuziast
Îl poți trece la prepay orange sau îl poți porta la alti furnizori de telecomunicații

mariussruben89
Explorator entuziast
Numărul de telefon de pe abonament, daca nu soliciti sa fie trecut pe un prepay, dupa aproximativ cel putin 6 lunu, cat a stagnat in carantina, asa știu ca se zice, se va da in reutilizare la alt client, fie atat ca prepay, fie ca abonament. Era o perioada, cand aveai posibilitatea sa iti alegi un numar mai usor de memorat, atat cartela prepay, cat si abonament.

Mădălin
Cunoscător certificat
Înainte rămâneai cu numărul însă acum operatorii nu îți dau prea multe speranțe să îl păstrezi daca nu stai pe la cozi in scopuri cu luni de zile înainte.Portarea pe prepay nu cred că e posibilă

Jay
Campion certificat
Si eu am crezut ca se poate porta doar abonament la abonament si prepay la prepay, insa se pare ca merge si de la abonament la prepay.. sursa: http://www.ancom.org.ro/este-permisa-portarea-de-pe-abonament-pe-cartela-preplatita_5554 http://www.portabilitate.ro/ro-678-%C3%AEntreb%C4%83ri-frecvente