Abonament pentru roaming Ungaria

Iuliannn
Junior
Salut! Dețin o cartelă Orange la abonament "fun 9". Am fost nevoit să plec din țară câteva zile, așa că am trecut pentru o lună la "fun 10". Între timp am fost anunțat că voi sta în Ungaria mai mult decât am prevăzut și internetul disponibil în roaming nu îmi ajunge. Mai există vreo soluție, având în vedere că nu mi se permite să trec iar la o altă variantă de abonament și nici să reîncarc nu pot (cartela fiind la abonament)?
1 Soluţie acceptată‚

radumsk
Junior entuziast
Buna! Ar trebui sa poti sa treci la un abonement mai mare fara problema. Daca nu reusesti din contul tau MyOrange, contacteaza serviciul clienti (numarul din roaming este +40374300300). Altfel, poti sa mergi pe varianta de cost suplimentar care costa 0,0035 €/MB in roaming SEE. Totusi, cred ca optiunea care ti se potriveste cel mai bine este sa-ti cumperi o cartela de acolo, deoarece in acest fel nu iti maresti pretul abonamentului si pentru lunile urmatoare, in care probabil nu vei avea nevoie de mai multe resurse. Daca telefonul tau are dual sim sau esim (pe care il pot activa singur online, fiind abonat orange) le poti folosi pe amandoua. Detalii despre preturile operatorilor din Ungaria gasesti aici: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Hungary. FOARTE IMPORTANT! Daca timp de 4 luni esti mai mult in roaming decat in reteaua Orange Romania se schimba modul de tarifare. Detalii: https://www.orange.ro/pdf-102019/roaming/Ghid_Roaming_Abonament.05b584fd54305f03ea5ccd86d769445c827e0b2ff2acdd85c788359f0d0b4059.pdf Daca ti-am fost de ajutor nu uita sa marchezi raspunsul ca solutie! Sarbatori fericite!

4 Răspunsuri 4

teacher_
#StarMember
Salut! Te sfătuiesc să îți iei o cartela locală, pentru că oricum este posibil să depășești limita consumului rezonabil in SEE...

delfinas
#StarMember
De ce nu ti se permite sa treci la un abonament mai mare? Spune-le ca vrei sa treci la Fun10 nu doar temporar, ci pe termen lung, macar asa vei avea acces la roaming, ca sa primesti mesaje si apeluri. Ai minute/sms nelimitate. Daca depasesti resursele de internet incluse in abonament, costa putin, de ex 0,0035 €/MB, adica 1000 MB ar fi 3.5 euro. Incerci sa te folosesti cat poti de retelele wifi, ca sa reduci costurile in cazul traficului de net. DETALII: https://www.orange.ro/roaming/ungaria#abonament https://www.orange.ro/abonamente/

radumsk
Junior entuziast
Buna! Ar trebui sa poti sa treci la un abonement mai mare fara problema. Daca nu reusesti din contul tau MyOrange, contacteaza serviciul clienti (numarul din roaming este +40374300300). Altfel, poti sa mergi pe varianta de cost suplimentar care costa 0,0035 €/MB in roaming SEE. Totusi, cred ca optiunea care ti se potriveste cel mai bine este sa-ti cumperi o cartela de acolo, deoarece in acest fel nu iti maresti pretul abonamentului si pentru lunile urmatoare, in care probabil nu vei avea nevoie de mai multe resurse. Daca telefonul tau are dual sim sau esim (pe care il pot activa singur online, fiind abonat orange) le poti folosi pe amandoua. Detalii despre preturile operatorilor din Ungaria gasesti aici: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Hungary. FOARTE IMPORTANT! Daca timp de 4 luni esti mai mult in roaming decat in reteaua Orange Romania se schimba modul de tarifare. Detalii: https://www.orange.ro/pdf-102019/roaming/Ghid_Roaming_Abonament.05b584fd54305f03ea5ccd86d769445c827e0b2ff2acdd85c788359f0d0b4059.pdf Daca ti-am fost de ajutor nu uita sa marchezi raspunsul ca solutie! Sarbatori fericite!

Viocat
Senior certificat
Pentru stat perioada mai indelungata ar trebui sa te gandesti la o cartela locala vezi optiuni aici https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Hungary . Ar trebui sa poti modifica si abonamentul din my orange in sensul cresterii valorii dar pe termen lung nu e o varianta castigatoare. Orice ai alege sa platesti cat mai puin. Bafta!