Se poate folosi alt router ca Acces Point din routerul Huawei HG8247W5?

Neaplicabil
Acum cateva zile mi-au instalat fibra la locatia mea impreuna cu un router Huawei HG8247W5(sa ii spunem H).
Totul ok pana aici. Problema a intervenit cand am vrut sa adaug un router(sa ii spunem R) ca si Access Point prin Lan-ul Huweiului.
Am dezactivat DHCP server si orice alta extra optiune, i-am dat ip static si subnet din clasa lui H, toate ok, dar cand conenctam lan-ul care pleaca din H in Lanul lui R, nu primeam raspuns de la DHCP-ul H iar R isi lua un ip gen 169... Facandu-l inutilizabil.
Mentionez ca inainte de internetul de la orange am avut de la al provider si am folosit aceeasi metoda care a mers fara probleme. Si am incercat doua routere de branduri diferite, sa fiu sigur ca nu este routerul meu problema.
Mentionez ca nu vreau sa H ca si Bridge pentru ca am nevoie de lan-urile lui, pe langa cel folosit ca si AP.
1 Soluţie acceptată‚

Da, poti utiliza alt router ca Acces Point din routerul Huawei HG8247W5. Se opreste DHCP si NAT din router-ul tau, se conecteaza un port LAN CPE ORO intr-un port LAN router WI-FI din router-ul tau, iar mai apoi poti folosi Wi-Fi pe router-ul propriu, iesind in internet prin cpe ORO.

10 Răspunsuri 10

MihaelaC
Community Manager
Salut, george01. Bine ai venit în comunitate! Am escaladat situația ta echipei tehnice și revenim cu un răspuns.

Neaplicabil
Multumesc, astept update

Da, poti utiliza alt router ca Acces Point din routerul Huawei HG8247W5. Se opreste DHCP si NAT din router-ul tau, se conecteaza un port LAN CPE ORO intr-un port LAN router WI-FI din router-ul tau, iar mai apoi poti folosi Wi-Fi pe router-ul propriu, iesind in internet prin cpe ORO.

Neaplicabil
Salut, Multumesc de raspuns. Am incercat exact acesti pasi si tot nu functioneaza.cu si fara wifi activat, routerul nou tot nu primeste ip. Am incercat la un vecin sa fac ap cu routerele mele, functioneaza. Deci problema este de la ORO.

Salut, george01! Iti recomandam o repornire a CPE-ului si verifica, te rog, daca este in regula acum.

Neaplicabil
Am incercat repornirea dar cu acelasi rezultat.

Neaplicabil
Pana acum toate încercările au eșuat. Inclusiv ajutorul telefonic a colegilor de la tehnic a fost în zadar (Mulțumesc oricum pentru răbdare). Voi achiziționa un alt router care sa aibă opțiune de Access point inclusă în OS-ul router-ului. Dacă nici cu un router noi și cu funcție dedicata nu funcționează, atunci voi face o sesizare sa fie înlocuit ONT-ul Orange. Va tin la curent după ce voi achiziționa router-ul nou. Mulțumesc

DanielaH
Moderator
@george01, ne pare rău că nu s-a rezolvat. Mulțumim mult pentru feedback și te așteptăm să revii cu vești bune.

Neaplicabil
S-a rezolvat prin schimbarea a 3 modele de router pana am gasit unul care sa ii placa si lui Huawei HG8247W5. Aparent modelele Asus si D-Link sunt preferate. Mercusys si TP-Link not so much.

DanielaH
Moderator
@george01, îți mulțumim pentru feedback și update! Ne bucurăm că ai rezolvat până la urmă. Te mai așteptăm.