Mă puteți ajuta cu ceva păreri despre videoproiectorul Aiptek?

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. Am văzut în magazinul online Orange un mini videoproiector Aiptek, ce părere aveți,merita banii?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Arata bine în Caracteristici tehnice: Greutate – 132 grame; Dimensiuni – 85 x 85 x 17 mm; Luminozitate – 70 lumeni; Conectivitate – Wi-Fi, USB, Mini HDMI; Baterie – 2300 mAh (pana la 90 de minute de functionare); Dimensiune imagine – 42-203 cm; Bateria oferă o autonomie de 90 minute, suficienta pentru a reda un film în aer liber. Daca revine în stoc, merita sa cumperi acest device, chiar dacă e posibil să-l folosești mai rar, deoarece în deplasări te duci sa te contopești cu natura și nu cu tehnologia. 😄

12 Răspunsuri 12

teacher_
#StarMember
Salut! Este un videoproiecror micuț, care se poate conecta cam la orice telefon rezonabil, am avut ocazia să mă uit la un film pe Movie Go Unlimited de pe un asemenea dispozitiv. Imaginea este clara daca pui ecranul la o distanta de maxim 2 metri față de dispozitiv, iar bateria tine 90 de minute la primele utilizări, apoi tine cam puțin peste o oră... Noi a trebuit să o reîncărcăm, a durat fix 70 de minute. După cum spuneam, noi l-am conectat prin mini HDMI care avea mufa de micro usb, dar exista variante și pentru celelalte tipuri de mufe. A fost chiar interesant sa te uiți la film pe microproiector, pe un ecran de 1 metru și aproape jumate. Doar că.... Produsul nu este in stoc momentan, cel puțin așa apare. Știu că la achiziția de abonament Love apare ca fiind disponibil, poate este o eroare undeva... Atașez screen shot. P.S. pentru cei interesați, caracteristicile sunt aici....https://www.orange.ro/magazin-online/obiecte-conectate/videoproiector-pico-portabil-aiptek-mobilecinema-i70

Vio73
#StarMember
Salut! Este un videoproiector micuț, foarte bun de plecat în vacanță. Este micuț și drăguț, are baterie reîncărcabilă care te ajută să-l folosești fără priză până la 90 minute și multe alte caracteristici interesante. Ideea este că nu mai e pe stoc. Detalii aici: https://www.orange.ro/magazin-online/obiecte-conectate/videoproiector-pico-portabil-aiptek-mobilecinema-i70

Razvan
#StarMember
Arata bine în Caracteristici tehnice: Greutate – 132 grame; Dimensiuni – 85 x 85 x 17 mm; Luminozitate – 70 lumeni; Conectivitate – Wi-Fi, USB, Mini HDMI; Baterie – 2300 mAh (pana la 90 de minute de functionare); Dimensiune imagine – 42-203 cm; Bateria oferă o autonomie de 90 minute, suficienta pentru a reda un film în aer liber. Daca revine în stoc, merita sa cumperi acest device, chiar dacă e posibil să-l folosești mai rar, deoarece în deplasări te duci sa te contopești cu natura și nu cu tehnologia. 😄

teacher_
#StarMember
@Razvan, conectarea prin wi-fi se realizează greu, adică nu am reușit să îl conectam prin hot spot la nici unul din telefoanele noastre.. doar prin mufa mini HDMI. Iar la baterie trebuie sa fie pus cumva sa se aerisească pentru ca să țină mai mult de o ora, pentru că se încălzește repede.

TheSpecialist
Maestru
Este interesanta jucăria și foarte utila în concediu, oriunde te-ai duce. Singurul dezavantaj este bateria, 90 minute este prea puțin, având în vedere ca multe filme se întind pe parcursul a 2 ore, unele chiar mai mult. Dar dacă merge alimentat atât timp cât vizionezi filmul este cât de cât ok.

teacher_
#StarMember
@ The Special List, se poate încărca in timp ce funcționează fara probleme. 🙂

TheSpecialist
Maestru
Atunci e perfect!

Vio73
#StarMember
Cred că ar fi util unul normal.

Razvan
#StarMember
În aer liber, e bine sa ai la dispoziție și un videoproiector cu oarecare autonomie. Oricum, gusturile nu se discută, e bine că apar tot felul de gadgeturi, care să mulțumească cât mai mulți oameni.

Neaplicabil
Problema la proiectoarele portabile este alimentarea. Sunt facute sa consume putin, si atunci nici performanta nu e extraordinara. De asemenea, din cauza ca sunt portabile, asta pare sa influenteze si pretul. Daca vrei sa cumperi acest Aiptek i70, pare sa fie in stoc la EuroGSM, la 700 de RON (alte magazine vad ca-l au si la 1000 RON, ceea ce mi se pare enorm pentru ce ofera). https://eurogsm.ro/videoproiector-pico-portabil-aiptek-mobilecinema-i70.html Si la emag, la 735 RON: https://www.emag.ro/aiptek-proiector-pico-wireless-i70-argintiu-430061/pd/DM4NXJBBM/?X-Search-Id=0d50ea965c51d0361482&X-Product-Id=43624827&X-Search-Page=1&X-Search-Position=17&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view Acuma, daca merita sau nu, asta numai tu poti sa stii. Parerea mea e ca nu prea merita. Si uite de ce. Pe de o parte, e micut, e portabil, e compact, il pui in rucsac si ai uitat de el. Pe de alta parte, luminozitatea e mica, rezolutia e mica, autonomia e mica. Evident, si el e foarte mic si atunci nici autonomia nu prea are cum sa fie foarte mare. Si daca se poate incarca in timp ce functioneaza, sa zicem ca asta ar rezolva intr-o oarecare masura problema autonomiei. Dar...celelalte aspecte mi se par in continuare destul de importante. Singurul avantaj (daca-l pot numi asa) e ca e portabil si ca e pe acumulator (ceea ce avand in vedere cat de mic e acumulatorul ala...nu stiu daca e chiar un avantaj). Sunt proiectoare, poate nu atat de compacte, dar suficient de compacte cat sa fie portabile, la un pret similar, care ofera rezolutie mai buna (1080p zic eu ca ar fi mai ok) si luminozitate mai mare (1000 lumeni, in loc de 70). Problema e ca au nevoie de alimentare solida (220V). Si daca esti cu cortul in padure, nu prea ai de unde sa iei curent de priza. :)) Acuma, eu nu am avut asa ceva pana acum, asa ca nu prea pot sa ma pronunt. Dar uitandu-ma la ce ofera jucaria asta si la pretul cerut pentru ea...parca as mai astepta un pic sa apara ceva mai bun. Nu neaparat mai ieftin, dar mai bun. Mi se pare ca raportul pret/performanta in cazul asta nu prea e ok. Mi se pare ca platesti foarte mult pentru mobilitate. Parerea mea, evident. De-aia zic ca el asa n-ar fi rau...dar la ce ofera, mi se pare cam scump, iar pentru ceva mai bun, ai nevoie de alimentare. Asa ca, daca nu-ti trebuie neaparat unul acum, eu parca as mai astepta sa vad ce mai apare pe piata.

teacher_
#StarMember
@arsradu, pe piata din Romania nu va apărea prea curând concurență pentru așa ceva, pentru că românii nu au cultul acesta al vizionarii de filme in vacanțe, ca dovada că stocul este limitat cam peste tot. Repet, un amic al meu l-a cumpărat, și am avut ocazia sa ne uitam.la câteva filme și nu s-a mișcat rău, in anumite condiții. 🙂

Neaplicabil
Mersi frumos, teacher. 🙂 Da, ai dreptate, momentan nici nu sunt foarte multe pe piata, si poate din cauza ca e oferta foarte limitata si cererea (pare sa fie) atat de mare, si pretul e pe masura...? Nu stiu ce sa zic. Eu am analizat situatia la modul obiectiv: ce ofera? Cat costa? Merita? Da/nu. Si judecand dupa specificatiile tehnice, comparativ cu pretul cerut, eu unul am zis ca nu prea merita... Dar tu ai cu siguranta un avantaj prin faptul ca l-ai testat. 🙂 Asa ca, daca tu ai fost multumit de el, atunci poate ca ar merita incercat. Nu stiu. 🙂 Ascary trebuie sa se pronunte in sensul asta. :)) Eu n-am facut altceva decat sa ofer si un alt punct de vedere. Dar da, ai dreptate. 🙂