anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Google phones - Pixel

eda2k
Cunoscător
Salut,
Aș dori să știu ce părere aveți de smartphone-urile Google, respectiv seria Pixel (precedate de seria Nexus). De ce nu se regăsesc aceste terminale în oferta operatorilor de telefonie mobilă ?
https://www.gsmarena.com/google-phones-107.php
Mulțumesc !
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Eu unul as fi vrut sa-mi iau (inca vreau) un Pixel 2 XL. Da, e ceva mai vechi, dar are un procesor bun, ecran OLED, rezolutie ca lumea, no notch (not a fan), si datorita faptului ca are Android stock, se misca absolut superb. Siiii...cireasa de pe tortul cu fructe, tocmai ce a primit update-ul de Android 10! Nu stiu cati dintre posesorii de Samsung se pot lauda cu asta. Pentru ca fiind un telefon cu stock Android, orice update este primit instant. Nu trebuie sa astepti dupa producator sa-si miste si ei fundul sa-si updateze terminalele. Problema este, intr-adevar, faptul ca, cel putin la Orange, nu vei avea VoLTE si VoWiFi cu un Pixel. That sucks! Big time! Cat despre pret....au fost destul de scumpe la lansare, intr-adevar. Acum insa s-au ieftinit destul de mult. Cum am zis, eu unul mi-as lua. Chiar ma bate gandul sa-mi iau un Pixel, in ciuda faptului ca nu voi avea Volte. Prefer Android stock si fara VoLTE si sa stiu ca se misca bine, decat Android-ul de la Samsung si cu VoLTE. Just my 2 cents. De ce nu e comercializat si de Orange...si de ce nu adauga suport de VoLTE la toate device-urile, chiar si cele care sunt in oferta...I have no idea.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Laura_cio
Senior
Și acestea au un preț bun, camera buna, spațiu de stocare nelimitat pentru poze și video și nu in ultimul rand, funcția Google Assistant incorporată. Bateria e in limite normale, încărcată la maxim durează o zi. E single sim și are sistem de operare Android.

teacher_
#StarMember
La fel cum s-a discutat despre alte telefoane, și telefoanele lansate de Google, chiar daca par ok din punct de vedere al caracteristicilor, nimeni nu prea are încredere în telefoane lansate de o companie care nu are ca unul dintre obiectele principale producerea de telefoane, cum ar fi Samsung, Huawei, Sony, LG, etc.

eda2k
Cunoscător
@teacher_: Seria Nexus era produsă de LG, HTC sau Motorola. Dar Google a hotărât să-și facă singura terminalele. Seria Pixel se apropie ca și concept de iPhone.

Razvan
#StarMember
Din păcate, telefoanele Google Pixel nu oferă acces la serviciile Volte și Vo-wifi și din aceasta cauză nici nu prea sunt căutate pe piața locală. În general au preturi destul de piperate, poate nici nu oferă discounturi generoase la operatori ca să fie vândute prin ei, cauze sunt multe pentru care nu sunt promovate în România. Personal, nu aș mai cumpăra un telefon fără ca să ofere acces la aceste servicii.

Alex86
Explorator
e totusi un telefon produs de o companie care are un cu totul alt obiect principal de activitate si in plus daca nu au reprezentanta in Romania cine iti asigura service in caz ca va fi nevoie ?

Vio73
#StarMember
Sunt telefoane bune, dar nu oferă toate funcțiile pe care le au mărcile consacrate și s-ar putea să nu beneficiezi de toate avantajele pe care ți le oferă o rețea de top, dacă nu te ajutâ și telefonul din toate punctele de vedere. Succes!

eda2k
Cunoscător
@Vio73, @Razvan: Atât Pixel 2 XL cât și generația Pixel 3 oferă suport pentru VoLTE și WiFiCall... Dar dispozitivele respective trebuie acceptate de operator (topicul se găsește în comunitate). Sunt foarte multe dispozitive compatibile VoLTE și WiFiCalling, dar Orage nu le acceptă în rețea, chiar dacă le comercializează ... @teacher_: Da, Google nu s-a ocupat de comercializarea smartphone-urilor, așa cum nici LG, Huawei, Samsung, Sony, etc., nu s-au ocupat de dezvoltarea unui Sistem de Operare. Producătorii de smartphones adaptează Android-ul stock și îi adaugă diferite skin-uri, aplicații, bloatware, de care nu poți scăpa prea ușor ... Google oferă terminale cu Android stock, "de la mama lui d'acasă", fără aplicații inutile. Iar atunci când vine vorba de securitate, primele patch-uri le primesc ... Exact - telefoanele Google ! De reținut că multe așa zise security patches oferite de producătorii de smartphones sunt de fapt fake - doar instalează "ceva" : https://www.xda-developers.com/android-oem-lying-security-patches/amp/ https://conference.hitb.org/hitbsecconf2018ams/sessions/mind-the-gap-uncovering-the-android-patch-gap-through-binary-only-patch-level-analysis/# @Alex86: Se comercializează în România destule terminale pe piața gri, ce sunt destinate altor zone și cu toate acestea se oferă garanție ... Dacă Google nu are încă o reprezentanță în Romania, nu înseamnă că terminalele lor nu se pot repara ... Succes !

Razvan
#StarMember
Se oferă garanție de către vânzător, conform legislației europene, 24 de luni. Ca și idee, odată ce ai cumpărat un telefon de la Quick mobile, poți să uiți de garanție, l-a primul defect reclamat, ți-au anulat-o.

Vio73
#StarMember
Nu știu ce să zic de telefoanele astea, dar eu, unul, nu prea m-aș risca să iau așa ceva. Acum, fiecare cu părerea lui!

teacher_
#StarMember
Am un prieten care le lauda, dar doar la stadiul laudativ verbal a rămas, el și-a luat până la urmă iPhone, și a început să îmi recomande și mie, care mi-am luat Huawei. 🙂 Sunt reticent la ele, sincer.

iuiu88
Cunoscător
Prietena mea are Google Pixel, si sincer, aproape ca o invidiez .Telefonul are un aspect unic, imi place foarte mult cum se simte in mana, e finut si elegant. Adevarul e ca am vanat telefoanele Nexus o vreme si apoi au disparut din raza mea vizuala...credeam ca nu caut eu unde trebuie . Deci Google Pixel le-a luat locul . M-ar impresiona Orange daca as regasi aceste terminale in oferta lor, chiar m-ar interesa sa vad si altceva in afara de Apple si Samsung. As fi foarte curioasa de oferta la un Pixel pe abonament, timp de 2 ani .

Neaplicabil
Eu unul as fi vrut sa-mi iau (inca vreau) un Pixel 2 XL. Da, e ceva mai vechi, dar are un procesor bun, ecran OLED, rezolutie ca lumea, no notch (not a fan), si datorita faptului ca are Android stock, se misca absolut superb. Siiii...cireasa de pe tortul cu fructe, tocmai ce a primit update-ul de Android 10! Nu stiu cati dintre posesorii de Samsung se pot lauda cu asta. Pentru ca fiind un telefon cu stock Android, orice update este primit instant. Nu trebuie sa astepti dupa producator sa-si miste si ei fundul sa-si updateze terminalele. Problema este, intr-adevar, faptul ca, cel putin la Orange, nu vei avea VoLTE si VoWiFi cu un Pixel. That sucks! Big time! Cat despre pret....au fost destul de scumpe la lansare, intr-adevar. Acum insa s-au ieftinit destul de mult. Cum am zis, eu unul mi-as lua. Chiar ma bate gandul sa-mi iau un Pixel, in ciuda faptului ca nu voi avea Volte. Prefer Android stock si fara VoLTE si sa stiu ca se misca bine, decat Android-ul de la Samsung si cu VoLTE. Just my 2 cents. De ce nu e comercializat si de Orange...si de ce nu adauga suport de VoLTE la toate device-urile, chiar si cele care sunt in oferta...I have no idea.

eda2k
Cunoscător
@arsradu: Și eu tot un Pixel 2 XL am vânat, dar lipsa jack-ului m-a dezamăgit ... Am ales LG V30, ce are aceleași specificații, procesor, ram, display (doar Pixel 2 XL este făcut de LG) dar are și mufa jack cu Quad dac (sunet semipro cu o pereche de căști cu impedanța mai mare de 50 ohmi). Problema LG este update-ul - încă rulează fără probleme Android 8 (doar). Dar acum, Pixel 3 XL este foarte interesant, chiar și varianta 3a ... Suferă scăderi de preț deoarece va apare Pixel 4 :). P.S: soția are Pixel XL (apărut în octombrie 2016) și a primit Android 10 - merge impecabil !

Neaplicabil
Da, pai tocmai ce l-am testat (Pixel 2XL + Android 10) si da, cum am zis, merge superb! Plus ca in sfarsit avem si noi un Dark Mode default si global pe Android. In sfarsit!!!! Oricum, lipsa unui jack audio este intr-adevar un minus. Dar eu unul m-am obisnuit cu asta de la iPhone.. :)) Asa ca da, nu ma mai deranjeaza asa de mult. Cum ai zis si tu, sa vedem acuma ce o sa se intample cu preturile dupa Pixel 4... 😄