anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoanele Android cumparate de la Orange (mai) sunt brand-uite?

arsradu
#StarMember

Salutare Comunitate,

As vrea sa dau comanda de unul dintre modelele de de telefon de mai jos. Si as vrea sa stiu daca are cineva idee daca telefoanele comandate din magazinul online Orange (probabil si cele din magazinele fizice ar fi la fel, deci orice informatie e ok) sunt sau nu cu soft branded (soft customizat de Orange).

https://www.orange.ro/magazin-online/motorola-edge-40-neo-5g-256gb-black-beauty-pd-62210

https://www.orange.ro/magazin-online/oppo-reno11-f-5g-dual-sim-256-gb-palm-green-pd-63468

Ma intereseaza in special modelele cumparate FARA abonament. Dar banuiesc ca sunt aceleasi oricum... Ideea e ca n-as vrea sa trebuiasca sa le fac reflash doar ca sa am softul curat si la zi.

Mersi frumos!

Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Cele de la abonament sunt costumizate în general, adică au soft de la Orange. Îți spune asta o persoană care cumpără și câte 2 telefoane pe an.

Nu știu cum este la cele fără abonament!

Eu am cumpărat în general de la Xiaomi 11 Lite, 12 T pro, 13 T pro, Redmi 11 pro, Redmi 12 pro, Redmi 12 Pro Plus, etc.

Cam așa stă situația!

Vizualizare soluţie în postul original

30 Răspunsuri 30

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Cele de la abonament sunt costumizate în general, adică au soft de la Orange. Îți spune asta o persoană care cumpără și câte 2 telefoane pe an.

Nu știu cum este la cele fără abonament!

Eu am cumpărat în general de la Xiaomi 11 Lite, 12 T pro, 13 T pro, Redmi 11 pro, Redmi 12 pro, Redmi 12 Pro Plus, etc.

Cam așa stă situația!

Am inteles.... Teoretic, telefoanele sunt aceleasi, deci ma indoiesc ca va fi diferit la cele fara abonament... Deci ma astept sa fie la fel.

Ultimul telefon cand l-ai luat? Incerc sa-mi fac o idee daca inca se mai face chestia asta sau nu.

Client Orange

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Luni și miercuri mi-au venit 2 bucăți, un Redmi note 12 și un Redmi note 12 pro plus.

arsradu
#StarMember

Bun, m-am lamurit. Mersi frumos Vio!

Client Orange

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Cu plăcere!

Alex_ORO
Angajat Orange

Salutari,

Sa-ti raspund scurt si la obiect la intrebare, da, telefoanele au soft brand. 

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

Acest fapt (ca sunt fara soft-ul original de la producator) poate fi o explicatie pentru intarzierea cu care vin update-urile? Recent am achizitionat un Motorola Edge 40 Neo si este cu Security Update la 1 Iulie 2023. Nu am primit nici un update de cand l-am luat (2 saptamani).

Este cu siguranta motivul principal al intarzierilor acelor actualizari. 🙂 Si e si normal sa fie asa. Softul ala in loc sa ajunga la tine direct de la producator, ajunge de la Orange.

In cazul lui Motorola Edge 40 Neo, nu sunt 100% sigur ca este branded Orange. De asemenea, update-ul initial este intr-adevar cel de la 1 Iulie 2023. Cu toate astea, daca nu ma insel (o sa verific si eu cu prima ocazie), ultimul update cred ca este din Noiembrie sau Decembrie 2023.

Poti sa pui te rog build number-ul softului tau? Ar trebui sa fie pe undeva prin Setari (Settings) > Despre telefon (About phone).

Mai poti face o chestie: scoate SIM-ul din telefon si incearca sa-i dai o cautare dupa update-uri. Uneori mai merge si asa.

Client Orange

Pentru eliminarea "Android X.X.XX.oro.XX" (sau vdf sau... care or mai fi) este nevoie de resetarea la setarile din fabrica cu SIM scos. Am vazut ca doar scoaterea cartelei nu elimina setarile deja implementate de operator in Android.

Da...daca sunt. Eu asta as vrea sa vad in primul rand. Daca softul acelui Moto Edge 40 Neo este sau nu custom Orange. Pentru ca s-ar putea sa fie o exceptie de la regula. Eu unul n-am avut problema asta, dar e adevarat ca telefoanele mele Motorola au fost cumparate din alte surse.

Client Orange

build number: T3TM33.23-37-11

Da, pare sa fie default firmware, nu custom. Asta voiam sa stiu. Deci in cazul tau, primesti update-urile direct de la Motorola.

Vezi daca merge cu SIM-ul scos. O sa incerc si eu cum ziceam, cu prima ocazie, sa vad ce se intampla.

Client Orange

Doar cu SIM-ul scos, n-a avut efect.

I-am dat un Factory Reset, fara SIM, update-ul fara nici un efect (am incercat de mai multe ori).

Inserat SIM-ul, nu-s update-uri.

Mai astept, poate ca este nevoie de ceva timp ca schimbarea sa se propage pe serverele Motorola.

Pacat ca Motorola nu este atenta la astfel de aspecte. Dispozitivul in sine este facut bine.

O sa incerc si eu si revin. Doar ca momentan nu am acces la telefon. 🙂

Client Orange