anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mai putem să ne desfășurăm activitățile zilnice fără smartphone?

Vio73
#StarMember
Sunt convins că la toți ne-ar fi foarte greu fără telefon.
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Din pacate, mobilul a devenit un viciu. Ne-a intrat incet incet in sange si a devenit indispensabil. L-am uitat intr-o zi acasa si la munca am stat "ca pe ghimpi". Incercam sa-mi aduc aminte numarul sotului ca sa-i pot spune sa nu ma contacteze si sa se ingrijoreze ca nu raspund... Efectiv nu mi-l aminteam complet, din cauza agendei ce rost avea sa mai memorez un numar de telefon??? Dar uite ca sunt situatii cand este necesar. Deci mobilul a devenit un rau necesar.

Vizualizare soluţie în postul original

29 Răspunsuri 29

Gabi91
Junior
Probabil cateva zile as putea, sa zicem intr-o locatie remote, la munte, la tara undeva. Sau cu cateva carti foarte bune. Dar doar daca situatia ar impune-o. Si in niciun caz daca as fi la locul de munca, respectiv in oras. Te scuteste de multe drumuri si informatii atat de necesare uneori 🙂

Cathy
Explorator entuziast
Din pacate nu mai poti sta fara smartphone.Nu am crezut ca o sa recunosc asta vreodata mai ales ca incerc sa impun copiilor niste limite cu privire la timpul petrecut pe telefon si cu totii stim de puterea exemplului E clar ca multe lucruri s-au simplificat si ne fac viata mai usoara si totusi parca timpul nu mai e cum a fost si cu toate aceste ajutoare din partea tehnologiei parca de la an la an avem tot mai putin timp.

Alex_23
Junior entuziast
Recunosc ca nici eu nu mai pot sta fără telefon , la job mai e cum mai e ca ai o activitate dar când ajung acasă și nu am ce face sau ma duc pe undeva prin oras efectiv nu prea ma mai pot dezlipii de telefon. Pot spune ca am devenit un pic obsedat, am ajuns sa l încarc de 2 ori pe zi chiar dacă bateria nu e descărcată la un procent care sa fie necesar, dar din dorinta de a rămâne mereu conectat am ajuns sa fac și lucrul asta

Alex_G_
Cunoscător
Și eu am ajuns sa imi incarc telefonul și de 4 ori pe zi, din păcate. Și asta pentru ca fac totul pe el, pana și la filme am început sa ma uit pe telefon cât stau in mijloacele de transport pana și de la munca.

Alex_G_
Cunoscător
Dar, norocul meu e ca cei de la Orange au grija de clienții lor și le oferă multe bonusuri in GB și nu ma pot plânge.

Ascary
Campion certificat
Fobia secolului nu este teama de încălzirea globală ci frica de a nu rămâne fără baterie la telefon 🙂

Romeo_
Senior certificat
Acest subiect poate fi o provocare pt oricine...sa incerce o zi macar in weekend sa petreaca timp cu familia fara telefoane/tablete/pc...desi e putin greu pt ca ne-am obisnuit si e “ in pas cu moda”, nu este imposibil.Cred ca va veti cunoaste mai bine ;)) si va veti distra de minune

Tina
Cunoscător certificat
Eu pot sa ma descurc fără telefon mobil, ca dovada este faptul ca “reușesc” sa îl uit foarte des acasă. Însă dacă uit sa iau ceasul ii simt lipsa imediat.

Cocolino2010
Junior
Nu, aproape orice activitate imi este necesara. Ascult muzica, socializez si cel mai mare activitate necesara este plata facturilor deoarece platesti totul de acasa si plus castigi timpul efectiv asteptand la ghisee.

Florin_D
Cunoscător certificat
:)) @Tina, asta cu ceasul chiar nu am avut-o nici o data, dar este un aspect pe care voi incerca sa-l iau in considerare si eventual sa fac un test. Am sa incerc sa-mi las telefonul acasa, inclusiv ceasul sa vad cum este! Sper sa reusesc sa le "uit" intr-o zi pe ambele si sa vad daca pot trai fara nosiunea timpului...

Neaplicabil
Momentan fără telefon nu aș putea să mă descurc . Însă absolut când voi înceta activitatea sunt foarte decis să îl pun in cui. Eventual înlocuit cu un clasic butonar de pe vremuri, strict pentru voce .

Ascary
Campion certificat
Ar fi foarte bine Gingishan sa revii la un telefon clasic însă cred că îți va fi greu. Socrul meu a descoperit smartphone-ul la 70 de ani și de atunci nu se mai dezlipește de el. E mai greu sa faci downgrade,dar îți urez succes 🙂

RamonaTab
Începător
Se poate fara smartphone!!!! Buna, vreau sa va spun ca se poate, e foarte greu dar se poate, de aproximativ trei luni am luat decizia de a renunta la smartphone, asa am si facut, a fost foarte greu in primele doua saptamani, extrem de greu, mai ales ca locuiesc in afara tarii si vorbeam zilnic pe whats app in Romania, mult prea des. Am luat aceasta decizie pentru ca am simtit ca deja ma controleaza telefonul pe mine, nu eu pe el. De fire sunt o persoana foarte independenta si nu imi place sa fiu dirijata de nimeni. Un al doilea motiv ar fi faptul ca am doua fetite mici 3 si respectiv 1 an. Nu era deloc sanatos sa ma vada atata timp cu telefonul in mana. Ma simt super bine, foarte libera si in control, asa cum ar fi normal sa fie, va provoc si pe voi sa incercati, se merita, va recapatati inapoi timpul vostru cu cei din jur, familia. Eu sper sa nu il mai folosesc niciodata. (Moto-ul care ma ajuta e ca vreau sa fiu un exemplu pentru fetitele mele, un exemplu care nu il vor intalnii prea des). Va doresc cea mai superba zi de pana acum!! Multa libertate!!!!

Ascary
Campion certificat
Felicitari Ramona. Ai tarie de caracter. Pentru urgente vei gasi alte metode de comunicare,plati etc.

FLo1
#StarMember
@Ascary: Dar ce te faci cu "caracterele" la care daca degetele nu le "mangaie" la 10 minute un ecran vor simti ca explodeaza? Asta e... unii au nevoi pentru telefon, iar altii au telefon pentru nevoi. Oameni si.... oameni.