anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

HyperOS are probleme in UI, merita sa faci update/upgrade sau nu?

RafaHelper
#StarMember

Salutare, 

Recent mi-am cumpărat un XIAOMI 14 care vine din fabrica cu noul HyperOS, sau noul sistem de operare al celor de la XIAOMI. 

Cred ca cel mai mult la acest telefon îmi plac dimensiunile, este ușor de utilizat cu o singura mana, dar astăzi nu vorbim despre telefon ci despre sistemul de operare sau interfața cu utilizatorul. Desi ne place sau nu, atunci cand interacționam cu telefonul cel mai mult folosim sistemul de operare, de la navigatul prin aplicații pana la setările ascunse bine de tot.

Sunt foarte multe parti bune care îmi plac, ca de exemplu, glisezi in jos din Home Screen oriunde si iți apar notificările (daca glisezi in partea stânga a ecranului) sau panoul de control (daca glisezi in partea dreapta a ecranului), sau poți vedea pe ecranul de blocare calitatea aerului dar si alti parametrii legați de vreme, sau cu dubla apăsare pe butonul de power se aprinde lanterna. 

Cele mai sus menționate sunt acțiuni menite sa iți ușureze viata si le apreciez, mai ales ca pe vechiul telefon nu le am. Exista si parti proaste, sau foarte proaste, unele ar putea sa ia premiul "cea mai proasta decizie in UI".

Am făcut o lista in aceste câteva zile pe care le-am raportat si la Xiaomi. 

1 - Widgetul de ceas ocupa mult spațiu degeaba

Da, acel lucru la care ne uitam aproape in fiecare zi, ceasul, ocupa pe ecranul de Home 2 lunii, a doua find ocupata degeaba. Nu exista opțiune de redimensionare si nu poți alege alta varianta pentru ca toate ocupa cel putin 2 lunii pe ecran. 

RafaHelper_0-1710704840788.jpeg

RafaHelper_1-1710704913987.jpeg

Am raportat acest issue la XIAOMI, mi-au răspuns, pe lângă subiect zicând ca pot alege alta dimensiune, desi niciuna nu rezolva problema si au zis ca transmit mai departe pentru a fi rezolvat dar nu garantează ca se va fixa.

2 - Comenzi inutile in panoul de control

Mai jos este o captura de ecran cu panoul de control, putem observa ca pe prima linie este opțiune de Wifi Calling sau Apel Wifi. Nu înțeleg de ce ai afișa un buton care nu va fi activ niciodată daca nu folosești o a doua cartela, drept urmare se ocupa un spațiu degeaba cand puteam folosi acel spațiu sa punem o alta comanda rapida, sau sa il eliminam, dar acesta este static si va rămâne așa forever, cand am raportat la XIAOMI au confirmat ca nu este o eroare si așa va rămâne pe viitor.

Ce este încadrat mai jos nu se poate modifica, iar din tot ce este afișat folosesc doar butonul pentru WIFI si Mobile Data, dezamăgitor ca puteam folosi acel spațiu la altceva. 😞

RafaHelper_2-1710705421008.jpeg

3 - Comanda rapida pentru setări nu mai exista in partea de sus-dreapta a Control Panel, o caracteristica fundamentala a sistemul de operare Android a fost mutata mai jos ca zona de comenzi rapide. 

Asta e butonul care nu mai exista:

RafaHelper_3-1710705934216.png

Si asta va rămâne așa conform celor spuse de Xiaomi.

4 - Imagini cu titlul de prezentare, așa ar trebui sa scrie atunci cand setezi o imagine de fundal (wallpaper).

Mai jos sunt 2 capturi de ecran, prima este din aplicația Teme atunci cand alegi se setezi o imagine de fundal, primești un preview sa vezi cum ar arata imaginea pe ecran înainte a aplica definitiv. 

A doua captura de ecran este chiar captura ecranului după ce am aplicat imaginea.

Va las sa va uitați la ele si sa îmi spuneți daca observați diferențe.

RafaHelper_4-1710706404657.jpeg RafaHelper_5-1710706423170.jpeg

Diferența e ca nu primești același rezultat, imaginea de ecran este mult mai spălata, luminata in final, iar cea din preview este mai întunecata, mai vibranta. 

5 - Design-ul pentru iconițe nu este cel setat, așa cum se vede in imaginea de mai sus, nu este cel setat initial, efectiv m-am trezit cu acest still(negru-bej) si nu își mai revine, am doua pachete de iconițe din fabrica, iar ce vedeți mai sus nu exista in lista mea. Am trimis feedback si pentru aceasta problema, aștept sa primesc răspuns sa vad ce si cum, cred ca va trebui sa dau o resetare generala.

(Punctul 5 s-a rezolvat, daca mergi in Settings -> Wallpaper -> Icon size -> Backgroud color-> alegi Default)

6 -  Nu poti schimba rezoluția ecranului din setări pentru modelul XIAOMI 14.

Pana in acest moment acestea ar fi cele mai deranjante aspecte pentru mine, iar cea cu widget-ul pentru ceas e pe locul 1. 

Voi ce credeți, se merita sa faci update/upgrade sau nu?

14 Răspunsuri 14

Antonescu
Explorator entuziast

Probleme cu condensul la camera foto nu ai? Am înțeles ca mai mulți utilizatori au raportat aceasta problema! Foggy issue parca ii spune. 

Momentan nu am dar nici nu am testat cum au făcut alții. O sa testez zilele astea si vedem.

Anonim
Neaplicabil

1 Alege alt widget

Screenshot_2024-03-17-23-03-00-887_com.miui.home-edit.jpg

2-3 există și varianta clasica disponibila

Screenshot_2024-03-17-23-15-22-138_lockscreen.jpg

 5 probabil ai selectat un pachet de iconițe din secțiunea teme.

La 4 

Screenshot_2024-03-17-23-18-28-453_com.android.thememanager.jpg

Screenshot_2024-03-17-23-18-43-694_com.miui.home.jpg

Widget-urile din sistem cu ceas sunt toate pe 2 lunii, așa cum se vede in captura de ecran. 

Ce îmi arați tu este din sistem sau ceva instalat din Google Play?

Pentru 2-3 cum activez varianta clasica?

Anonim
Neaplicabil

Setari-Notificari- stil centru control

Lipsește opțiunea din HyperOS, a ramas doar un stil pentru centrul de control.

Tu nu ai HyperOS, nu?

Anonim
Neaplicabil

Am HyperOS

Anonim
Neaplicabil

Screenshot_2024-03-17-23-35-30-964_com.android.settings.jpg

Screenshot_2024-03-17-23-35-39-989_com.android.settings-edit.jpg

Pe Xiaomi 14 lipsește opțiunea.

Merci, dar nu doresc asta. Asa cum am menționat in titlu e vorba de Sistemul de operare si ce probleme exista in acesta. Nu vreau sa folosesc o alta aplicație de vreme cand ai deja una care ar trebui sa ofere cele mai bune opțiuni ca doar pentru asta plătești prețul telefonului.

Anonim
Neaplicabil

Orice widget provine dintr-o aplicatie

Anonim
Neaplicabil

Posibil eu am 13 pro

Anonim
Neaplicabil

Aștepți un update care sa corecteze erorile/lipsuri/bug-urile (cel mai probabil)

Vio73
#StarMember

Salutare!

Eu nu văd mari diferențe față de ceea ce aveam înainte și folosesc pe 12 T pro și 13 T pro.

Probabil este chestie de adaptabilitate! După ce te obișnuiești, nu o să mai fie nicio problemă!

Să-l folosești sănătos!