anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Țeapă marca Orange - oferta abonament „omite” să menționeze că nu se aplică în UK

mrsalexander
Explorator

Nu sunt prea multe de spus, dezamăgire și furie maximă.

Am fost sunată de o duduie care mi-a oferit un „abonament super avantajos” cu 40 GB net, din care 22 GB în roaming, UE ȘI UK.

Verificat pe situl Orange, unde scrie clar - abonament Fun 11, resurse; „40 GB din care 22,5 GB în roaming UE ȘI GB”. Se poate vizualiza de oricine, chiar la momentul prezent.

Ca un biet client fraier, cred tot ce mi se spune și accept schimbarea abonamentului meu Orange ME 8, care AVEA 5 GB internet roaming în UK, cu acest Fun 11. Nu m-am gândit că „duduia” minte de îngheață apele...

Adevărul? Fun 11 NU ARE nici un fel de roaming în UK inclus! Mai mult, opțiunile Go UK par să fi dispărut și ele!

Ce mai e de spus? Nimic... Probabil voi porta numărul la un alt operator, mai prietenos, care nu consideră clienții doar ca pe niște surse de venit obținut prin minciună!

1 Soluţie acceptată‚

Anonim
Neaplicabil

Daca ce spui e adevărat poți face o sesizare către Orange in care să explici situația și să prezinți și dovezile (convorbirea înregistrată)

Sunt sigur că situația se va rezolva

Poți rezilia contractul în termen de 14 zile.

https://www.orange.ro/help/cum-pot-sa-contactez-serviciul-clienti-187 

Îti înțeleg supărarea însă trebuie să acționezi cu calm.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Anonim
Neaplicabil

Buna

Poți să dai linkul cu oferta  fun 11 cu 22 GB in roaming.

Screenshot_2024-03-12-15-00-56-878_com.opera.browser-edit.jpg

„Limita de consum date în roaming în SEE - GB”

E normal ca clientul să fie MINȚIT că ARE roaming în UK când de fapt NU ARE?

Anonim
Neaplicabil

GB este Gigabyte

UK=United Kingdom

GB=Great Britain sau GigaBytes. In contextul de fata, GB=unitatea de masura GigaBytes (adica cei 11). Nu au legatura cu tara decat daca face parte din SEE, ceea ce Regatul nu o mai face.

Anonim
Neaplicabil

Parantezele spun totul (GB) nu există și cuvântul "și"

IMG_6410.JPG

IMG_6409.JPG

Anonim
Neaplicabil

Totuși nu sunt 22Gb și nu scrie nimic de UK

GB=gigabyte

Scrie 11,9 GB

delfinas
#StarMember

Eu nu vad in descrierea abonamentului ceea ce spui tu, cu internet inclus in roaming si pt Marea Britanie.

In descriere Fun 11 mai scrie:

"Roaming si international

Resursele de internet naționale pot fi folosite în roaming în Spațiul Economic European în limita de consum de date în roaming SEE permisă de art. 4 din Regulamentul de aplicare al Comisiei nr. 2016/2286, aceasta fiind calculată în funcție de valoarea abonamentului detinut, dupa formula: 2x Tariful abonamentului in Euro fara TVA / Tariful reglementat pentru date in roaming cu ridicata, dar fără a depăși beneficiile de internet național disponibile (inclusiv bonusuri). Tariful reglementat pentru date in roaming cu ridicata, utilizat in formula, este de 1,55 Euro/GB de la 1 ianuarie 2024. In situatia in care numarul de telefon beneficiaza de reducere la tariful de abonament, limita de consum date in roaming SEE se calculeaza in functie de tariful redus al abonamentului. Poți afla limita pentru abonamentul tău din My Orange - secțiunea Cronos si la *100# ramura Roaming, iar limita pe care o mai ai disponibilă prin apel la serviciul Cronos."

delfinas_0-1710249463337.png

Pololică
#StarMember

Salutare!

O intrebare: contractul a fost citit? Fidelizarea nu are ofertele publice ("de taraba"). La fidelizarile mele, aveam diferente fata de abonamentul similar din magazinele Orange.

Iti recomand sa citesti de fiecare data contractele semnate si sa nu te grabesti. E mai simplu sa pui intrebari decat sa te trezesti cu surprize.

Anonim
Neaplicabil

Probabil a înțeles că GB înseamnă Marea Britanie  (Great Britain)

Am înțeles FOARTE BINE când mi s-a spus că am 22 GB internet disponibil în roaming UK. 

Am înțeles LA FEL DE BINE că de fapt am fost MINȚITĂ și ÎNȘELATĂ cu o ofertă FALSĂ.

Spre ghinionul „duduii” și al orange, convrbirea este înregistrată.

Dacă exista disponibilă opțiunea GOUK; aș fi activat-o și aș fi trecut tot episodul la „învățătură de minte”

Din păcate, opțiunea respectivă pare să fi dispărut; așa că, cu tot regretul, va trebui să acționez altfel.

Asta e!

Anonim
Neaplicabil

Daca ce spui e adevărat poți face o sesizare către Orange in care să explici situația și să prezinți și dovezile (convorbirea înregistrată)

Sunt sigur că situația se va rezolva

Poți rezilia contractul în termen de 14 zile.

https://www.orange.ro/help/cum-pot-sa-contactez-serviciul-clienti-187 

Îti înțeleg supărarea însă trebuie să acționezi cu calm.

Convorbirea inregistrata fara acordul celeilalte persoane nu este legala si nu reprezinta proba (de fapt, poate reprezenta proba la acuzare, dar nu despre asta vorbim).

Dar poate cere convorbirea prin care este prezentat amanuntul reclamat: existenta (sau nu) de resurse de internet in UK. In cazul in care noua ofera i-a fost prezentata cu resurse (si specifica GB ca tara, nu ca unitate de masura), se pot introduce respectivele resurse.

Anonim
Neaplicabil

Cel mai probabil se va rezilia contractul și mai mult ca sigur nu vor adăuga resursele.

Desigur se poate face o oferta noua dar la un alt preț.

In ceea ce privește înregistrarea convorbirilor menționez că fac același lucru și chiar le spun operatorilor Orange, Digi că și ei sunt înregistrați.