anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

QUIZ financiar cu 10 întrebări

FLo1
#StarMember

Nu este nici pentru reclamă (deși în fond în spatele oricărui Quiz se efectuează și o statistică), dar quiz-ul celor de la BT pe care vi-l recomand este chiar ok pentru ”antrenament”. Nu foarte dificil, dar cel puțin ajută la verificarea unor cunoștințe sau clarificarea unor informații greșite. Acesta este QUIZ-ul: https://fit.bancatransilvania.ro/quiz/

Dacă aveți informații despre ceva asemenător, orice motiv de ”antrenament” este binevenit, indiferent de sursă. În fond contează informația. Știți bănci sau eventual fundații care lansează astfel de programe / aplicații / informații? Puțină ”culturalizare” este binevenită oricui, indiferent de vârstă. Succes.

16 Răspunsuri 16

Trixen
#StarMember

Prins pe aeroport ma plictiseam și am intrat să completez. Dezamăgit că nu am avut o pagină la final in care să scrie 10/10. Mi-am dat degeaba timpul meu??? 😂

Ideea din spatr nu e rea și am văzut tot mai multe bănci cu astfel de inițiative in ultima perioadă.

Nu pot sa nu mă întreb de ce nimeni nu zice vorba lui Moise Guran, de acum câțiva ani: "cel mai bun credit e acela pe care nu îl iei niciodată".

Mi se pare cel mai bun sfat pe care l-am primit vreodată.

Mai încearcă o dată și sigur vei fi de 🔟. Nici la mine unele nu au fost considerate corecte inițial, deși unele întrebări sunt prea idealiste / adică interpretabile sau cu mai multe sensuri. BTW: Zbor plăcut și fără turbulențe 🙂

Jay
Campion certificat

@Trixen, am inteles bine? Nu ti-a scris la final la cate ai raspuns corect sau este o gluma, in sensul ca n-ai raspuns corect la toate?

Am răspuns corect din prima la toate, însă la final am primit doar o pagină cu "felicitări! Înscrie-te la tombolă"
Eu voiam una cu "ai răspuns corect la toate întrebările".

Sunt un om în toată firea și vreau diplome și buline 😂😂😂

Jay
Campion certificat

Posibil sa fie o diferență între quiz-ul pe telefon și cel pe desktop.. ori s-a terminat tombola ori era pentru 10/10 🤔😂

Mie mi-a zis la final cât din cât, dar am răspuns de pe laptop 😁.. 

Acu' nu stiu ce sa zic.. da' eu as fi preferat sa ma invite la tombola.. :)))

Razvan
#StarMember

Da, ING trimite materiale cu informații și teste financiare pe mail, o dată la câteva luni, primesc periodic de la ei. 

Mulțumesc @Razvan. Ar fi interesante de analizat astfel de QUIZ-uri (cel puțin pentru mine, dar probabil și pentru membrii Comunității, mulți poate nu foarte versați în domeniul financiar). De aceea am deschis acest topic, în cazul în care se cunosc astfel de QUIZ-uri, cu o astfel de temă, să fie împărtășite și cu membrii Comunității. Bineînțeles, pentru cine dorește.

delfinas
#StarMember

Ce draguti sunt: "banca are grija de banii dv". Si FNI a avut... :))

FNI te-a expediat chiar și la somn....

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Am răspuns și chiar mi s-a părut interesant. Nu primesc de la BRD așa ceva.

Mulțumesc, FLo1!

Jay
Campion certificat

Mai de incepator testul de la ing, dar, totusi, urat din partea lor, ca ultima intrebare a fost interpretabila, a fost cat pe ce sa iau nota maxima, daca nu imi puneau piedica :)))

FLo1
#StarMember

Într-adevăr @Jay ,testul ING a foat mai ușurel (ca iaurtul 😉), și axat exclusiv pe cardul de credit. Dar astfel de quiz-uri te țin în priză și mereu cu atenție la cheltuieli, venituri, buget în general. 

Mulțumim @Razvan .

Screenshot_20240615-100639_Chrome.jpg

 Jay: am fost atent la ultima întrebare dacă m-ai atenționat, dar nu a fost foarte tricky. 😎

Jay
Campion certificat

Eu am considerat ca dacă ești echilibrat nu ești tentat sa cheltui mai mult de cât poți plati, daca ai mai multe carduri, ci ești mai liber la cumpărături.. 🤭

Pe de alta parte, dacă ești echilibrat nu ar trebui sa ai nevoie de carduri de credit..

Eu am 2 și neplatind de obicei dobânzi, am zis ca-mi dau mai mult libertate..