anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange e Turbo. Vodafone a devenit de tot râsul.

Adi6
Junior

Pe lângă faptul că au redus perioada de grație la 90 de zile, că au introdus robotul cu gradul I de handicap TOBi, că cer clienților să îi contacteze prin WhatsApp și Facebook de parcă ar avea un parteneriat cu Meta Platforms, că semnalul lor în rural e mort sau este G, maximum H+, acoperirea 5G una infimă, cei de la Vodafone nu au mai postat nimic pe pagina lor oficială de Facebook încă din data de 4 Martie 2024. Păi, ce să mai posteze, mai au idei, inovează în ceva? Doar 5-10 mesaje de tip spam zilnic cu texte gen "Învârte roata" sau "Reîncarcă". Că poate vei câștiga o acadea. Păi nu bine au făcut că au cedat în trecut Orange către France Telecom? Care iată, fac treabă.

18 Răspunsuri 18

Anonim
Neaplicabil

Aplicația My Vodafone pot spune că nu este una intuitivă este mult de lucrat la ea.

Între Orange și Vodafone in ceea ce privește bonusurile nu exista comparație deși în trecut Vodafone aveau oferte foarte bune.

In ceea ce privește semnalul aici este discutabil in funcție de zonă însă ca și viteze Orange conduce detașat.

vladut12am
Cunoscător certificat

Îmi amintesc cu drag că în urmă cu 4-5 ani Vodafone avea campanii de marketing care se desfășurau în aplicația My Vodafone sub formă de concursuri atât la cartelă, cât și la abonament, cu premii în mașini, telefoane, bonusuri uriașe de 1.000.000 MB, reduceri la opțiuni PrePay, bonusuri consistente de minute, SMS-uri și net etc. Reîncărcai cartela sau plăteai factura de la abonament și primeai cartonașe pe care le deschideai și câștigai fie diverse reduceri și bonusuri, fie cartonașe gold pe care le acumulai pentru a intra în posesia premiilor mari. Ce vremuri erau atunci! Reîncărcam atunci cu satisfacție cartela. 🙂

Razvan
#StarMember

Vodafone merge cu frâna de mână trasă de ceva timp și pare că nu se mai trezește din letargie, ceea ce a dus la o competiție scăzută pe piața telecom din țară. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

La Orange este mult mai bine decât la Vodafone de mult timp, dar trebuie să se apuce și Orange de treabă. Au de acoperit cu 5g multe orașe, să pună 4g+ în multe localități unde au doar un B 20, etc. Dar făcând o comparație între cele două, clar Orange este cu mult peste Vodafone!

BlackWolf
Senior certificat

Orange e turbo pe nai*ba. Nu este adevarat. Acest topic este un non-sens scris de un fanboy Orange inrait cu scopul de a denigra aiurea alte retele. Terminați cu trolling-ul asta ieftin și nu mai aberati. De aia când merg prin tara am nevoie de 4 rețele ca să îmi pot face treaba și meseria, de buni ce sunt toți. Cam toți se lauda ca sunt nr. 1, dar defapt toți sunt varza, o apa și un pământ, doar marketing-ul e de ei, atât. Mai au mult de lucru. Nu ii mai tot ridicați în slavi aiurea pe unii și pe alții, ca nu este deloc asa, ba din contra. Nu mai exista nici o rețea nr. 1 la noi. O singura rețea a fost nr. 1 și aia a fost Zapp. Era singura rețea pe care te puteai baza și aveai semnal și internet și în vârf de munte, fiind cea mai avansata rețea mobila la vremea ei datorita infrastructurii "exotice", alte frecvente, echipamente...etc., pe care le aveau. Nu mai avea nimeni asa ceva, ca nu era rentabil. Zapp aveau în 1996 cea mai mare acoperire de teritoriu din tara, acoperire ce astea 4 rețele de acum nu o au la un loc în 2024, ca nu au fost în stare pana acum. Când Zapp (Telemobil) avea telefonie mobila la noi, Connex (Vodafone) și Dialog (Orange) nu erau nici măcar "în fașă". Și bineînțeles ca au trebuit sa vina amatorii aia de la Telekom sa distrugă Zapp-ul, ca asa e la noi, tot ce e bun trebuie vândut și distrus...

Si aceleasi lucruri negative se pot spune si despre Orange, Telekom și Digi, care au aplicatii aproape la fel de slabe. Djingo are acelasi grad de handicap ca si Tobi, toți asistentii aia de la toate companiile sunt doar niște mizerii inutile care mai mult încurcă decât ajuta. Cartelele Prepay se mai si incarca din cand in cand, nu o data pe an cand iti aduci tu aminte. Ca nu ai nevoie de ea si o tii doar ca sa primesti apeluri, asta e partea a doua si nu prea tine. E putin deranjanta treaba cu 90 zile, dar asta este...

Probleme la Vodafone sunt in anumite locatii, iar exact aceleasi probleme sunt si la Orange in anumite locatii. Totul depinde de zone, de locatii si infrastructura aferenta. Diferite probleme de abia de acum se rezolva si acoperirea 5G de abia de acum se dezvolta dupa o perioada cu probleme, iar Orange a cam stagnat, Digi ce mai mișcă ceva. Partea cu postatul pe Facebook este irelevanta, toti posteaza numai tampenii acolo, mai bine nu ar mai posta nimeni nimic. Nu intereseaza pe nimeni rahaturile postate pe social media. Mesaje de tipul spam primesti cel mult o data-de doua ori pe saptamana, in nici un caz 5-10 ori pe zi. Eu nu primesc asa ceva. Rata e ca si la Orange si Telekom, eu avand toate retelele. Vezi ca și Orange iti tot activeaza aiurea lunar Orange Games si tot trebuie dezactivata, mulți se plâng de chestia asta. Si nu e chiar asa de bine pentru Orange in Franta, ca sunt pe pierdere, chiar si in Spania si Romania. Asa de buna treaba fac. Vodafone sunt pe pierdere doar in Spania si Italia, in rest peste tot sunt pe plus...

Hai totusi sa fim corecti si realisti, nu este nimeni perfect, toti au plusuri si minusuri si in nici un caz Orange nu e mai bun decat Vodafone sau invers, sunt aproximativ la fel...

Am intalnit multe zone unde Orange abia merge sau nu merge deloc, la fel cum am intalnit si multe zone unde Vodafone abia merge sau nu merge deloc. La fel si in cazul Telekom si Digi...

Totul este relativ...

Anonim
Neaplicabil

Interesant ar fi daca in comunitate ar fi postate astfel de comentarii gen "turbo vs tot râsul" însă s-ar specifica și zona despre care se vorbeste și nu în general.

Locația exactă și vitezele atinse de toți furnizorii in acea zona ar fi niste date binevenite ce ar putea ajuta și pe ceilalți membri ai comunității.

vladut12am
Cunoscător certificat

Nu sună deloc rău o comparație dintre operatori pe zone.

 

Nu, ar fi o idee buna, de făcut asa. Eu de exemplu dacă aduc niște rezultate Orange din județul Neamț, te iei cu mâinile de cap...

BlackWolf
Senior certificat

Da, asa este, asa ar trebui făcut, dar cam toți pun la general, pentru toată țara, lucru care este total greșit, nu așa merge treaba...

BlackWolf
Senior certificat

Uite, de exemplu, în exterior cam asa merge Orange prin județul Neamț și nu numai:

Screenshot_20230713-181448.png

Screenshot_20230713-181524.png

Screenshot_20230713-181158.png

 

Vodafone merge cam asa:

Screenshot_20230713_183725_org_zwanoo_android_speedtest.jpg

Screenshot_20230713_183607_org_zwanoo_android_speedtest.jpg

Screenshot_20230713_183658_org_zwanoo_android_speedtest.jpg

 

Si Telekom merge cam asa:

Screenshot_20230713-190226.png

Screenshot_20230713-190204.png

Screenshot_20230713-190334.png

 

Deci, despre ce vorbim?!...

Anonim
Neaplicabil

Este foarte bine că avem alternative.

Eu la Digi aveam 2g in interiorul casei in schimb afara era destul de ok între 20-100Mbps.

BlackWolf
Senior certificat

Nah, cam asa de "turbo" e Orange si cam asa de "prost" e Vodafone...

Da, este important sa avem alternative si avem nevoie cam de toate retelele ca sa fie totul cat mai ok. Cand vad cate unii care vin cu prostii, abereaza si pupa in spate cate o retea, ca vai ce smechera e si ce proaste sunt restul, imi vine rau. Si cati sunt inca. Ei nu stiu si nu constientizeaza multe lucruri...

La tine Digi este destul de ok inafara casei, dar in interior, nu prea. Aproximativ la fel este si la mine...

vladut12am
Cunoscător certificat

Cosmorom care în 2005 devenise Cosmote și a preluat rețeaua Zapp în 2009 pentru a oferi servicii în rețeaua 3G a avut la acea vreme cel mai bun semnal dintre toți la prețuri competitive.

În 2005 deja începuse declinul Zapp, din păcate. Apropo de Cosmote, da, aveau preturi excelente pentru ce ofereau, dar cu semnalul, nu știu ce sa zic, cred ca erau pe la coada. Aveam un coleg prin 2014 care avea Telekom personal și tot timpul râdeam de el, ca mai mereu cand era plecat și îl sunam noi, el nu avea semnal, dar pe Vodafone-ul de servici avea. Eu aveam personal doar Orange atunci și Vodafone de servici, iar noi aveam semnal cam peste tot. Buba asta cu semnalul s-a cam rezolvat după ce Telekom a preluat total infrastructura Zapp și a investit în ea, de atunci au semnal în majoritatea locurilor...