anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange dezvolta continuu rețeaua 5G si ajunge la un total de 39 de orașe în Romania (teste reale)

MCostel
Cunoscător

MCostel_0-1717680452263.pngÎn urma adăugării orașului Pitești pe harta zonelor cu acoperire 5G, rețeaua Orange 5G/5G+ ajunge la un total de 39 de orașe din întreaga țară. Printre acestea se numără Arad, Bacău, Baia Mare, Brașov, Brăila, București, Craiova, Cluj-Napoca, Constanța, Galați, Iași, Miercurea Ciuc, Sibiu, Suceava, Oradea, Timișoara și Târgu Mureș, localități din județul Ilfov, stațiuni montane și estivale. Numărul orașelor cu 100% acoperire 5G  a crescut, totodată, constant, acestea fiind Arad, Bacău, Baia Mare, București, Miercurea-Ciuc, Oradea, Satu Mare, Sibiu, Suceava și Târgu Mureș.

 

MCostel_0-1718211558493.png

Prin acest topic as dori sa aflam:

  • Informații generale despre rețeaua 5G
  • Informații despre evoluția comunicațiilor mobile de la 1G până la 5G (ultima versiune aflată în dezvoltare)
  • Informații legate de ce va urma după 5G
  • Vitezele obtinute  in aceste orașe în care Orange a dezvoltat rețeaua 5G.
  • Informații despre dispozitivele ce suporta tehnologia 5G și care va fi evoluția acestora in viitor.

Ar fi utile următoarele informații în prezentarea testelor de viteza 5G:

  • Dispozitivul cu care se realizează testarea
  • Locația cat mai exacta daca se poate
  • Distanta fata de echipamentul Orange daca este cunoscuta.
  • Orice altă informație care poate fi relevanta

De asemenea sunt binevenite:

  • Părerile personale despre vitezele obținute și ce așteptări aveți de la noua tehnologie 5G.
  • Păreri privind necesitatea achiziționării unui telefon ce suporta 5G in momentul de față sau în viitorul apropiat.
  • Orice alte păreri privind acest topic

Membri activi creaza o Comunitate Puternica

#FiiActiv    #Implicate   #Exprimate       

101 Răspunsuri 101

Razvan
#StarMember

Aha, dar pe telefon semnalizează, posibil să dea drumul în curand pe bune, așa au mai fost și în alte zone înainte de lansarea oficială. 

Important este că se lucreaza

MCostel
Cunoscător

Orange prezintă rețeaua Open RAN

 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Am văzut și eu reportajul și mi se pare extrem de interesant. Vom vedea cum va evolua situația și sper să o facă mai repede!

GeorgeS23
Junior

Daca am prepey ce optiune trebuie sa aleg ca sa am 5G ?

vladut12am
Cunoscător certificat

Pe cea de 8 euro.

Există și oferta de 6 euro la prepay Orange.

La 8 euro ar fi mai rentabil trecerea pe yoxo.

 

Salut,

Poți alege opțiunea care include 5G din my Orange.

Cea mai ieftina opțiune este cea de 6 euro

Screenshot_2024-06-20-15-35-20-873_com.orange.contultauorange-edit.jpg

 Intra în aplicația My Orange  altele -optiuni si alege de acolo opțiunea dorita.

De asemenea poți consulta ofertele prepay pe site-ul Orange.

https://www.orange.ro/prepay/ 

Am activat optiunea 6 euro dar nu am semnal 5G

IMG_20240620_173447.jpg

Cum pot să am acces la 5G pe cartela mea prepay?

Pentru a beneficia de experiența 5G, ai nevoie de:

  • un smartphone compatibil din oferta Orange. Pentru terminalele cumpărate din alte magazine, Orange nu garantează accesul la tehnologia 5G+/5G
  • un opțiune activa care să îți ofere acces la acest serviciu. Vezi oferta curentă de opțiuni prepay care oferă acces la 5G+
  • o cartelă SIM compatibilă cu 5G/5G+. Dacă ai deja o cartelă 4G, o poți folosi pe aceasta; nu este necesară schimbarea de SIM
  • să te afli în aria de acoperire 5G+/5G. Vezi aici harta de acoperire

Dacă aceste condiții sunt îndeplinite, poți, apoi să selectezi tipul de rețea în meniu, telefonului tău astfel:

Pentru Android: Setări – Conexiuni – Rețele mobile – Mod rețea - 5G/4G/3G/2G (conectare automata)

Pentru iOS: Configurări – Conexiune celulară – Opțiuni date – Voce și date - 5G activat

Daca îndeplinești toate condițiile de mai sus și nu poți obține acces la 5G va trebui sa contactezi serviciul clienți prin chat sau telefonic și să ceri activarea serviciului 5G.

https://www.orange.ro/contact/ 

In unele cazuri nu se activează 5G automat pentru clienții noi și trebuie contactat serviciul clienți.

Am reusit întrun final se pare că nu avm semnal 5g la interior 

Pe strada sa conectat

Multumesc

Amelie
Explorator

În Bistrița pe când 5G? Digi deja are acoperire 5G în orașul meu

O dată concreta nu se poate da deoarece nu există un plan public oferit de Orange cu privire la dezvoltarea rețelei 5G.

Se încearcă ca până la sfârșitul anului 2026 tehnologia 5G sa devină majoritară in Romania.

 

 

MCostel
Cunoscător

Orange Moldova testează 5G cu viteză de până la 2 Gbps

Vino pe 20, 21 și 22 iunie 2024, de la ora 16:00 la 00:00 în Orășelul Sportiv din scuarul Teatrului Național de Operă și Balet, în Zona Orange, să vezi cu ochii tăi cum zboară Internetul la viteză 5G.

Ce viteză poate ridica adevăratul 5G? Testele noastre în condiții de laborator au arătat o viteză maximă de 2 Gbps. Dar stai să vezi și latența. Vino să testezi.

MCostel_0-1719041786971.png

Mai multe informații aici