anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet fix international in Regatul Unit

Tavi26ms
Începător

Buna comunitate,stiu ca pare aberant,dar nah,am zis sa încerc poate sunt soluții…Locuiesc in Regatul Unit,am televiziune prin satelit,de la Orange,întrebarea mea este dacă exista vreo posibilitate de a avea și internet fix?Multumesc pt eventualele răspunsuri !

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, nu se poate să ai servicii fixe ( în afară de tv satelit , cum ai spus deja că ai) în afară țării de la un operator din România.

Poți folosi in schimb serviciile fixe și mobile de la un provider local! 

Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember

Salutare!

Din păcate, nu se poate să ai servicii fixe ( în afară de tv satelit , cum ai spus deja că ai) în afară țării de la un operator din România.

Poți folosi in schimb serviciile fixe și mobile de la un provider local! 

Succes!

arsradu
#StarMember

Salut Tavi,

Televiziunea este prin satelit. Dar internetul, cel putin cel oferit de Orange, e terestru (cel mult radio, cu un internet 4G).

Deci, din pacate, raspunsul este nu.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salut!

Pe scurt: nu

Pe mediu: este necesara o antena Orange Romania la care sa te conectezi

Pe lung: roaming la serviciile fixe prin SIM nu ofera niciun operator deoarece sincronizeaza cartela cu un stalp pe o anumita raza de adresa la care se doreste utilizarea internetului. Si cum nu ai nicio antena in zona (nici macar la Orange FR nu cred ca prinzi semnal)... ghinion.

@Pololică: Dacă eu am acum semnalul prin OrangeFR... se pune? 😀😀 Deci nici măcar "pe lung"?? Ooofffff....

Trimite-mi un screen shot si modific din FR in RO. Apoi ai motive sa tragei de maneca ... 🤣

:))) Banuiesc ca se referea la ce ziceai mai sus:

"Si cum nu ai nicio antena in zona (nici macar la Orange FR nu cred ca prinzi semnal)... ghinion."

Client Orange

Mi-am dat seama ca la asta se referea (macar sa ciupeasca la semnal o antena Orange).

Screenshot_20230809-125104_One UI Home.jpg

 Ei și acum "aștept" minunea: să transformi FR în RO. 🤣🤣🤣

Un demo facut de baiatul unei foste colege care a venit in vizita pe la noi (graficianul este inca in generala). Daca vrei, pun o vorba buna pentru o calitate mai realista 😉.

PS: evident, toate drepturile sunt [ne]rezervate.

Screenshot_20230809-125104_One UI Home.jpg

arsradu
#StarMember

Da, singura varianta (dar nu e tocmai "fixa", si e departe de o conexiune normala pe fibra), ar fi roaming de pe telefon. Dar asta inseamna telefonul conectat la internet tot timpul, pe post de modem, cu functia hotspot activata (sau prin BT tethering) si nu mai mult de 2 luni, pentru ca intra in politica de utilizare rezonabila. Deci clar nu e o solutie pe termen lung.

Din pacate, nu prea sunt foarte multe variante in cazul asta. Cea mai comoda...ar fi prin achizitionarea serviciilor de la un provider local, dupa cum zicea si Vio. Dar nu stiu daca poti sa-ti faci contract de servicii de genul asta fara cetatenie. Cu atat mai mult cu cat UK-ul nu mai e in UE.

Deci da...din pacate nu sunt prea multe optiuni.

Starlink ar fi o solutie, dar evident nu tine de Orange si nu stiu cum se poate achizitiona. Plus ca din cate stiu, e si destul de scump. Alternativ, daca e cineva de acolo care e dispus sa faca un contract la un provider local, si sa platesti factura in fiecare luna...ar mai fi si asta o idee.

Oricum, cu Orange Romania, in UK, nu prea ai cum sa rezolvi problema.

Client Orange

arsradu
#StarMember

:)))) Sunteti funny amandoi. Flo e in roaming in Franta, Pololica are "pile" la graficieni.

Am facut si eu o incercare, de fun, pe screenshot-ul lui Flo. Nu e cea mai reusita varianta, dar nah, e de fun, nu de pus in rama. :))

arsradu_0-1691590718518.png

 

Client Orange