anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange Tv GO BOX - conectare la PC si instalare aplicatii (am nevoie de Antena Play)

adrian87n
Cunoscător
Salut !
Am doua dispozitive Orange Tv GO BOX si la sectiunea aplicatii, box-ul vine preinstalat doar cu aplicatia Youtube. Deoarece Antena 1 are restrictii la difuzarea programelor, vreau sa mai adaug la sectiunea Aplicatii si sa instalez si aplicatia Antena Play, oare cum conectez tv go box-ul la pc (astfel incat sa fie conectat si detectat corect) , am incercat cu HDMI si cu fir de net si cu usb dar nimic.. nici o miscare. va rog ajutati-ma cum sa imi rezolv problema , astfel incat de pe tv go box sa ma uit la grila de programe, la Youtube... si bineinteles pe Antena Play la postul Antena 1.. (aceasta situatie este deoarece momentan unde locuiesc nu avem fibra , deoarece este blocul nou si inca nu suntem conectati la net si tv, iar de antena satelit nici nu poate fi vorba.
Intrebare este : cum conectez tv go box-ul la pc si cum instalez aplicatia Antena Play pe box ?
cu deosebite multumiri.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
"Orange tv go BOX, conectare la PC si instalare pe TV GO BOX si alte aplicatii (am nevoie de Antena Play)" - Orange TV GO Box NU se poate conecta la PC. Exista platforma tvgo.orange.ro accesibila din browser + aplicatiile dedicate de Android, iOS si Smart TV. - Exista separat aplicatia si implicit platforma Antena Play, fara a depinde de un operator anume. - Orange TV GO Box se poate conecta la un TV sau monitor extern prin portul HDMI. In alta ordine de idei cred ca erai mai castigat daca alegeai un mediabox veritabil, motorizat de android in detrimentul acelui TV Box care este extrem, extrem de limitat din toate punctele de vedere. Sau macar un Chromecast prin intermediul caruia sa faci Screen Mirroring. Pe un mediabox cu android poti avea atat Orange TV Go, cat si Telekom TV, RDS, Voyo, Antena Play, HBO GO, Netflix. Amazon Prime, Disney+, etc. Cat priveste adaugarea de noi aplicatii in TV Box, am spus-o si eu aici https://comunitate.orange.ro/questions/2436839-review-orange-tv-box-go-arunci-50-euro-tigaie in urma cu 4 luni aceste aspecte, iar toata treaba a ramas in faza de "am transmis colegilor din departamentul abilitat".

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

RafaHelper
#StarMember
Salut @adrian87n , ‏‏‎ ‎ Din pacate acest dispozitiv nu poate fi conectat la PC si nu pot fi instalate aplicatii aditionale. Poti activa optiunea Antena Play pentru a avea acces la Antena Play de pe acest dispozitiv, adica Orange Tv Go Box. Mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/servicii-fixe/tv/orange-tv-go/optiuni-orange-tv-go/

adrian87n
Cunoscător
Rafa nu ti-am inteles raspunsul, zici ca sa ma uit la Antena 1 pe Antena Play pe laptop,nu? era mai comod ca la aplicatii BOX-ul sa aiba si Antena Play preinstalata, deoarece la optiuni de tv de activare au si antena play.. da cred ca tot asa din pacate o sa ma uit in continuare la Antena Play pe laptop..

RafaHelper
#StarMember
@adrian87n, daca vei activa optiunea Antena Play pe contul tau Orange tv go, vei putea ulterior sa vizionezi canalele incluse prin Orange tv go box. ‏‏‎ ‎ - Opțiunea Antena Play Poți urmări 6 canale TV LIVE si 3 canale exclusive, conținut exclusiv pentru abonați, concerte și o arhivă de mii de emisiuni. Ai 1 GB trafic de internet inclus 2,48 €/lună (TVA inclus)* *dacă ești abonat Orange ‏‏‎ ‎ - Cum activez o opțiune Orange TV Go? De pe calculator: autentifică-te pe tvgo.orange.ro cu datele contului Orange creat cu numărul tău de telefon și activează din secțiunea "conținutul tău" opțiunea Orange TV Go pe care o dorești. ‏‏‎ ‎ Din aplicația Orange TV Go: autentifică-te în aplicația Orange TV Go disponibilă în App Store sau Google Play cu datele contului Orange creat cu numărul tău de telefon. Dacă vrei să urmărești conținut disponibil doar într-o anumită opțiune Orange TV Go, la selectarea acestuia vei fi redirecționat automat către o nouă pagină, unde vei putea alege oferta dorită. ‏‏‎ ‎ Prin apel la 300, Serviciul Clienți. ‏‏‎ ‎ În magazinele Orange. ‏‏‎ ‎ Prin SMS la 321, folosind cuvântul cheie aferent opțiunii dorite. ‏‏‎ ‎ Daca nu este clar sau mai ai alte intrebari te asteptam cu un nou raspuns. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
"Orange tv go BOX, conectare la PC si instalare pe TV GO BOX si alte aplicatii (am nevoie de Antena Play)" - Orange TV GO Box NU se poate conecta la PC. Exista platforma tvgo.orange.ro accesibila din browser + aplicatiile dedicate de Android, iOS si Smart TV. - Exista separat aplicatia si implicit platforma Antena Play, fara a depinde de un operator anume. - Orange TV GO Box se poate conecta la un TV sau monitor extern prin portul HDMI. In alta ordine de idei cred ca erai mai castigat daca alegeai un mediabox veritabil, motorizat de android in detrimentul acelui TV Box care este extrem, extrem de limitat din toate punctele de vedere. Sau macar un Chromecast prin intermediul caruia sa faci Screen Mirroring. Pe un mediabox cu android poti avea atat Orange TV Go, cat si Telekom TV, RDS, Voyo, Antena Play, HBO GO, Netflix. Amazon Prime, Disney+, etc. Cat priveste adaugarea de noi aplicatii in TV Box, am spus-o si eu aici https://comunitate.orange.ro/questions/2436839-review-orange-tv-box-go-arunci-50-euro-tigaie in urma cu 4 luni aceste aspecte, iar toata treaba a ramas in faza de "am transmis colegilor din departamentul abilitat".

adrian87n
Cunoscător
Salut Rafa, am deja activata optiunea Antena Play in contul meu, insa pe TV GO BOX nu pot vizualiza antena 1, deoarece are restrictii in anumite intervale , adica mai tot timpul scrie pe ecran asa: (pun urmatorul raspuns cu poze de pe telefon)

adrian87n
Cunoscător
Poze la TV GO box cu antena 1 (și tvr1 și multe alte programe) cu restricții în difuzare

adrian87n
Cunoscător
FaraunID super tare ideea de mediabox, din pacate nu stiam de media box, si asa ca am luat de la orange acest tv go box. e ok nu pot sa zic, dar intradevar din ce am citit ce ai scris tu, acel mediabox era ce imi trebuie mie (pana cand va veni fibra optica (fibra sper sa fie de la orange- in acest sens, noi asociatia , suntem in proces de a face o petitie/solicitare cu semnaturi si sa o trimitem la Orange) in Loc. Baciu, Jud. Cluj. Super ideea cu mediabox, sa vad si preturile ca sa nu fie exagerate, acu, cu ideea de mediabox , sincer chiar nu stiu ce sa fac cu aceste doua boxuri care le-am luat cu puncte si ceva diferenta in numerar. (credeam inainte sa le cumpat ca acest box are si antena play ) dar m-am inselat. nu era o problema ca o instalam eu, asta daca box-ul conectat la usb/hdmi la pc era si detectat, insa nimic. o sa vad cum fac. ma uit la Antena 1 de pe telefon din aplicatia lor Antena Play. si la restu programelor din tv go box.. (macar partea buna e cum nici nu avea semnal, nu am pus antena satelit sa mai sparg si fatada ) Super ideea cu mediabox. pacat ca acum am deja aceste box-uri (bucatarie si dormitor).. Multumesc de idei stimati domni si domnisoare. Chiar ca aici in comunitate afli tot ce trebuie .. iar chromecast e...hm.. 😞 nu-s asa incantat , ca am si din ala da nu e deloc wow, ba chiar acel chromecast m-a cam dezamagit putin.. mai mult imi place box-ul..sa nu stau tot pe telefon sa click-uiesc , asa dau din telecomanda de la box si vad aproape toate programele. mediabox-urile au niste preturi.. putin mai piperate.. raman cu tv box-ul. speram ca sa pot instala antena play pe cutiuta asta mica si simpatica, dar asa cam limitata.. trebuia clientul lasat sa isi mai instaleze aplicatii pe box.. parerea mea.. Toata stima mea tuturor voua , Adrian N.

RafaHelper
#StarMember
@adrian87n, eu cred ca optiunea Antena Play nu functioneaza corect pe contul tau. Ne poti arata o poza cu sectiunea Antena Play din interfata Orange tv go box?

adrian87n
Cunoscător
Rafa asta zic de la inceput ca tv go box-ul meu nu are antena play, asta e ceea ce eu vreau, ca tv go box-ul meu sa aiba si antena play, aplicatie care lipseste. Antena play pe contul meu e 6 luni gratuita si ca sa o folosesc intru in contul meu Antena Play si acolo vad Antena 1

RafaHelper
#StarMember
@adrian87n, nu vorbesc de aplicația Antena Play, uita de ea, nu se poate :)) Eu te intrebam de secțiunea Antena Play din Orange tv Go. Eu nu am acel BOX dar pe telefon sau pe desktop cand intru in aplicație apare ca in screenshot, sectiunea Antena Play. Aici ar trebui sa iti apara un numar de 10 canale live si alt continut exclusiv. Imi poti arata această secțiune in meniul box-ului?

FaraUnID
Campion certificat
@rafa.helper Pe acel TV BOX GO comercializat de Orange, cu exceptia aplicatie dedicate Orange TV GO, utilizatorul mai are dispozitie doar aplicatia Youtube pentru Smart TV si atat. Practic nu poti instala absolut nimic si nu ai nici cel mai mic control asupra ei. Spre deosebire de varianta web sau varianta de smartphone a aplicatie TV Go, versiunea de pe BOX nu ofera acces la Antena Play, Voyo sau orice altceva. @adrian87n Uite un exemplu de Smart TV Box putin mai scump (dar nu foarte mult) decat cel de la Orange, dar net superior din toate punctele de vedere https://techstar.ro/7671-smart-tv-box-mini-pc-techstar-hk1-rbox-android-10-4gb-32gb-rom-4k-hdr-wifi-5ghz-spdif-av-rk3318.html - 4GB RAM - 32GB ROM - Android 10 - Google Play Store - USB - Card Memorie - HDR Daca esti tentat foloseste codul "facebook10" pentru o extrareducere de 10% din pretul afisat.

RafaHelper
#StarMember
@FaraUnID asta explica tot, eu credeam ca exista in MENIU sectiunea Antena Play si Voyo. In cazul acesta, chiar nu te ajuta cu nimic acel box.

FaraUnID
Campion certificat
Tocmai din aceste considerente am spus, pe topicul dedicat, faptul ca este o tigaie pentru care Orange cere 250 lei pret de referinta. Orange TV Box Go este un produs extrem de limitat si extrem, extrem de prost optimizat. Spre exemplu: - Utilizatorii prepay nu pot activa optiuni Orange TV Go nici cu plata prin SMS, nici cu plata prin intermediul unui card bancar si sunt limitati strict la numarul de canale oferite in mod gratuit; - Daca un abonat Orange are activat Netflix, HBO GO, Voyo, Antena Play acestea nu exista in TV Box Go;

Ilie_Marius
Începător
Buna Seara Doresc Sa intru în Aplicatia Orange tv Go