anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Intrebare stalp Telekom - posibil in curand sa se prabuseasca

Cristian98
Junior

Salut, am o intrebare. Am stalp de la telekom in fata casei si este foarte inclinat spre casa, posibil in curand sa se prabuseasca si sa produca pagube, deoarece acum 2 saptamani s-au scos firele care erau la fiecare stalp si din vecini si nu mai prea are ce sa-l sustina. Am inteles ca mai nou cum a preluat orange actiunile de la telekom, trebuie sa apelez la ei, ma puteti sfatui ce as putea sa fac

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Fă câteva poze și faci o sesizare din secțiunea Contact:

https://www.orange.ro/contact/

Sau tot de acolo încerci să discuți cu Djingo !

Eu am sesizat zilele trecute unor angajați din teren o problemă similară.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember

Salutare!

Fă câteva poze și faci o sesizare din secțiunea Contact:

https://www.orange.ro/contact/

Sau tot de acolo încerci să discuți cu Djingo !

Eu am sesizat zilele trecute unor angajați din teren o problemă similară.

arsradu
#StarMember

Orange a preluat serviciile fixe. Pentru serviciile de voce mobila trebuie sa te adresezi Telekom-ului. 

Client Orange

De acolo m-au trimis la orange di de la orange au zis ca ei n-au habar de asa ceva, sa ma adresez la primarie

Corect, pentru că rețeaua este a primăriei. Operatorii de servicii sunt doar simpli gestionari ai rețelei, care este doar utilizată de operator, nicidecum schimbată /demolată.

FLo1
#StarMember

@Cristian98: Te rog să adaugi aici o poză cu stâlpul respectiv. Ești sigur că nu e un stâlp de la rețeaua electrică? Eu cred că nu e un stâlp nici al Telekom și nici al Orange. 

Pe de altă parte, poate fi un stâlp parte dintr-o rețea care urmează să fie demolată, motiv pentru care a fost într-o primă etapă decuplată rețeaua veche.

Se poate inchide, am reusit sa iau legatura cu cei de la orange si o sa trimita o echipa.

Da, este tipică unei rețele clasice, folosită pentru telefonia fixă acum 30 de ani. De aici motivul acestei neclarități.  Mare parte a acestor rețele au fost dezafectate și schimbate. 

Curiozitate: stâlpul este izolat sau este parte dintr-o rețea cu mai mulți stâlpi similari?

Este parte dintr-o retea, ca inainte erau puse firele pe el, acum ceva timp le-au mutat pe alti stalpi.

Mulțumesc. Și bănuiesc că au făcut noile conexiuni din niște cutii de conexiuni, regăsite pe noii stâlpi, probabil de beton.

Vechea rețea urmează a fi dezafectată treptat: mai întâi căblăraia, iar apoi vor veni și pentru stâlpi. La aceștia e nevoie de alte utilaje, atât pentru transport cât și pentru manoperă (scoatere din fundație și readucere teren la forma inițială).