anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

România a ajuns pe locul 3 din coadă in Europa la viteză net fix și mobil

Anonim
Neaplicabil

România a ajuns pe locul 3 din coadă in Europa la viteză net fix și mobil, după Turcia și Bulgaria. 

Operatorii o țin pe-a lor, că totul este în parametri.

https://www.stiripesurse.ro/rasturnare-de-situatie-viteza-internetului-din-romania-printre-cele-mai-...

26 Răspunsuri 26

Anonim
Neaplicabil

Chiar daca Romania nu mai ocupa locurile fruntașe la viteza sta destul de bine având în vedere și preturile practicate.

internetspeed-23.jpg

Anonim
Neaplicabil

Ne mulțumim cu puțin. 2 Mb/s viteză date mobile, în majoritatea zonelor, nu este satisfăcător indiferent de preț. Ce depășește 2-3 Mb/s reprezintă excepții.

Anonim
Neaplicabil

Nu știu despre cazul tau particular

Eu am viteze de 1 GB la Orange mobil și la Digi fix am vitezele promise.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Banuiesc ca se refera in principal la datele mobile. Si….acolo e discutabil. Pentru ca depinde mult de zona. Pe urban, in general se prind viteze bune, mai ales ca acum avem si 5G. Pe rural…da, vitezele sunt in general modeste.

Client Orange

Depinde si ce inseamna acel rural. Facut teste in Bucuresti (acasa) si orasul Magurele ("acasa" la socru, la garsoniera lui cu usa in tavan):

  • acasa (in parcare, deci aer liber): Orange 30-40Mbps, Digi 150Mbps
  • la socru (Magurele, in camp): Orange 180Mbps, Digi 10-15Mbps.

Concluziile sunt la libera alegere

Anonim
Neaplicabil

Nu avem cum sa concurăm la nivel global cu preturile astea dar având în vedere că avem locația în Europa de Est stam destul de bine locul 2.

Anonim
Neaplicabil

Asta cu locul 2 este propagandă. Real, așa cum spun și măsurătorile de la Google, este locul 2 dar din coadă. Mai prost ca la noi este doar în Bulgaria, dacă ne referim la Europa de Est. 

Nu a trecut mult timp de când un politician european spunea că este rușinos ca în România să fie viteze mai mari ca în occident. A trecut și asta. Am ajuns acolo unde ne este locul, și văd că unii sunt chiar mulțumiți. Ne merităm soarta.

Anonim
Neaplicabil

Dacă vrei viteze mari in zonele rurale vei avea mult de așteptat.

Locurile ocupate la care te referi sunt viteze medii ale internetului.

Romania va putea urca in clasament odată cu implementarea tehnologiei 5G.

Totul se rezuma la cerere/oferta având în vedere și costul/profitul.

Anonim
Neaplicabil

Legat de zone rurale, în MUNICIPIUL de domiciliu, Arad, am avut abonament Orange, viteză date mobile între 0,07 și 3 Mb/s. Merg mult prin țară și pentru serviciu depind de date mobile. În majoritatea zonelor, Orange, Digi și Vodafone au viteze până în 10 Mb/s. Sunt locuri, rare, unde vitezele sunt decente. Postarea mea și articolul se referă la viteza medie.

Anonim
Neaplicabil

Cum motivezi operatorii să îți îmbunătățească viteza?

Anonim
Neaplicabil

În niciun caz pupându-i în spate pe provideri spunându-le că suntem mulțumiți cu resturile de la masa bogaților, că suntem mulțumiți că pe arii mici avem viteze decente.

Cum în alte state nu-și permit să-și bată joc de clienți? 

Anonim
Neaplicabil

Înțeleg că ești supărat dar fiecare vorbește având propria experiență.

Un răspuns la întrebare ar fi fost:

Punând în evidență astfel de articole.

Anonim
Neaplicabil

Cineva trebuie să renunțe la acest dialog al surzilor. Eu renunț.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Da, in ultimii ani, operatorii cam bat pasul pe loc cu extinderea acoperirii mobile și asta se vede și in clasamente. Dacă în trecut, când se apucau de extins 3g sau 4g, o făceau pe suprafețe extinse din țară și reușeau să acopere 50-60 la sută din populație în 1-2 ani, acum , cu 5g-ul e mult mai greu, pentru că nu se mai pot folosi echipamente Huawei, care sunt mai ieftine. Deci este o tehnologie mult mai scumpă și nu prea se înghesuie nimeni să cheltuiască enorm.

Cam așa stau lucrurile!