anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange România lansează tehnologia 5G+!

vladut12am
Cunoscător certificat

Sunt super entuziasmat să vin cu această veste foarte bună.

Înainte de publicarea acestui spot publicitar, azi, am citit pe Softpedia zvonuri care afirmă faptul că începând de mâine, 15.06.2023, rețeaua 5G ar putea fi disponibilă și în Satu Mare.

În plus, odată cu extinderea acoperirii 5G în Satu Mare, va fi lansată și tehnologia 5G+.

Sper ca aceasta să fie de bun augur pentru toți.

Linkul cu spotul publicitar: https://www.youtube.com/watch?v=mdATe-fRUMY

1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

A apărut și marketingul pe site: https://www.orange.ro/tehnologii/5g/

Tehnologia 5G+ este disponibilă în aproape toate orașele acoperite cu 5G, mai puțin în Miercurea Ciuc.

5G+ este o evoluție a rețelei 5G. În acoperirea 5G+ viteza maximă estimată este de 1500 Mbps, iar în acoperirea 5G viteza maximă estimată este de 500 Mbps.

Diferența dintre cele două tipuri de acoperire este dată de combinația de frecvențe și resurse tehnice specifice fiecărei zone.

Vizualizare soluţie în postul original

99 Răspunsuri 99

Nu are nicio treabă radio antena cu omul, omul nu este telefon omul nu este tabletă omul nu este laptop

Ar fi frumos sa ne respectam dar asa este in Romania....

Ai vreo dovada in aceasta privinta manualul de implementarea antenelor 5G ?

Doamne, ce salată de termeni și noțiuni...

5G nu este o frecvență radio, este mod de "codare" a informației peste purtătoarea radio.

Undele radio sunt radiații electromagnetice neionizante, exact ca și căldura, care este radiație infraroșie. Folosind căldura ca exemplu: nu prezintă niciun pericol pentru sănătate, dar în cantități prea mari provoacă leziuni, dar dacă te îndepărtezi puțin de sursa de căldură, ești în siguranță (asta este scăderea intensității radiației cu pătratul distanței)

Exact aceleași legi ale fizicii se aplică și în cazul emisiilor radio, de orice fel. Acesta este motivul pentru care există normele SAR, telefonul are o putere de emisie maximă reglementată

Concluzie: dacă unele radio ar fi făcut rău, am fi știut asta de mult, nu era nevoie sa vină 5G

Marconi nu s-a îmbolnăvit descoperind unele radio, in schimb Marie Curie da, când a descoperit radiațiile ionizante

ai vreo dovada in aceasta privinta...

eu am dovedit cu ceva oficial chiar de la Orange

Nu ai dovedit nimic. Ai făcut o salată de termeni și ai scos lucruri din context

O sa fac o comparație cu un cablu de rețea prin care prinzi viteze apropiate de maximul teoretic, pentru că prin acel cablu nu mai trec și alte semnale în afara de cel util. In cazul transmisiilor 5G, nu doar că nu ești niciodată singur pe celulă, dar există și alte emisii radio și surse de perturbare electromagnetica care scad eficienta transmisiei radio. E ca atunci când vorbești cu cineva într-o cameră vs când mai sunt și alte persoane in jur, plus că vă aflați și afară.

Așa și în cazul 5G. Da, viteza aia se poate obține dacă ești doar tu și antena, drept dovadă chiar faptul că am reușit să obțin 75% din maximul teoretic, în condițiile în care eram într-o zonă foarte aglomerată

Am vorbit cu cineva ca le-a instalat 5G la orange si mi-a spus cand au test ei prima oara au ajuns la 1500Mbps, doar cu un echipament special, si daca ne gandim asta e acum ceva ani buni, si Orange abia acum zic ca vom avea asemena viteza

1000004614.jpg

1000004616.jpg

Salutare, în casă am făcut teste de viteză Orange 5G Am făcut ceva modificări la APN vedeți în poză mă refer la purtător taie 3G ul și merge bine 5G

1000004618.jpg

1000004617.jpg

Acum am făcut texte de viteză și afară

1000004620.jpg

1000004619.jpg

Salut,cu samsung a54 5G am făcut test viteza de Internet Orange 5G

1000000529.jpg