anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange România lansează tehnologia 5G+!

vladut12am
Cunoscător certificat

Sunt super entuziasmat să vin cu această veste foarte bună.

Înainte de publicarea acestui spot publicitar, azi, am citit pe Softpedia zvonuri care afirmă faptul că începând de mâine, 15.06.2023, rețeaua 5G ar putea fi disponibilă și în Satu Mare.

În plus, odată cu extinderea acoperirii 5G în Satu Mare, va fi lansată și tehnologia 5G+.

Sper ca aceasta să fie de bun augur pentru toți.

Linkul cu spotul publicitar: https://www.youtube.com/watch?v=mdATe-fRUMY

1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

A apărut și marketingul pe site: https://www.orange.ro/tehnologii/5g/

Tehnologia 5G+ este disponibilă în aproape toate orașele acoperite cu 5G, mai puțin în Miercurea Ciuc.

5G+ este o evoluție a rețelei 5G. În acoperirea 5G+ viteza maximă estimată este de 1500 Mbps, iar în acoperirea 5G viteza maximă estimată este de 500 Mbps.

Diferența dintre cele două tipuri de acoperire este dată de combinația de frecvențe și resurse tehnice specifice fiecărei zone.

Vizualizare soluţie în postul original

99 Răspunsuri 99

Waw... Nici pe WiFi nu ai asa ceva, in foarte multe cazuri. :))

Client Orange

Eu doar aici am prins asemenea viteze, la Piata Presei in langa Herastrau in statie autobuz, desigur nu am vazut iconita de 5G+ doar 5G, ar trb sa avem 5G+ in viitor sau este in functie de fiecare device ?

https://www.speedtest.net/my-result/a/9381735667

vladut12am
Cunoscător certificat

5G+ este doar la nivel de marketing.

În realitate, nu există.

Așadar, nu vei vedea pe nicăieri iconița 5G+ pe telefon.

Așa zisul 5G+ nu este altceva decât banda n78 care poate atinge cel mult 1500 Mbps pe download, iar 5G este banda n1 care poate atinge cel mult 500 Mbps pe download.

Swirl_111
Junior entuziast

În Iași și cu semnal full prinzi pana în 700 mbps

Se prinde si 1000+ in Iasi

mai rar, dar se prinde :))

1000000529.jpg

 Salutare viteza pe care am obținut în Arad

arsradu
#StarMember

Frumos! 🙂

Intre timp, cam asa arata situatia in alte zone (rurale, ce-i drept) ale tarii. 3G. Testul nici macar nu incepe.

arsradu_0-1686820600728.jpeg

 

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

Eu în zonă rurală, ce-i drept cam la limita zonei metropolitane, am 5G dar tot mai bine merge pe 4G+

Screenshot_20230706_000541_Speedtest.jpg

 Test făcut acum, în parc, în București, cu două linii de semnal.

Muchalucha
Explorator entuziast

Ideea este ca in Bucuresti Orange are scapari pentru ca nu are acoperire 5G de 100%. Tocmai m-am aflat in Amzei si vitezele sunt jalnice. Din cate citesc ne obliga la a cumpara telefonele de la ei si la ce oferte au, nu ne ramane decat sa cumparam din alte parti. Sper sa isi puna in ordine 5G+ si sa lase bufeurile ca un iPhone nu tine de magazinul de unde-l cumperi. 

IMG_2872.jpeg

au probleme serioase la support, zic ca toate telefoanele de la ei sunt ok restul nu...o mare prostie

da am vazut si eu ca in Bucuresti sunt multe probleme cu 5G adica nu sunt vitezele promise...mai este si capitala daca nici aici unde ?

laurlau
Începător

salutare!

trebuie sa fac ceva special pe al meu salsung galaxy fold 4 pentru a beneficia de 5g+? am verificat abonamentul si 5g+ este activ. multumesc.

Daca principiul e acelasi ca la 4G+ (mai exact carrier aggregation) nu prea ai ce sa modifici din telefon. Trebuie doar sa fie suficiente benzi in zona respectiva pentru ca telefonul sa poata face agregarea.

Daca pe alt telefon functioneaza treaba asta, ceea ce ar insemna ca exista 2CA/3CA in zona respectiva, e posibil sa ai nevoie de un update de soft de la Samsung.

Client Orange

Nu, nimic, ar trebui să funcționeze!