anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Atenție Orange, Vodafone vine tare din urmă!

BlackWolf
Senior certificat

Salutare!

Atenție, Orange, se pare că după o lungă perioada de letargie, după ce lucrurile au început sa se așeze în curtea lor și după ce și-au ales în sfârșit un furnizor de echipamente, Vodafone a început sa se trezească!

Abia acum începe adevărata concurenta Orange-Vodafone, câștigători fiind clienții. Viitorul arată bine. Pana acum Orange nu avea rival pe partea de 5G, Digi si Telekom fiind doar niște glume. Vodafone încep sa își arate adevăratul potential, iar rețeaua cu primele echipamente Ericsson arata destul de bine. Au început tare cu înlocuirea echipamentelor, investițiile în rețea și dezvoltarea acesteia pe partea de 5G și 4G...

Orange începe ușor, ușor să nu mai aibă chiar cea mai buna rețea 5G din România, asa ca ar fi bine sa nu se plafoneze, sa continue cu investițiile în rețea, sa nu mai mărească preturile, sa se poarte frumos cu clienții și sa nu ii mai alunge, ca Vodafone abia le așteaptă clienții nemulțumiți...

Așa arată primele rezultate:

FB_IMG_1710294309499.jpg

Update: Îmi cer scuze, am luat și eu teapa la rândul meu cu speedtest-ul asta de pe grupurile de Facebook, nu am avut intenția de a împrăștia fake news! Am incercat, dar nu am putut verifica nici id-ul testului, pentru ca nu am cont speedtest premium. Se pare ca nu avem deocamdată viteza asta în România, este în Germania, dar oricum o vom avea în curând și măcar avem o idee cum va arata și la noi...

Screenshot_20240314_043800.jpg

1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat

Îmi cer scuze, am luat și eu teapa la rândul meu cu speedtest-ul asta de pe grupurile de Facebook, nu am avut intenția de a împrăștia fake news! Am incercat, dar nu am putut verifica nici id-ul testului, pentru ca nu am cont speedtest premium. Se pare ca nu avem deocamdată viteza asta în România, este în Germania, dar oricum o vom avea în curând și măcar avem o idee cum va arata și la noi...

Screenshot_20240314_043800.jpg

Si vis-a-vis de Softpedia, acolo ar trebui sa faca cineva moderare. E plin de "experți" care le știu ei pe toate și scriu numai prostii, e plin de atacuri la persoana, limbaj, comportament și atitudine care lasă de dorit din partea utilizatorilor...

Vizualizare soluţie în postul original

63 Răspunsuri 63

Pentru 90% din utilizare, vitezele 3G (H+ mai precis) sunt arhisuficiente. Problema se pune in momentul in care capacitatea celulelor este la limita maxima. Pentru moment, nu se simte prea mult nevoia pentru 5G, dar, asa cum a fost cu 4G, se va trece treptat spre noile tehnologii si viteze.

Asa este, deocamdată nu este nevoie de 5G pe telefoane, este inutil, 4G este deajuns, dar trebuie sa fie și bun. 5G este bun de exemplu pentru routere 5G la care conectezi laptop-uri, PC-uri și alte device-uri. Infrastructura 5G oricum la noi nu prea e, stam foarte rau la capitolul asta, e jalnica. Avem 5G în vreo 10 orașe și acolo doar prin centru și pe langa...

Tehnologia oricum evoluează, vedem ce va mai fi...

Asa cum omul evolueaza (ca fiinta bioilogica), asa si cu tehnologia. Sincer, as face o prioritizare a conexiunilor fixe (internetul fix prin SIM) spre noile tehnologii (evident, in zonele unde inca nu este fibra) pentru a putea beneficia de viteze cat mai apropiate de ce ofera fibra.

Sincer, as prefera viteze constante pe la 100-150Mbps peste tot decat varfuri de 180-300Mbps si "gropi" de 5-10Mbps la distante de 2-3 km distanta. Stiu, ma uit la un ideal, dar...

Corect, asa este. Oricum, 5G-ul tot e bun, ca daca mai evolueaza va ajunge la un moment-dat sa poata inlocui fibra optica cu succes, ceea ce inca nu este cazul. Dar macar este o alternativa pentru viteze mari la routere in zonele unde nu este fibra optica sau infrastructura este cu probleme. Si da, ideal este sa fie totul cat mai stabil, dar din pacate nu prea avem norocul asta, toate retelele noastre sunt cu "gropi"...