Viteza Internet wifi

Iulg
Junior
Salut, internetul mobil oferit prin abonament că fiind nelimitat merge la maxim tot timpul sau ii scade viteza după o vreme?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
La acel net fix 4g, ai internet nelimitat, fără limită de GB, așa cum spuneam. Și eu am unul de ceva timp (de vreo 3 ani este nelimitat) și l-am folosit destul de mult, ajungând și la peste 1 TB, pentru că îl foloseam pentru streaming video 4k. Deci din punctul acesta de vedere, nu este nicio problemă! Te sfătuiesc însă să-l testezi sau eventual să-l iei online, ca în caz că nu se ridică la înălțimea așteptărilor, să îl poți returna în termenul legal de 14 zile. Și poți să ceri routerul Huawei B 535, care este destul de bun în comparație cu altele oferite de către operator. https://www.orange.ro/abonamente/orange-net-4g/ Dacă alegi o variantă mobilă, adică să-l poți folosi și în deplasare, recomand abonamentul Smart 15: https://www.orange.ro/abonamente/ La acesta va trebui să cumperi un router, adică tot un Huawei B 535 (momentan nu este în stoc în Mgazinul online), dar sigur îl găsești la alte magazine Orange: https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-b535-4g-plus-flybox Sau acesta, care nu este nici el momentan în magazinul online, dar care suportă și 5g și este destul de scump: https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-h122_373-pro2-flybox-5g-white

12 Răspunsuri 12

mihai_13
Maestru
teoretic nu este o limita -poti consuma 10GB sau 1TB la aceiasi viteza - dar in functie de zona in care te afli si pe ce tip de celula esti conectat sau indoor sau outdoor viteza variaza ...

RafaHelper
#StarMember
Salut @Iulg, ‏‏‎ ‎ Daca ai un abonament de telefonie mobila sau internet mobil pentru care exista mențiunea de internet nelimitat sau trafic nelimitat trebuie sa știi ca in tara traficul este nelimitat si nu se contorizează. ‏‏‎ ‎ In caz ca vrei sa folosești internetul in afara tarii, exista o limita de trafic pentru fiecare tip de abonament ce poate fi folosit in roaming, astfel: - Smart 15 - Limita maximă de consum in roaming din abonament și bonusuri este de 8.40 GB - Smart Plus 20 - Limita maximă de consum in roaming din abonament și bonusuri este de 11.20 GB - Smart Plus 25 - Limita maximă de consum in roaming din abonament și bonusuri este de 14 GB - Abonamentul Net5G 15 - Limita maximă de consum in roaming din abonament și bonusuri este de 8.40 GB ‏‏‎ ‎ Ce trebuie sa știi despre viteza internetului: Abonamentele Smart 15, Smart Plus 20, Smart Plus 25 si Net5G 15 beneficiază de trafic de internet inclus valabil și în rețeaua 5G, dacă ai un telefon, tableta sau un modem compatibil. Viteza maximă estimată de transfer în rețeaua 5G este de 1200 Mbps pentru download și 100 Mbps pentru upload. Viteza maximă estimată de transfer 5G/4G+/3G+ este de 1200/355,6/38,04 Mbps pentru download și 100/47,5/5,04 Mbps pentru upload și este calculată în conformitate cu prevederile Regulamentului UE 2015/2120 și ale Ghidului Organismului Autorităților Europene de Reglementare în Domeniul Comunicațiilor BOR(16) 127/2016. Viteza promovată este egală cu cea maximă estimată. Datorită unor limitări tehnice în afara controlului Orange România activarea serviciilor de tip VPN sau care cripteaza traficul de date/ascund adresa IP a dispozitivului folosit (incluse în sistemul de operare al dispozitivului sau aplicații dedicate) poate afecta viteza de transfer și traficul de internet. În acest caz, traficul de internet care ar trebui să fie gratuit va fi scăzut din resursele disponibile sau tarifat. ‏‏‎ ‎ Mai exista si un abonament de internet fix Fix Net 4G 10 cu trafic nelimitat 4G. De această ofertă se poate benefica pe un număr maxim de 3 abonamente. Oferta se poate activa doar până la 17 ianuarie 2022, iar traficul nelimitat va fi disponibil cât timp abonamentul de internet activat va fi păstrat în condițiile în care a fost achiziționat. Orice modificare asupra abonamentului va atrage pierderea promoției. ‏‏‎ ‎ Daca te-a ajutat acest răspuns sau oricare altu oferit de colegii mei nu uita sa apeși ❤ sau sa il marchezi ca soluție.

delfinas
#StarMember
Iulg , tu te referi la netul mobil de pe telefon/tableta sau internet fix prin router 4G? La ce wi fi te referi?

Vio73
#StarMember
Salutare! La Orange, dacă ai internet nelimitat, e nelimitat pe bune, fără o limită de GB , după care să scadă. Sigur, vitezele variază în funcție de capacitatea rețelei din zonă, de numărul utilizatorilor, de unde îl utilizezi ( indoor sau outdoor), de tehnologia folosită ( 3g/ 4g/4g+, 5g), etc. Deci aici nu e cu porția la nelimitat, după care scad vitezele. Dacă te referi strict la cel 4g pentru acasă, este nelimitat pe bune, doar că nu trebuie să ieși dintr-o anumită arie (zonă) acoperită de o anumită antenă, pentru că serviciul se va reseta și nu va mai funcționa decât după ce suni la Serviciul Clienți. De aceea se și numește ,,net fix 4g". Succes!

teacher_
#StarMember
Salut! O fi el nelimitat și cu viteza mare, dar dacă te deplasezi într-o zonă cu semnal deficitar, tot slab o sa îți meargă. Și eu am un Air Net 4G, dar în afara localităților merge destul de prost. Nu e din cauza că se consuma resursele, ci doar că nu este semnal foarte bun.

Haptic
Explorator entuziast
Viteza maximă estimată de transfer în rețeaua 5G este de 1200 Mbps pentru download și 100 Mbps pentru upload care poate varia in functie de aria de acoperire.

Iulg
Junior
Mulțumesc pentru răspunsuri, in zona in care locuim este semnal bun, vreau să găsesc o soluție pentru a avea internet deoarece in zona nu este acoperire prin cablu.

delfinas
#StarMember
Cu placere!!! Deci cauti o solutie pt a avea net "fix", pe care sa-l folosesti pe mai multe dispozitive. Ar fi routerul 4G, dar cel oferit de Orange nu prea face fata, se plang mai multi de el. O solutie de avarie ar fi un hotspot pe telefon, ofera semnal mai bun decat un router 4G. Nu cred ca exista o limitare de viteza. La Vodafone e, imi dadeau net nelimitat, dar au uitat sa specifice un mic detaliu: traficul era nelimitat, dar viteza era limitata la 256 kb/s. Le-am zis ca prefer un trafic limitat, ca oricum era o siluatie de backup, eu folosind 98% serviciile Orange, dar sa nu-mi limiteze viteza asa de mult. Nu au acceptat, asa ca m-am intors la ce aveam.

Iulg
Junior
Momentan așa fac, hotspot de pe un telefon, am o cartelă și vreau sa trec pe abonament cu net nelimitat. Am văzut că toți scriu că este nelimitat, dar după 100 de Giga scade viteza.

delfinas
#StarMember
Consumi mai mult de 100 GB pe luna???

Iulg
Junior
Da, undeva la 300

Vio73
#StarMember
La acel net fix 4g, ai internet nelimitat, fără limită de GB, așa cum spuneam. Și eu am unul de ceva timp (de vreo 3 ani este nelimitat) și l-am folosit destul de mult, ajungând și la peste 1 TB, pentru că îl foloseam pentru streaming video 4k. Deci din punctul acesta de vedere, nu este nicio problemă! Te sfătuiesc însă să-l testezi sau eventual să-l iei online, ca în caz că nu se ridică la înălțimea așteptărilor, să îl poți returna în termenul legal de 14 zile. Și poți să ceri routerul Huawei B 535, care este destul de bun în comparație cu altele oferite de către operator. https://www.orange.ro/abonamente/orange-net-4g/ Dacă alegi o variantă mobilă, adică să-l poți folosi și în deplasare, recomand abonamentul Smart 15: https://www.orange.ro/abonamente/ La acesta va trebui să cumperi un router, adică tot un Huawei B 535 (momentan nu este în stoc în Mgazinul online), dar sigur îl găsești la alte magazine Orange: https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-b535-4g-plus-flybox Sau acesta, care nu este nici el momentan în magazinul online, dar care suportă și 5g și este destul de scump: https://www.orange.ro/magazin-online/modemuri/huawei-h122_373-pro2-flybox-5g-white