Ma poate ajuta cineva sa activez o cartela prepay?

petricatud
Începător
buna, ma poate ajuta cineva sa activez o cartela prepay?
mersi
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Salut! Ar trebui sa ai niste informatii in pachetul cartelei.. Gasesti informatii si in link-urile de mai jos.. "Activarea cartelei SIM PrePay se face atunci când inițiezi primul tău apel. Înainte de a ți se face legătura cu numărul format, vei fi întâmpinat de un mesaj de salut. Pe parcursul acestuia: Trebuie să alegi limba în care doreşti să asculţi mesajele ce vor urma (română sau engleză) Vei fi informat asupra creditului iniţial Vei afla numărul tău de telefon Orange După ascultarea mesajului de salut gratuit vei fi conectat automat cu numărul format. Dacă vrei să afli din nou numărul de telefon al cartelei, apelează, gratuit, la numărul 222 şi ascultă instrucțiunile. Codul PIN iniţial al cartelei tale Orange PrePay este 0000 (patru de zero). Îţi recomandăm să îl schimbi, pentru mai multă siguranţă." https://www.orange.ro/help/ce-trebuie-s-tiu-dup-ce-activez-o-cartel-sim-prepay-189 https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/pdf/2017-08/user_guide_prepay_pachet_SIM_august.pdf?v1 Daca nu reusesti, sau, mai ai alte informatii de adaugat, poti reveni sa completezi..

13 Răspunsuri 13

Jay
Campion certificat
Salut! Ar trebui sa ai niste informatii in pachetul cartelei.. Gasesti informatii si in link-urile de mai jos.. "Activarea cartelei SIM PrePay se face atunci când inițiezi primul tău apel. Înainte de a ți se face legătura cu numărul format, vei fi întâmpinat de un mesaj de salut. Pe parcursul acestuia: Trebuie să alegi limba în care doreşti să asculţi mesajele ce vor urma (română sau engleză) Vei fi informat asupra creditului iniţial Vei afla numărul tău de telefon Orange După ascultarea mesajului de salut gratuit vei fi conectat automat cu numărul format. Dacă vrei să afli din nou numărul de telefon al cartelei, apelează, gratuit, la numărul 222 şi ascultă instrucțiunile. Codul PIN iniţial al cartelei tale Orange PrePay este 0000 (patru de zero). Îţi recomandăm să îl schimbi, pentru mai multă siguranţă." https://www.orange.ro/help/ce-trebuie-s-tiu-dup-ce-activez-o-cartel-sim-prepay-189 https://www.orange.ro/termeni-si-conditii/pdf/2017-08/user_guide_prepay_pachet_SIM_august.pdf?v1 Daca nu reusesti, sau, mai ai alte informatii de adaugat, poti reveni sa completezi..

RafaHelper
#StarMember
Salut @petricatud, Este necesar doar sa introduci cartela sim in telefon pentru activarea acesteia. Intampini probleme cu activarea ei? Poti sa ne dai mai multe detalii?

Ioana1_
Începător
Buna ziua, intampin si eu o problema cu o cartela pre pay. Am introdus-o in telefon, am bagat pinul si s-a pornit. Dar cand am incercat sa sun la 222 sa aflu numarul de telefon imi zice "doar apeluri de urgenta". Am sunat la ei si mi-au spus ca , cartela este valabila, nu a fost activata, si ca sa o activez trebuie sa sun la unul din numerele de telefon 300, 401, *100# dupa care o sa primesc un sms ca s-a activat. Dar nu pot sa sun la nici un numar pentru ca zice ca doar apeluri de urgenta merg.

RafaHelper
#StarMember
Buna @Ioana1*, Ne poți spune de unde ai luat aceasta cartela? Este o cartela cu 0 euro credit sau o cartela cu 5 euro credit? Ai semnal pe aceasta cartela? Se vede numele Orange in bara de stare de sus a telefonului?

Ioana1_
Începător
Am primit-o de la Orange cu ceva ocazie, nu mai stiu exact. Este o cartela cu 5 euro credit, asa scrie pe cartonul in care era bagata. Semnal este full dar nu scrie orange sus.

Trixen
#StarMember
Salut Ioana1, Bine ai venit in Comunitate! Ar fi fost poate mai indicat sa pornesti o discutie noua in loc de a "invia" una de un an care si-a gasit rezolvarea, pentru a fi mai usor de observat ca este o situatie noua. :) In orice caz, "Doar apeluri de urgenta" e mesajul pe care telefonul il afiseaza atunci cand nu se poate conecta in retea. Daca ai introdus cartela SIM in telefon si ai introdus corect si codul PIN, ar trebui sa iti apara de la sine in cateva momente ca esti in reteaua Orange. Momentul in care iti apare ca esti in retea este momentul in care si cartela s-a activat - fara o cartela valida nu te va primi in retea. Dupa aceea, primul apel va fi cel care iti va "activa" functionalitatea, dupa ce primesti cateva informatii despre cartela. Cel putin asa era pe vremuri, sunt un mic "dinozaur" (prietenii imi zic Dino ). De cat timp ai cartela? Multe din cele primite cu diferite ocazii (cadou la prelungirea unui abonament, evenimente, etc) "expira" daca nu sunt activate in primele 2-3 luni de la primire. Cred ca la fel se intampla si cu cele cumparate, acestea "expirand" la cateva luni dupa achizitie. Daca te afli in aceasta situatie, nu vei putea folosi acea cartela, ci va trebui sa iei una noua. Daca nu ar putea fi o problema de "expirare", atunci confirma ca ai semnal la Orange in locul in care te afli. Poti testa daca o alta cartela Orange functioneaza in telefonul tau tot acolo (sa nu fie o problema de telefon)? Dar daca acea cartela PrePay functioneaza in alt telefon (sa nu fie o cartela defecta)? In orice caz, daca nu e o problema de semnal, cel mai probabil cred ca va trebui sa schimbi cartela cu totul sau sa iei un PrePay nou.

Ioana1_
Începător
Cartela este noua, adica nici nu am desigilat-o vreodata inainte de astazi. Semnal este in locatia mea. Cartela am bagat-o in 2 telefoane diferite si se comporta la fel. Cartela este valabila pentru ca mi s-a confirmat de catre consultantul de la orange, mi-au spus ca nu are termen de valabilitate, nu expira. Singura varianta ramane cazul in care acest sim este defect. Desi nu inteleg cum un sim poate sa vina direct refect din fabrica.

Ioana1_
Începător
Si scuze in legatura cu "reinvierea" subiectului. Nu am mai folosit niciodata acest forum si in momentul in care am gasit acest subiect similar cu problema mea am zis ca cel mai bine scriu aici, pentru ca pe diferite forumuri dealungul timpului am intampinat discutii de genul "exista deja subiectul asta, de ce deschizi altul, cauta mai bine pe forum". Scuze deranjul.

RafaHelper
#StarMember
@Ioana1*, mulțumesc pentru detalii. Cel mai probabil cartela a expirat și de aceea nu se conectează la rețea. Poti incerca sa repornesti telefonul sa vezi daca se va conecta la retea a doua oara, ar trebui sa vezi numele retelei in bara de stare, adica Orange, abia atunci vei putea sa initiezi apeluri.

Ioana1_
Începător
Nu a expirat. Mi s-a confirmat de la Orange ca nu are termen de valabilitate.

RafaHelper
#StarMember
@Ioana1*, este in regula ca ne-ai scris aici pe acest topic si nu trebuie sa iti faci griji sau sa iti ceri scuze, incercam sa te ajutam indiferent unde ai scrie. Operatorul te-a informat gresit, cartela cadou expira dupa 3 luni de la data primiri acesteia daca nu a fost activata. Mai jos textul extras din regulament: "Cartela Orange PrePay se oferă cadou în cadrul unor campanii promoționale dedicate. Ea trebuie activată în maximum 3 luni de la momentul primirii. După această dată cartela nu mai poate fi folosită." In cazul tau au trecut mai mult de 3 luni de cand ai aceasta cartela?

Ioana1_
Începător
Interesant. Operatorul de la orange a zis ca ii apare in sistem ca acest simt este in PREACTIVARE asa ii apare lui acolo. Si ca nu expira, pentru ca nu are termen de valabilitate. De ce i-ar aparea asa in sistem?

DanielaH
Moderator
Salut, Ioana1*! Bun venit în Comunitate! Vom ruga și noi colegii să verifice cartela ta. Ți-am trimis un mesaj privat (pe adresa de e-mail cu care te-ai înregistrat în Comunitate) în care te rugăm să ne comunici seria SIM-ului și așteptăm răspunsul tău prin reply la acel e-mail. Mulțumim.