Dupa cat timp pot aplica la rate pentru alt telefon?

iCSvision
Junior entuziast
Salutare,
Daca am facut rate la un telefon in luna iulie si acum vreau sa platesc toate ratele dupa cat timp pot aplica la rate pentru alt telefon?
1 Soluţie acceptată‚

svetalex
Senior certificat
După ce achiti ratele pe care le ai pe acest număr, la expirarea perioadei contractuale. Conditiile de eligibilitate pentru achiziția unui telefon: - vechime de cel puțin 18 luni dacă ești abonat/ cel puțin 24 luni dacă ești utilizator PrePay - să nu fi avut abonamentul suspendat pentru neplată în ultimele 12 luni/ să fi fost un utilizator activ PrePay în fiecare lună din ultimul an - să îți prelungești contractul cu o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate/ să contractezi un abonament de voce sau date mobile pe o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate - să ai/să contractezi un abonament compatibil, din oferta curentă - să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România Uite aici un topic la care poți găsi informațiile https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

9 Răspunsuri 9

svetalex
Senior certificat
După ce achiti ratele pe care le ai pe acest număr, la expirarea perioadei contractuale. Conditiile de eligibilitate pentru achiziția unui telefon: - vechime de cel puțin 18 luni dacă ești abonat/ cel puțin 24 luni dacă ești utilizator PrePay - să nu fi avut abonamentul suspendat pentru neplată în ultimele 12 luni/ să fi fost un utilizator activ PrePay în fiecare lună din ultimul an - să îți prelungești contractul cu o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate/ să contractezi un abonament de voce sau date mobile pe o perioadă cel puțin egală cu numărul de rate - să ai/să contractezi un abonament compatibil, din oferta curentă - să fi avut până în prezent o conduită corectă în relația cu Orange România Uite aici un topic la care poți găsi informațiile https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

FLo1
#StarMember
iCSVision: Din pacate (cred), chiar daca vei plati intreaga suma datorata, ratele nu se vor re-esalona. Deci conform graficului de plata al ratelor, dupa ce scapi de rate poti aplica pentru o noua achizitie in rate. https://www.orange.ro/help/pot-sa-platesc-ratele-in-avans-sau-sa-le-reesalonez-13748

Jay
Campion certificat
Salut! Din ce stiu eu, daca ai achitat telefonul si ai un abonament care poate fi prelungit cu 24 de luni, poti lua alt telefon in rate.. ca si pana acum, depinde de istoricul tau de client.. Gasesti mai multe informatii in link.. https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

iCSvision
Junior entuziast
Multumesc pentru rspunsurile prompte! Atunci cand am optat pt rate am reinnoit si abonamentul pt 24 luni. Deci se pare ca nu voi putea opta prea curând pentru alte rate.

FLo1
#StarMember
iCSVision: Poti incerca varianta cu plata ratelor apeland la un card de cumparaturi care sa iti faciliteze plata in rate. Cum spuneam, plata in rate pe factura este posibila doar dupa exirarea perioadei pe care era esalonata achizitia in rate pe care o ai acum (12/24 luni).

Jay
Campion certificat
@iCSvision, depinde cand ai facut aceasta achizitie cu prelungire de abonament.. poate nu mai ai asa mult de asteptat.. Inainte cu 6 luni de expirarea perioadei minime contractuale poti face o noua prelungire de abonament si achizitie de telefon in rate, daca la momentul acela vei avea achitate ratele la acest telefon.. Poti vedea si tu aceasta informatie daca faci o simulare de achizitie, mie imi arata aceasta informatie, dar, eu nu am telefon in rate.. Daca incerc sa cumpar un telefon, imi spune ca, pe numarul pe care am facut o achizitie anul acesta, abia in august anul viitor pot sa cumpar alt telefon.. pentru mine august inseamna exact 6 luni pana la expirarea perioadei minime contractuale..

Vio73
#StarMember
Eu cred că dacă le plătești anticipat, poți face alte rate, dar condiția ar fi să te încadrezi în perioada contractuală existentă sau să o reprelungești! Oricum, merită să întrebi cum stau de fapt lucrurile! Succes!

Mădălin
Cunoscător certificat
Chiar daca vei pune in cont de 5 ori valoarea telefonului , valoarea ratei va scădea lunar cu suma din graficul de plată.Eu am incercat să plătesc în avans și nu sa întâmplat nimic...probabil daca vei vorbi cu Orange vei putea plăti integral valoarea datorată și să faci încă o achiziție.

Vio73
#StarMember
Trebuie discutat cu ei, nu doar să depui suma în cont. Asta este clar!