Opțiune roaming Egipt

Firefly
Cunoscător
Ce opțiuni avem dacă mergem în Egipt și nu vrem o factură enorm de mare când ne întoarcem acasă? Putem activa vreo opțiune pentru Egipt la Orange?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Aici gasesti optiunile pentru PrePay: https://www.orange.ro/roaming/egipt/ Și aici opțiunile standard pentru abonament: https://www.orange.ro/roaming/egipt/#abonament Pentru utilizarea telefonului mobil in spatiul extracomunitar cel mai indicat ar fi achizitionarea unui SIM prepay de la unul din furnizorii locali si activarea unei optiuni cu resurse internationale. Cum s-a mentionat deja, tarifele de roaming non SEE sunt ridicole.

12 Răspunsuri 12

Ascary
Campion certificat
Aici am văzut tarifele pentru prepay în Egipt https://www.orange.ro/roaming/egipt/ Și aici opțiunile standard pentru abonament: https://www.orange.ro/roaming/egipt/#abonament

teacher_
#StarMember

Nu exista nici o varianta disponibila pentru abonament sau prepay in Egipt, nici măcar Go World Plus... Ai grija, pentru că sunt niște costuri suplimentare foarte mari pentru apeluri, chiar și pentru apelurile primite! Stai mai mult pe wi-fi,fa apeluri pe Facebook/Viber/WhatsApp, și răspunde doar la apelurile foarte importante. Cam astea sunt sfaturile.

Opțiunea cost control este o varianta pentru instalare, care te anunță cât net ai consumat. Stai mai mult pe wi-fi, este cea mai buna varianta 🙂

Razvan
#StarMember
Din păcate ORO stă cel mai prost la oferte în roaming non SEE, în comparație cu ceilalți.

Razvan
#StarMember
Noroc cu limita de 50 euro, ca altfel ai plăti sume foarte mari, pe câțiva MB.

FaraUnID
Campion certificat
Aici gasesti optiunile pentru PrePay: https://www.orange.ro/roaming/egipt/ Și aici opțiunile standard pentru abonament: https://www.orange.ro/roaming/egipt/#abonament Pentru utilizarea telefonului mobil in spatiul extracomunitar cel mai indicat ar fi achizitionarea unui SIM prepay de la unul din furnizorii locali si activarea unei optiuni cu resurse internationale. Cum s-a mentionat deja, tarifele de roaming non SEE sunt ridicole.

teacher_
#StarMember
@FaraUnID, am încercat și eu asta in Thailanda, și am constatat că au aceleași tarife pentru roaming spre țară, iar prieteni pe acolo nu mi-am făcut, să-i sun 🙂 Doar la net poți să o folosești, dar atenție la setările telefonului, pentru că ești pe alt continent...

FaraUnID
Campion certificat
Cand achizitionezi un SIM de la un furnizor local (cazul de fata Egipt) si vrei sa suni din Egipt catre Romania nu ai nevoie de roaming. Trebuie sa ai activa o optiune cu minute internationale. De asemenea apelurile in cadrul numerelor de telefon din tara respectiva (exemplu: de pe acel prepay din Egipt catre un alt numar de telefon din Egipt) sunt considerate apeluri locale sau nationale daca preferi exprimarea asta si iarasi nu ai nevoie de roaming.

teacher_
#StarMember
Update: Culmea este ca există Orange și în Egipt, dar este a doua rețea ca importanță, după Vodafone. Am făcut screen shot cu optiunile la cartelă pentru Orange, daca vrei sa ramai fidelă și în Egipt, sper sa te descurci in engleza. :) P.S. 100 de lei românești, înseamnă aproximativ 375 de lire egiptene! Ai screen shot și cu schimbul valutar.

Firefly
Cunoscător
Mulțumesc teacher_., după o căutare pe site unde văzusem deja ca nu au opțiuni pentru Egipt , am pus întrebarea în Comunitate ca să vad ce alte alternative avem.

TheSpecialist
Maestru
Varianta asta cu PrePay local cred ca, în general, este cea mai buna varianta atunci când călătorim în afara spațiului comunitar. Fratele meu a mers câteva misiuni în Afganistan, Kosovo și îi era mai convenabil sa ma sune el de pe număr local, atunci când nu aveam posibilitatea de a vorbi prin internet.

teacher_
#StarMember
@Firefly, îți doresc vacanță plăcută 🙂

iuiu88
Cunoscător
Nu am fost in Egipt inca, insa eu prefer sa am acces la internet de cate ori calatoresc in strainatate . O optiune de 8 Euro, valabila 1 luna, cu 100 de minute in Roaming si internet nelimitat ar fi ideala pentru mine, pentru ca eu folosesc cu preponderenta What'sapp, Instagram si Signal, iar minutele doar pentru bunica si bunicu . Daca optiunea asta ar fi internationala si valabila in locurile mai exotice ( Egipt, Madagascar, America de Sud etc. ) as simti ca Orange imi are spatele si are grija de nevoile mele exact cum ar trebui .