anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G Tg Lăpuș Maramureș

Manu_58
Începător

Hey, am și eu o întrebare, de 2 zile am observat că Orange a făcut un update semnificativ la rețeaua 4G+ pe zona Tg Lăpuș, in sensul că, aceștia au trecut de la Banda 3 DCS (1845 Mhz) la Banda 7 IMTE (2640 MHz) oare se poate că pe viitor acest mini oraș să aibă și el infrastructură de 5G/5G+ sau este pur și simplu un update al rețelei 4G+ făcut de cei de la Orange 

1000006215.jpg

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu cred că vor trece în Târgu Lăpuș la 5g, dar faptul că s-a adăugat banda 7 ( 2600 Mhz), cred că este un mare progres să ai agregare pe 2 benzi (B3+B7).

Și cine știe, în viitor poate să se facă și rețea 5g, dar nu cred deocamdată!

Mă bucur că ești mulțumit de rețeaua Orange și că este în regulă la tine în zonă!

Baftă!

Anonim
Neaplicabil

Buna,

Din păcate dezvoltarea rețelei 5G în Romania se realizează lent.

Se estimează că până la finalul anului 2026 5G va deveni majoritar cel puțin în zonele urbane.

Este foarte bine că se fac investiții în zona ta (4G) unde acoperirea este foarte buna.

Momentan nu cred că se va implementa 5G în zona ta.

O zi frumoasa!

Pololică
#StarMember

Salutare!

Pe viitor, sigur vor fi montate antene 5G, doar ca pana atunci s-ar putea sa fie cativa ani. Orange abia a inceput schimbarea antenelor 3G (termenul ar fi anul viitor) si, pe parcurs, vor fi montate antene 4G si 5G, iar pana in 2030 se vrea schimbarea antenelor 2G. Estimez ca in urmatorii 6 ani sa fie montate majoritar antene cu capacitate 5G.