anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Emiterea primei facturi

StelianStelica
Începător
M-am abonat la Orange pentru TV prin satelit. După 2 zile s-a emis factura întreagă, fara nicio reducere sau scădere deoarece nu este luna întreagă! De ce s-a emis factura asa repede si întreagă?
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Inteleg din descriere ca esti in prima luna de contract. Abonamentul se plateste in avans, pentru luna care urmeaza. Este normal in primele zile de la activarea contractului, in functie de data emiterii facturii pe care ai ales-o la deschiderea abonamentului, sa primesti o factura intreaga si cateva zile in plus (de la semnarea contractului/activarea serviciului pana la momentul emiterii facturii). Urmatoarele facturi vor fi tot in avans, insa vor fi emisa in aceeasi zi a lunii. Subiecte similare au mai fost dezbatute in Comunitate - https://comunitate.orange.ro/questions/2879975-luna-ianuarie-venit-factura-luna-februarie

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Viocat
Senior certificat
Daca ai facut abonament pe 12 luni poate ai platit activarea:"Pentru instalarea și activarea primului abonament de televiziune prin satelit pe 24 luni impreuna cu un abonament de voce sau a unui abonament Fix Net 4G8 sau Fix Net 4G 10, nu plătești nimic. Pentru abonamentele următoare sau contracte încheiate pe 12 luni plătești taxele de mai jos: Taxa de instalare de 20 € Taxa de activare de 20 € Dacă ulterior instalării inițiale vrei să folosești serviciul pentru două televizoare, trebuie să închiriezi un receiver suplimentar și să achiți taxa de activare suplimentară, în valoare de 10 €."

Trixen_old
Cunoscător
Inteleg din descriere ca esti in prima luna de contract. Abonamentul se plateste in avans, pentru luna care urmeaza. Este normal in primele zile de la activarea contractului, in functie de data emiterii facturii pe care ai ales-o la deschiderea abonamentului, sa primesti o factura intreaga si cateva zile in plus (de la semnarea contractului/activarea serviciului pana la momentul emiterii facturii). Urmatoarele facturi vor fi tot in avans, insa vor fi emisa in aceeasi zi a lunii. Subiecte similare au mai fost dezbatute in Comunitate - https://comunitate.orange.ro/questions/2879975-luna-ianuarie-venit-factura-luna-februarie

Nu e deloc normal. Nici un furnizor nu procedeaza astfel.

Ce anume nu e normal si care sunt furnizorii care nu factureaza in avans abonamentele (nu consumul)? Nu de alta, dar sunt primul care se va muta la ei.

Cum zic si colegii, prima factura ar trebui sa cuprinda:

  • prorata abonamentului perioadei dintre data activarii si data primei facturi
  • prorata optiunilor active perioadei dintre data activarii si data primei facturi
  • prorata discount-urilor oferite
  • consumul neacoperit de resursele abonamentului dintre perioada activarii si data primei facturi
  • abonamentul intreg pentru urmatoarea luna (interval lunar de facturare)
  • optiunile intregi pentru urmatoarea luna (interval de facturare)
  • discount-uri intregi pentru urmatoarea luna (interval de facturare)

Citeste putin contractul si vezi ce scrie acolo.

Digital_36
Începător

Repet, nici un furnizor nu factureaza la inceputul lunii.

La Digi, Vodafone, eu primesc factura la sfarsitul lunii.

Este primul furnizor de servicii care cere plata facturii in avans. Nu ma intereseaza ce scrie in contract. Eu vorbesc de principiu: "Plata facturii in avans"

 

Pololică
#StarMember

Sunt client Digi si factura mi se emite intre 6 si 8 ale lunii in curs (la fel si factura pentru firma, care tot la Digi este). Scadenta facturii este ultima zi din luna (deci, perioada scadenta este variabila fata de Orange sau Vodafone, care sunt fixe, adica 14 zile de la emitere).

Vezi ca incurci putin. Plata in avans este inainte de emiterea facturii. Abonamentul platit in factura acopera si perioada de dupa scadenta. Ai putea spune, totusi, ca jumatate din abonamentul platit este dupa data scadenta.

Digital_36
Începător

Sunt in Noiembrie si mi s-au facturat servicii pentru Decembrie. Ce incurc?

 

Adica pe 01.11 ti s-a emis factura pentru abonamentul aferent perioadei 01.12-31.12? Nu cred.

 

La mine, ultima factura emisa (02.11) zice cam asa (cu 3 abonamente, pret fata TVA):

Abonament lunar voce (3) 01.11.22 - 30.11.22  83.74