anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Yoxo - nu primesc SMS coduri activare dupa portare

Jblacking
Junior entuziast

Salut. 

Dupa portare, eu nu mai primesc niciun SMS de activare de la banca, diferite site-uri, etc. Mai pe scurt, problema SMS-uri numere scurte.
Nu poti intra la munca cu codurile setate, aplicatiile de banca stau frumos doar instalate, etc-etc.

Am semnalat si la yoxo, si la orange. Au trecut deja 30 de ore de la portare. Frumos, nu?

Ce ramane de facut in acest caz? Cat sa mai astept? Se remediaza cumva, ca sa stiu ce o sa fac. Am nevoie sa imi folosesc numarul si in alte scopuri, nu doar apeluri si sms-uri intre prieteni.

Multumesc

18 Răspunsuri 18

DanielaH
Moderator

Salut, @Jblacking!

Am expus și noi situația ta colegilor noștri care ne-au recomandat o schimbare de SIM. Poți merge, te rog, într-un Orange shop să soliciți un eSIM nou?

Buna Daniela,
Am afectuat aceasta operatie deja.

Ramane sa vedem, cateodata primesc, alteori nu primesc. Urmaresc si eu mai atent si zilele urmatoare. 
sincer, incep sa bag la banuiala si aplicatiile/site-urile, pentru ca iOS 17 si pentru ca dezvoltarilor/programatori. 

Pastram legatura,
Mihai.

Nu prea ar trebui sa faca vreo diferenta sistemul de operare... Pana la urma, e SMS, nu push notification in app. Deci, nu vad de ce ar avea legatura.

Poti sa ne dai unul sau mai multe exemple de astfel de aplicatii/servicii de la care nu primesti SMS cu cod de autentificare?

Poate sa tina intr-adevar si de felul in care au ei setat Yoxo pe partea lor. Cu toate ca, tehnic, e cat se poate de Orange. Dar daca ei fac diferenta intre cele doua....se poate sa nu mearga pentru cazul asta specific.

Alternativ, daca ai cumva la indemana, ai putea incerca si cu un Prepay, in acelasi telefon (by the way, si eu am iPhone cu iOS 17 si n-am avut probleme de genul asta), folosind aceeasi aplicatie. Daca merge, ori e o problema la Yoxo in general, ori la dezvoltatorul aplicatiei/site-ului.

Client Orange

Mulțumesc pentru feedback, Mihai!

Să ne spui, te rog, dacă mai apar probleme, să le semnalăm colegilor.

O zi frumoasă!