anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare de la abonamentul Vodafone la YOXO

Dudu09
Începător
Vreau sa fac o portare de la abonamentul Vodafone la YOXO. Perioada contractuala se termina in decembrie, dar am inteles ca am posibilitatea cu 3 luni inaine sa solicit o oferta. Daca aleg optiunea de portare din aplicatia YOXO, poate sa imi explice cineva ce se intampla cu abonamentul? Mai trebuie platite restul facturilor, se anuleaza abonamentul, se anuleaza poartarea?
Multumesc anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember
Portarea nu are treaba cu datoriile tale la furnizorul de la care pleci. Orange (sau oricare alt operator) se va bucura ca le alegi reteaua. La portare, la vechiul operator vei avea de plata facturile deja emise (nu cele viitoare). Inteleg ca mai ai perioada contractuala: aici se cam impute treaba (tocmai ca mai ai 4 luni). Daca ai obtinut reduceri (grauititate X luni, reduceri de extraoptiuni, reducere de abonament, rate ramase), le vei avea la plata. Abonamentul va inceta de drept (se considera reziliere unilaterala). Practic, ultimile 3 luni nu vor mai fi facturate (pe langa faptul ca legea interzice facturarea unor servicii neprestate, Tu si Vodafone nu veti mai avea baza contractuala). Cu titlu de exemplu: contractul tau actual cu Vodafone prevede o reducere de 3E lunar, pe toata perioada contractuala. Daca tu portezi cu 3 luni inainte de expirarea contractului, vei avea de plata 21 luni x 3E reducere lunara = 63E. Crezi ca merita? Nu cred ca ultimile tale 3 luni fac 63E (strict legat de cifrele din exemplu).

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

Pololică
#StarMember
Portarea nu are treaba cu datoriile tale la furnizorul de la care pleci. Orange (sau oricare alt operator) se va bucura ca le alegi reteaua. La portare, la vechiul operator vei avea de plata facturile deja emise (nu cele viitoare). Inteleg ca mai ai perioada contractuala: aici se cam impute treaba (tocmai ca mai ai 4 luni). Daca ai obtinut reduceri (grauititate X luni, reduceri de extraoptiuni, reducere de abonament, rate ramase), le vei avea la plata. Abonamentul va inceta de drept (se considera reziliere unilaterala). Practic, ultimile 3 luni nu vor mai fi facturate (pe langa faptul ca legea interzice facturarea unor servicii neprestate, Tu si Vodafone nu veti mai avea baza contractuala). Cu titlu de exemplu: contractul tau actual cu Vodafone prevede o reducere de 3E lunar, pe toata perioada contractuala. Daca tu portezi cu 3 luni inainte de expirarea contractului, vei avea de plata 21 luni x 3E reducere lunara = 63E. Crezi ca merita? Nu cred ca ultimile tale 3 luni fac 63E (strict legat de cifrele din exemplu).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu stiu cum e cu cele 3 luni. N-am auzit de asa ceva. Ai aici conditiile in care un operator poate sa refuze portarea. https://www.ancom.ro/pot-operatorii-sa-refuze-portarea-numarului-de-telefon63-_6351 Din cate vad eu, n-are legatura cu faptul ca esti sau nu in perioada contractuala. Nu se anuleaza (sau nu ar trebui cel putin) portarea. Se anuleaza abonamentul. N-are cum sa mai continue daca numarul tau nu mai e in reteaua Vodafone. N-ar avea cum sa te taxeze pentru niste servicii de care nu poti beneficia. Cat despre facturi, in functie de cand faci cererea, si cand inceteaza serviciile la Vodafone, vei mai avea sau nu de platit pentru perioada in care ai beneficiat de servicii (inainte de portare). Dar nu vei plati inca 3 luni daca Vodafone nu-ti mai ofera servicii inca 3 luni. Cu toate astea, daca vrei sa treci la Orange, eu personal iti recomand mai degraba sa treci pe Prepaid, decat pe Yoxo. Sunt foarte multe probleme cu aplicatia, si foarte putin suport. Iar din aplicatie nu poti sa faci tot ce ai crede. E doar o idee.
Client Orange